بنر آبینتبلیغات
 
بنر کی پلاس تبلیغات
دیزاین اتاق خواب

عوامل موثر در دیزاین دکوراسیون اتاق خواب

kianborna

khedmatazma

arian

دکوراسیون اتاق خواب از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و طبق سلیقه شخصی افراد صورت می گیرد، زیرا یکی از شخصی ترین و خصوصی ترین بخش های خانه محسوب می شود. این مکان پناهگاهی مناسب برای کسب آرامش و رفع خستگی های ناشی از فعالیت های روزانه می باشد.

افراد با توجه به روحیه و سلیقه شخصی خود طرح و رنگ دکوراسیون اتاق خود را مشخص می کنند. اتاق خواب باید به نحوی طراحی شود که باعث یکنواختی و دلزدگی نشود، بلکه حس آرامش و نشاط را منتقل کند. المان های متفاوتی در طراحی دکوراسیون اتاق خواب موثر هستند که در ادامه این نوشته از ساختمانچی به آن ها پرداخته شده است.

ایده های دیزاین اتاق خواب

 • نصب آثار هنری بر روی دیوار

اگر دیوار اتاق خواب شما خالی است می توانید یک اثر هنری بر روی آن نصب کنید. هر نوع اثری که با سلیقه شما مطابقت دارد را می توانید انتخاب کنید از جمله یک تابلو نقاشی، پوستر و کلکسیونی از قاب عکس های خانوادگی. آن ها را می توان بر روی دیوار بالای سر تخت و یا بقیه دیوارهای اتاق نصب کرد. ایده های خلاقانه در تزئین دیوار خالی اتاق خواب نقش موثری در زیباترسازی فضای اتاق ایفا می کند.

نصب آثار هنری بر روی دیوار

 • انتخاب تخت خواب مناسب

تخت خواب از المان های اساسی در طراحی اتاق خواب می باشد. انتخاب نمونه ای مناسب از این المان و در کنار آن انتخاب روتختی مناسب و زیبا و تزئین فضای تخت به وسیله کوسن می تواند در زیبایی اتاق خواب نقش موثری داشته باشد.

انتخاب تخت خواب مناسب

 • استفاده از میز آرایش مناسب

اگر تصمیم به خرید میز آرایشی دارید بهتر است انواعی از آن که دارای کشو است را خریداری نمایید، زیرا در این صورت می توانید از کشوهای آن برای قرار دادن وسایل اضافه استفاده کنید. بنابراین در انتخاب میز آرایش خود دقت نمایید.

استفاده از میز آرایش مناسب

 • انتخاب پرده مناسب

استفاده از پرده در طراحی اتاق خواب می تواند در ایجاد انسجام میان رنگ های به کار رفته در طراحی اتاق خواب تاثیرگذار باشد. بنابراین انتخاب نمونه ای مناسب از این المان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در انتخاب پرده اتاق خواب جنس و رنگ پرده از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

در هنگام انتخاب پرده در صورتی که از الگوهای زیادی در طراحی اتاق خواب استفاده کرده اید، بهتر است از انواع پرده های ساده استفاده نمایید. در مقابل در صورتی که از یک طراحی ساده در دیزاین این قسمت استفاده کرده اید، بهتر است از انواع الگودار آن ها استفاده نمایید.

انتخاب پرده مناسب

 • ایجاد نقطه کانونی در اتاق خواب

ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی و طراحی اتاق خواب می تواند ایده خوبی برای اجرا باشد. بعد از مشخص کردن نقطه کانونی در طراحی اتاق خواب می توانید سایر المان ها را با توجه به آن بچینید.

برای مثال طراحی یک دیوار به شکل دیواری غالب می تواند به عنوان نقطه کانونی در طراحی اتاق خواب در نظر گرفته شود. هم چنین این امکان وجود دارد که با انتخاب تخت خوابی مناسب آن را به نقطه کانونی در طراحی اتاق خواب تبدیل نمایید.

ایجاد نقطه کانونی در اتاق خواب

 • کوسن های رنگارنگ

رنگ های خنثی تسکین دهنده و آرام بخش هستند اما عدم استفاده از کنتراست باعث ایجاد خستگی و یکنواختی می شود. شما می توانید ترکیبی از رنگ ها را تنها با استفاده از بالشتک ها و کوسن های رنگارنگ به دکوراسیون خود اضافه کنید. رنگ کوسن ها باید با رنگ اصلی دکوراسیون داخلی تضاد داشته باشد.

کوسن های رنگارنگ

 • استفاده از گل و گیاه

استفاده از گل و گیاه طبیعی در اتاق خواب حس ناب زندگی را به ارمغان می آورد. گیاهان نه تنها رنگ، کنتراست و حسی از طبیعت را در اتاق ایجاد می کنند، بلکه به تصویه هوا نیز کمک می کنند. امروزه با استفاده از گیاهان آپارتمانی می توان زیبایی را در خانه های کوچک به ارمغان آورد و از زیبایی آنها لذت برد.

استفاده از گل و گیاه

 • استفاده از روتختی زیبا

تخت خواب شما مهم ترین فاکتور در دکوراسیون اتاق خواب محسوب می شود. اگر پتو یا روتختی شما خسته کننده و تکراری شده آن را تعویض کنید. انتخاب روتختی باید بر اساس تن رنگ اصلی در دکوراسیون اتاق انتخاب شود.

استفاده از روتختی زیبا

 • استفاده از آباژور

هر تخت خوابی نیازمند یک عدد چراغ بر روی میز پاتختی دارد. با کم ترین هزینه می توان آباژوری را تهیه نمود که علاوه بر تامین روشنایی ملایم اتاق خواب نقش یک عنصر دکوراتیو را نیز ایفا کند.

استفاده از آباژور

 • انتخاب فرش مناسب

فرش از جمله بافت هایی است که باعث ایجاد عمق در فضای اتاق خواب می شود و هم چنین می تواند در القای گرما به فضای اتاق خواب به شما کمک کند. بهتر است از یک فرش که در آن از رنگ های موجود در اتاق خواب استفاده شده است، برای طراحی اتاق خواب استفاده نمایید. این کار باعث القای رنگ شده  و نمایی زیبا در اتاق خواب ایجاد می کند.

انتخاب فرش مناسب

 • استفاده از طراحی مینیمالیست

برای طراحی اتاق خواب های کوچک بهتر است تا آن جایی که امکان دارد از یک طراحی ساده استفاده نمایید. به این منظور از استفاده مبلمان و صندلی اضافه در این اتاق خودداری کرده و تنها به استفاده از یک تخت خواب، میز پاتختی و فرش بسنده کنید.

استفاده از وسایل زیاد در چنین اتاقی بدون شک باعث ایجاد هرج و مرج شده و نمای بدی ایجاد می کند. توجه داشته باشید که در اتاق خواب های کوچک از کمدهای بزرگ استفاده نکنید و فضای اتاق را همیشه مرتب نگه دارید.

%عکس - عوامل موثر در دیزاین دکوراسیون اتاق خواب

 • استفاده از آینه ها

استفاده از آینه یکی از جنبه های مهم در طراحی اتاق خواب های بزرگ و کوچک به حساب می آید. آینه یکی از اقلام ضروری می باشد، اما علاوه بر این استفاده از آن ها در اتاق خواب های کوچک باعث بزرگ تر به نظر رسیدن آن ها نیز می شود.

بهتر است آینه را در مقابل پنجره نصب کنید. با انجام این کار نور بیش تری در اتاق خواب منعکس شده و همین امر به بزرگ تر نشان دادن اتاق خواب کمک می کند.

استفاده از آینه ها

 • استفاده از الگوهای عمودی

استفاده از کاغذ دیواری با الگوهای عمودی باعث بزرگ تر نشان دادن اتاق خواب کوچک می شود. اگر تمایل به استفاده از کاغذ دیواری ندارید، می توانید از دو طیف رنگ برای ایجاد چنین نمایی استفاده نمایید. به این منظور استفاده از رنگ های پاستیلی می تواند انتخاب مناسبی باشد.

استفاده از الگوهای عمودی

 • استفاده از لامپ های دیواری

استفاده از لامپ های تزئینی دیواری بهترین انتخاب برای اتاق خواب می باشد. استفاده از این لامپ ها به جای آباژورهایی که بر روی زمین قرار می گیرند باعث می شود جای کم تری اشغال شود. هم چنین استفاده از چنین لامپ هایی که نور را بیشتر به سمت بالا متمرکز می کنند نیز در ایجاد فضایی بزرگ تر کمک می کند.

استفاده از لامپ های دیواری

 • استفاده از میزهای کنار تخت

میزهای کوچکی که در کنار تخت قرار می گیرند، فضای مناسبی برای قرار دادن یک سری از وسایل ایجاد می کنند. از کشوهای این میزها می توانید برای قرار دادن وسایل مختلف استفاده کرده و یک آباژور، گلدانی زیبا یا وسیله ای که در نظر دارید در دسترس شما باشد بر روی آن قرار دهید.

استفاده از میزهای کنار تخت

 • استفاده از دراور چوبی

اگر از سبک بومی برای طراحی اتاق خواب خود استفاده کرده اید، به کارگیری وسایل سنتی را فراموش نکنید. از دراوری استفاده نمایید که با دیگر المان های موجود در اتاق هماهنگی داشته باشد. با قرار دادن آن در کنار تخت علاوه بر استفاده از فضای نگهدارنده، می توانید به عنوان میز پاتختی نیز از آن استفاده نمایید.

اگر از فضای روی میز برای قرار دادن آینه استفاده نمایید و یک صندلی مناسب نیز رو به روی آن قرار دهید می توانید از وجود یک میز آرایش در اتاق بهره ببرید. اگر اتاق خواب شما فضای کافی برای استفاده از دراور را ندارد می توانید از سبدهای تزئینی برای قرار دادن وسایل مورد نظر استفاده نمایید. چنین طراحی با استفاده از کاغذ دیواری گل دار کامل می شود.

استفاده از دراور چوبی

 • استفاده از قفسه های مجزا

استفاده از قفسه های مجزا فضای کوچک و مناسبی برای نگهداری از وسایل در اتاق خواب ایجاد می کند. استفاده از قفسه بدون درب گزینه خوبی برای قرار دادن در کنار تخت یا قسمت های مختلف اتاق خواب می باشد.

استفاده از قفسه های مجزا

 • استفاده از سبدهای تزئینی

استفاده از جعبه و سبدهای تزئینی در جهت قرار دادن وسایل ایده خوبی برای قرار دادن وسایل اضافه بوده و هم چنین باعث ایجاد زیبایی در اتاق خواب نیز خواهد شد. استفاده از این سبدها باعث می شود فضای اتاق همیشه مرتب باقی بماند.

از این سبدها می توان برای قرار دادن بالشت و پتوهای اضافه نیز استفاده کرد. اگر طراحی اتاق خواب شما به سبک روستیک است، استفاده از این سبدها را فراموش نکنید.

استفاده از سبدهای تزئینی

 • استفاده از وسایل چندمنظوره

سعی کنید از وسایل چند منظوره استفاده نمایید. برای مثال تخت های تاشو نمونه ای از این وسایل می باشند. اگر قصد دارید فضای مطالعه و خواب را جدا کنید می توانید از قفسه کتاب در جهت انجام این کار استفاده نمایید. در این صورت می توانید از این وسیله هم به شکل نوعی پارتیشن و هم به عنوان محلی برای قرار دادن کتاب های خود استفاده نمایید.

استفاده از وسایل چندمنظوره

 • نصب شلف دیواری با اشکال مختلف

شلف ها انواع مختلفی دارند. برای مثال استفاده از شلف هایی که به شکل شش ظلعی هستند علاوه بر ایجاد فضای اضافی برای قرار دادن وسایل، می توانند در جهت زیباسازی اتاق نیز مؤثر واقع شوند. بنابراین می توان گفت شلف ها هم جنبه کاربردی و هم جنبه تزئینی دارند.

رنگ خاکستری کنتراست زیبایی با رنگ های گرم ایجاد می کند. بنابراین اگر دیوارهای اتاق با رنگ های خنثی رنگ آمیزی شده اند بهتر است از شلف هایی با رنگ های گرم بر روی دیوار استفاده نمایید.

نصب شلف دیواری با اشکال مختلف

 • استفاده از کمدهای پارچه ای

اگر از تم خاصی در طراحی اتاق خواب خود استفاده می کنید، می توانید برای ایجاد فضای اضافه در جهت نگهداری از وسایل از کمدهای پارچه ای استفاده نمایید. این کمدها انواع و طرح های مختلفی دارند و این امکان برای شما وجود دارد که با توجه به تم اتاق خواب، طرح مناسبی از آن را انتخاب نمایید.

استفاده از کمدهای پارچه ای

 • استفاده از کمدهایی با درب های آینه ای

این گونه کمدها امروزه چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند، اما از جمله مزیت های آن ها این است که با بازتاب نور به بزرگ تر نشان دادن فضای اتاق کمک می کنند. هم چنین اگر فضای کافی برای قرار دادن میز آرایشی ندارید می توانید از آینه آن ها در این جهت نیز استفاده نمایید.

اگر از این نوع کمد در اتاق خواب خود استفاده کردید، بهتر است برای رنگ آمیزی دیوار از رنگ سفید استفاده کنید و یا از کاغذ دیواری های رنگ روشن و ساده را بکار برید. استفاده از کاغذ دیواری های طرح دار در کنار این کمدها توصیه نمی شود.

استفاده از کمدهایی با درب های آینه ای

ایده های دکوراسیون اتاق خواب عروس

 • دکوراسیون رمانتیک اتاق عروس با استفاده از طرح قو

قوها از جمله زیباترین پرندگان هستند که نه تنها زیبایی خود را در طبیعت به نمایش گذاشته بلکه دکوراسیون داخلی را نیز مزین می کنند. قو برای الهه یونانی مقدس بوده و نماد عشق و زیبایی است. دو عدد قویی که در تصویر مشاهده می کنید با استفاده از حوله سفید درست شده اند و در میان قلبی که با گل رز طراحی شده قرار گرفته اند.

تزئین تخت خواب با قو و برگ های رز قرمز عشق و پاکی را برای دو زوج به ارمغان می آورد. رنگ سفید نماد آرامش و رنگ قرمز نماد عشق است. قرار گرفتن این دو رنگ در کنار یکدیگر یک ترکیب بی نظیر و زیبا ایجاد می کند.

دکوراسیون رمانتیک اتاق عروس با استفاده از طرح قو

 • دکوراسیون سنتی اتاق عروس با استفاده از شمع

تنها برخی از افراد هنر این را دارند که با استفاده از حوله، طرح پرندگان زیبا ایجاد کنند. برخی دیگر ایده های ساده تری را به کار می برند. برای مثال شمع هایی که در اتاق عروس و داماد قرار می گیرند زیبایی چشم گیری به فضا می بخشند، خصوصاً هنگامی که روشن هستند و با نور ملایم خود اتاق را رمانتیک نشان می دهند.

در کنار شمع می توانید فانوس های منحصر بفرد، قلیان هندی و یا اشیاء شیشه ای قرار دهید و زیبایی فضا را دوچندان نمائید. شمع یک عنصر دکوراتیو در چیدمان اتاق خواب عروس و داماد است و نه تنها زیبایی را به ارمغان می آورد بلکه نور آن فضا را روشن می کند.

دکوراسیون سنتی اتاق عروس با استفاده از شمع

 • دکوراسیون اروپایی اتاق عروس با استفاده از گل ارکیده

ایجاد پوششی از جنس پارچه در اطراف تخت خواب ایده ای جالب است که می توان آن را برای تزئین تحت خواب عروس به کار برد. هنگامی که پرده توری سفید برای تخت خواب نصب کردید آن را با گل های بسیار زیبای ارکیده مزین نمائید. این مدل پرده نه تنها زیبایی تخت خواب را بیشتر نشان می دهد بلکه حریم این مکان را نیز خصوصی تر می کند.

 • تزئین کف اتاق عروس با برگ گل

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید استفاده از برگ های گل رز قرمز برای تزئین کف اتاق ایده ای است که همواره در رمانتیک شدن فضا نقش دارد. پس از آن که یک باریکه راه از ورودی اتاق به سمت تخت خواب با استفاده از برگ گل ایجاد کردید مسیر را با شمع های دکوراتیو روشن نمائید و از زیبایی و لطافتی که در فضا به چشم می خورد لذت ببرید.

دیزاین اتاق عروس و داماد با گل رز همواره مورد استقبال همه افراد قرار می گیرد و بی شک کسی نیست که از حضور این گل ها در این اتاق لذت نبرد.

تزئین کف اتاق عروس با برگ گل

 • دکوراسیون مراکشی اتاق عروس

رنگ های زیبا و عجیب و غریب مراکشی را در طراحی دکوراسیون اتاق عروس و داماد به کار ببرید. اجرای این ایده خصوصاً در فصل تابستان دکوراسیونی بی نظیر و منحصر به فرد ایجاد می نماید. تخت خواب را با استفاده کوسن ها و بالشتک های گل دوزی شده مزین کنید.

همچنین می توانید فانوس مراکشی، گلدان مراکشی و یا هر شیء زیبایی که تداعی گر سبک مراکشی است را در دکوراسیون قرار دهید. در سبک مراکشی بیشتر از رنگ های گرم مانند زرد، قرمز، قهوه ای و … استفاده می شود. این رنگ ها گرما و صمیمت را به فضا می بخشند و محیطی دوست داشتنی برای عروس و داماد ایجاد می کنند.

دکوراسیون مراکشی اتاق عروس

 • تزئین تخت خواب عروس با استفاده از گل

چرا تخت خواب عروس را با گل های رنگارنگ تزئین نمی کنید. دراپه هایی که در اطراف تخت قرار می گیرند با گل های رنگارنگ زیبایی بی نظیری به تخت خواب می بخشند. همچنین می توانید گلدان های رسی که درون آن ها گل گذاشته اید برای تزئین پایین تخت استفاده کنید.

تزئین تخت خواب عروس با استفاده از گل

 • رنگ اتاق خواب عروس

انتخاب بهترین رنگ برای اتاق خواب زوجین، به سلیقه افراد بستگی دارد. استفاده از رنگ های خنثی مانند خاکستری در کنار المان های نقره ای و طلایی رنگ می تواند گزینه خوبی برای انتخاب باشد. رنگ بنفش نیز از جمله رنگ های لوکسی است که می تواند انتخاب مناسبی برای اتاق خواب عروس در نظر گرفته شود.

رنگ اتاق خواب عروس

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، ارائه ایده هایی در زمینه تزئین و دیزاین اتاق خواب می باشد. آیا شما از این ایده ها در طراحی اتاق خواب استفاده کرده اید؟ به نظر شما استفاده از کدام یک از این ایده ها می تواند نتیجه بهتری در پی داشته باشد؟ در صورت تمایل می توانید نقطه نظرات خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید.