آموزش رویت

ساختمانچی

عایق استخر به مجموعه ای از محصولات اطلاق می شود که وظیفه آب بندی و عایق کردن استخر را برعهده دارند. انتخاب نوع مناسب این عایق ها بستگی به اندازه و کاربرد استخر دارد.

انواع عایق های رطوبتی استخرها را می توان به چهار دسته تقسیم بندی نمود که در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع دسته بندی عایق رطوبتی استخر

 • عایق های بر پایه پلیمر
 • عایق های بر پایه اپوکسی
 • عایق های بر پایه اکریلیک
 • عایق های بر پایه سیمان پلیمری

انواع عایق بندی استخر

رنگ عایق استخر

رنگ های عایق استخر بر پایه رزین اکریلیک و آب هستند و به منظور آب بندی استخر و پر کردن ترک های مویی، بر روی سطوحی که در مجاورت دائم با آب هستند، استفاده می شوند.

عایق استخر قابلیت ارتجاعی و چسبندگی بالایی دارد و از مقاومت بالایی در برابر محلول های شیمیایی برخوردار می باشد. این رنگ ها امروزه جزو مطمئن ترین عایق های رطوبتی بر پایه نانو محسوب می شوند.

رنگ نانو مورد استفاده در استخرها مزیت های دیگری نیز دارند. غیر قابل اشتعال، غیر سمی، بدون بو، قیمت مناسب، اجرای سریع و آسان، مقاوم در برابر اشعه فرابنفش، مقاوم در برابر تغییرات دمایی و ضد جلبک و قارچ، از دیگر مزیت های رنگ عایق استخر محسوب می شوند.

این رنگ ها امروزه جایگزین روش های سنتی عایق کاری استخر مانند ایزوگام و سایر مصالح سنتی دیگر شدند و به وفور در ایزولاسیون استخرها و مخازن آب مورد استفاده قرار می گیرند.

عایق استخر

مشخصات فنی رنگ عایق استخر

 1. این عایق ها عموما دارای رنگ های سفید و آبی می باشند، اما می توان در رنگ های دیگر نیز سفارش داد.
 2. توجه به دما و شرایط محیطی، حدود 48 تا 72 ساعت برای خشک شدن نهایی رنگ، زمان لازم است.
 3. ظرف بسته بندی این رنگ ها اگر دور از نور خورشید و یخ زدگی قرار داشته باشند، تا یکسال آسیبی نمی بینند.
 4. مقدار مصرف رنگ های عایق با توجه به زیرساخت استخر برای هر متر مربع، یک تا دو کیلوگرم می باشد.

عایق های بر پایه رزین

عایق های رزین از متریالی مانند رزین، سیمان و پودر سنگ تولید می شوند. استفاده از این نوع عایق سبب ایجاد سطحی صاف و یکنواخت می شود. به منظور استفاده از عایق های رزینی می توانید آن را با آب ترکیب کنید و با ضخامت حدود 6 میلی متر بر روی سطح اجرا نمایید.

عایق های بر پایه پلیمر

از جمله عایق های پلیمری که در آب بندی و ایزولاسیون استخر مورد استفاده قرار می گیرند می توان روکش های پی وی سی و پلی اتیلنی را نام برد.

از این عایق ها امروزه در آب بندی تمام استخرهای بتنی، خاکی و… می توان استفاده نمود. عایق های پلیمری از رزین ها و مواد شیمیایی تولید می شوند و به خوبی می توانند از نفوذ مایعات جلوگیری به عمل آورند.

چسب آب بندی z90

عایق z90 نوعی چسب است و به شکل یک مایع شیری رنگ می باشد. این عایق صد درصد ضدآب است و بر پایه رنگ ها و رزین های اکریلیک تولید می شود. چسب z90 خاصیت نانو دارد و در هر نوع ملات و دوغابی می توان از آن استفاده نمود.

این محصول پس از اجرا به طور کامل بی رنگ می شود. قیمت این نوع چسب عایق خیلی بالا نیست و معمولا در گالن های 10 و 20 لیتری به فروش می رسد.

چسب زد90

چسب آب بندی sa12 

چسب sa12 مایعی سفید رنگ می باشد و از جمله معروف ترین انواع چسب در ساخت ملات آب بندی استخر محسوب می شود. این چسب می تواند پیوند بسیار خوبی با سطوح سیمانی و بتنی برقرار کند.

بخوانید!  انواع دیوارپوش ضد آب حمام و سرویس بهداشتی

همچنین از این چسب می توان برای رفع نشتی استخرها استفاده نمود، زیرا به خوبی به سطوح بتنی قدیمی می چسبد. از این چسب همچنین می توان در ساخت ملات آب بندی در کاشی کاری و نماکاری استخر نیز استفاده نمود.

چسب دو جزئی الاستومری

چسب های دو جزئی الاستومری موجود در بازار به صورت نصف محلول پلیمر مایع و نصف پودرهای متشکل از سیلیس و سیمان پلیمری و پلیمرهای ضد آب می باشند.

این چسب های دوجزئی به صورت دوغاب تولید می شود. سپس آنها را به وسیله قلم نقاشی بر روی استخرهای سیمانی، بتنی، بلوکی و آجری اجرا می کنند. این محصول در قسمت بیرونی استخر نیز قابل اجرا می باشد و از خوردگی فولاد و کربناته شدن بتن جلوگیری می کند.

این چسب ها برای استخرهایی که رنگ می شوند، پایه خوبی محسوب می شوند. زیرا چسبندگی لایه چسب دوجزئی و مولکول های رنگ، بافت خوبی را بین رنگ استخر و سطح آب بندی ایجاد می کنند.

به منظور اجرای صحیح و بی نقص از این نوع چسب دوجزئی، سطح زیرکار باید عاری از هر گونه چربی، گرد و خاک، ریشه گیاهان و جلبک ها باشد.

خمیر آب بندی استخر

خمیر آب بندی استخر به گونه ای است که مایع رزین یا نانو آب بندی با پودر سیلیس و سیمان پلیمری مخلوط می شود و به منظور آب بندی محل هایی که نقص یا ترک های ریزی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از تمیز کردن محل موردنظر، خمیر را با استفاده از کاردک بر روی درز ترک ها اجرا می کنند. برای جلوگیری از ایجاد ترک های بیشتر، می توان پس از کشیدن لایه اول چسب، یک لایه توری فایبرگلاس را بر روی چسب قرار داد و پس از چند ساعت، لایه دوم خمیر را بر روی توری اجرا نمود.

این نوع خمیر بیشتر برای آب بندی محل های آسیب دیده استخر بکار می رود. پس از آب بندی با خمیر، می توانید با استفاده از رنگ های عایق، استخر خود را رنگ نمایید.

عایق نانو مولتیزو

نانو مولتیزو نمونه ای از بهترین انواع عایق های نانو موجود در بازار می باشد. از این محصول می توان به منظور آب بندی رطوبتی و برطرف کردن مشکلات ناشی از رطوبت در استخرها استفاده نمود. عایق های نانو مولتیزو در انواع کریستالی غلیظ، کریستالی رقیق و نانو مولتیزو رنگی موجود می باشند.

از مزایای استفاده از این نوع عایق در ایزولاسیون استخر می توان به ارزان بودن، اجرای آسان، قابلیت استفاده بر روی تمام سطوح، مقاومت در برابر اشعه فرابنفش، مقاومت در برابر اسیدها و بازها و مواد خورنده و مقاومت در برابر رشد قارچ ها و باکتری ها اشاره نمود.

عایق های سیمانی

محصولات عایق سیمانی حاوی موادی مانند سیمان، سنگ و افزودنی های دیگر هستند و با قطر حدود 10 سانتی متر، بر روی سطح استخر اجرا می شوند.

استفاده از این نوع عایق ها کار سختی نیست و به راحتی می توان مقدار مشخصی از آن را با آب ترکیب کرد و بر روی سطح موردنظر اجرا نمود. در صورت استفاده از عایق سیمانی باکیفیت، طول عمر مفید استخر شما می تواند حتی به بیست سال هم برسد.

عایق قیر

از دیگر انواع عایق استخر می توان قیر را نام برد که عایقی قدیمی و سنتی محسوب می شود. اجرای این عایق بر روی دیواره بیرونی استخر صورت می گیرد تا از ورود آب های سطحی و زیرسطحی به داخل استخر جلوگیری کند.

عایق قیری، استخر را از خطراتی مانند هجوم کلرات و سولفاته شدن در امان می دارد و به افزایش طول عمر استخر کمک شایانی می کند. اجرای این لایه عایق رطوبتی استخر به تمام سازندگان استخر و منابع هیدرولیکی توصیه می گردد.

بخوانید!  درباره درب چوبی بیشتر بدانیم!

همچنین می توان پس از انجام عملیات کف سازی و حاضرنمودن زیر کار، یک لایه قیر را بر روی بتن مگر استفاده کرد و سپس بر روی آن بتن نهایی را اجرا نمود. این کار سبب می شود تا از ورود آب های زیرزمینی به کاسه استخر جلوگیری شود.

آیا می توان از ایزوگام به عنوان عایق استخر استفاده نمود؟

در گذشته از ایزوگام به وفور در آب بندی استخرها استفاده می شد. اما امروزه این محصول جای خود را به مواد نوین عایق کاری داده است و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

از ایزوگام ها اغلب در پشت بام ها و کف سرویس بهداشتی و حمام استفاده می کنند؛ زیرا این محصول نمی تواند آب را به مدت طولانی نگهدارد و پس از مدتی ویژگی های عایق بودن خود را از دست می دهد.

اگر آب بندی استخر با ایزوگام انجام شود، این محصول نمی تواند با بدنه استخر پیوند خوبی برقرار کند. در نتیجه پس از مدتی در فشارهای بالا از جای خود بلند می شود و تمام بخش های دیگر استخر را نیز خراب می کند.

در نتیجه امروزه با وجود عایق های باکیفیت دیگر که با استفاده از فناوری روز بوجود آمدند، دیگر استفاده از ایزوگام در آب بندی استخر نمی تواند گزینه ایده آلی باشد.

عایق کاری استخر کشاورزی

استخرهای کشاورزی عمدتا از بتن بوجود می آیند. استفاده از ملات در استخر ممکن است کار دشواری باشد، اما این کار سبب افزایش طول عمر استخر آب شما می شود.

به منظور آب بندی استخرهای کشاورزی می توانید در ملات مورد استفاده در ساخت استخر، از مواد روان کننده یا عایق مانند واترپروف مایع یا واترپروف پودری استفاده کنید.

در ساخت ملات بهتر است از نسبت 4-1 سیمان و ماسه پرتلند استفاده نمایید. قبل از استفاده ملات در داخل استخر، باید خاک آن را به وسیله الیاف های مخصوص، روکش های پلاستیکی یا موادی مشابه این ها بپوشانید تا سطحی پایدار بوجود آید و سیمان به راحتی به آن بچسبد.

پس از اجرای ملات کف استخر، برای لایه رویی و نهایی می توانید از ایزوگام یا قیر استفاده نمایید. ایزوگام و قیر جزء روش های سنتی عایق کاری محسوب می شوند.

اگر می خواهید اجرای راحت تر و عایق کاری باکیفیت تری داشته باشید، می توانید از روش های نوین عایق کاری مانند استفاده از رنگ عایق، مواد پلیمری یا رزین ها استفاده نمایید.

عایق استخر کشاورزی

نکات مهم در عایق بندی استخرهای کشاورزی

 • همانطور که می دانید، استخرهای کشاورزی به منظور ذخیره آب برای کشاورزی یا پرورش جانوران آبزی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل انتخاب نمونه عایق باکیفیت و بی خطر می تواند مسئله بسیار مهمی باشد؛ بنابراین از هزینه های بالای آن چشم پوشی کرده و عایقی باکیفیت و مرغوب را خریداری نمایید.
 • بهتر است قبل از احداث استخر کشاورزی، خاک منطقه را بررسی و ویژگی های خاک مانند جنس، میزان نفوذپذیری و عناصر شیمیایی موجود در خاک را به دقت بررسی نمایید. برای این کار بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.
 • در استخرهای خاکی، بهتر است قبل از بتن ریزی، خاک را با استفاده از ابزارآلات مخصوص کمپرس کنید و در ادامه از چندین لایه خاک رس و شن استفاده نمایید.

کلام پایانی

امیدواریم نکات و اطلاعات ارائه شده در این نوشته از ساختمانچی توانسته باشد شما را با انواع مختلف عایق استخر و خصوصیات و ویژگی های هرکدام آشنا کند. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.