%عکس - 5 اشتباه رایج در نورپردازی

5 اشتباه رایج در نورپردازی

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا

ایجاد یک نورپردازی خوب و مناسب می تواند به زیبایی بیش تر فضای خانه و ایجاد حس و حال خوب در افراد کمک کند. به همین خاطر، اگر اشتباهات رایجی که عموما در نورپردازی انجام می شود، برطرف نشود می تواند لذت و راحتی زندگی در خانه را تحت الشعاع قرار دهد. آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن خواهیم پرداخت، 5 نمونه از رایج ترین اشتباهاتی است که ممکن است در اجرای نورپردازی به آن دچار شوید. ما در این جا راهکارهایی برای مقابله با آن ها به شما ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

نورپردازی صحیح کانتر آشپزخانه

آشپزخانه از جمله مکان های است که نورپردازی صحیح آن بسیار حائز اهمیت می باشد. کانتر آشپزخانه از جمله قسمت هایی است که باید نسبت به نورپردازی آن توجه ویژه ای داشته باشید. برای انجام این کار پیشنهاد ما استفاده از لامپ های سقفی در محل مناسب و در کنار آن استفاده از یک لوستر مناسب در بالای جزیره آشپزخانه می باشد. هم چنین در کنار این موارد بهتر است از لامپ های زیر کابینتی نیز استفاده کنید. اجرای این نورپردازی این اطمینان را برای شما فراهم می کند که آشپزخانه و کانتر آشپزخانه که از جمله قسمت هایی است که بیش ترین کار در آن انجام می شود، از نورکافی برخوردار می باشد.

%عکس - 5 اشتباه رایج در نورپردازی

نورپردازی حمام

یکی از قسمت های حمام که باید از نورپردازی صحیح آن اطمینان حاصل کنید، قسمت روشویی و آینه حمام می باشد. نکته مهم در نورپردازی این قسمت استفاده از لامپ در قسمتی است که آینه قرار دارد و شما از آن استفاده زیادی دارید. به یاد داشته باشید از استفاده لامپ هایی با نور زننده در این قسمت خودداری نمایید. چرا که انجام این کار باعث می شود زمانی که در آینه به خود نگاه می کنید، در زیر چشم و بر روی گونه ها سایه های عمیقی مشاهده نمایید. نصب لامپ در ارتفاع مناسب از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید.%عکس - 5 اشتباه رایج در نورپردازی

نورپردازی اتاق خواب

استفاده از چهار لامپ سقفی در چهارگوشه اتاق، نمونه ای از نورپردازی های نادرست این قسمت از خانه می باشد. استفاده از این روش نورپردازی در اتاق خواب، نور کافی در قسمت های مختلف اتاق خواب را فراهم نکرده و بیش تر فضای آن را تاریک نگه می دارد. به جای استفاده از این گونه لامپ ها می توانید از لایه های مختلف نورپردازی در کنار یکدیگر استفاده نمایید. انجام این کار بهترین روش برای نورپردازی اتاق خواب می باشد. برای مثال می توانید در کنار استفاده از لامپ های سقفی در هر گوشه از سقف، از یک لامپ دیواری در قسمتی از اتاق خواب که به هم نشینی با دوستان خود می پردازید نیز استفاده نمایید. هم چنین استفاده از لوستر و لامپ های آویز در دو طرف تخت خواب نیز می تواند از جمله نورپردازی های کاربردی به شمار رفته و فضایی مناسب برای مطالعه فراهم نماید.%عکس - 5 اشتباه رایج در نورپردازی

استفاده از لامپ با نور مناسب

چشم های ما قابلیت تنظیم با نور محیط را دارا هستند. نورپردازی باید به گونه ای باشد که با چشم ما هماهنگی داشته و باعث ایجاد اذیت نشود. استفاده از نور مناسب و تنظیم آن از نکاتی است که باید در نورپردازی به آن توجه داشته باشید. در این راستا به کارگیری دیمرها و لامپ های ال ای دی کنترلی می تواند به شما کمک کند. این کار می تواند نور اتاق را با توجه به زمان در روز و حس و حال افراد به خوبی تنظیم کند.  آن چه که در تصویر زیر مشاهده می کنید، تصویری از یک اتاق نشیمن به سبک روستیک می باشد که می تواند مثال بسیار خوبی برای استفاده از دیمر در نورپردازی آن باشد. میزان نور در این فضا به گونه ای است که نه چندان فضای تاریکی ایجاد کرده است و نه با توجه به ساعت آن در روز فضایی بسیار روشن فراهم آورده است.

%عکس - 5 اشتباه رایج در نورپردازی

نورپردازی دیوار

عموما دیوارها یکی از در دسترس ترین و در برخی مواقع کم کاربردترین قسمت ها در هر فضایی می باشند. برخلاف تصور عموم نورپردازی این قسمت نیز بسیار حائز اهمیت می باشد و می تواند در زیبایی کلی فضای اتاق نقش داشته باشد. برای مثال در صورتی که از جزئیاتی هم چون گچبری، آرک، شلف و دیگر جزئیات تزئینی در آن به کار رفته است، انتخاب وسیله نورپردازی مناسب و نصب آن در محل صحیح از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. انجام این کار می تواند جذابیت های دیداری زیادی در فضای اتاق به همراه داشته باشد. نصب لامپ در محل صحیح باید با دقت بسیار بالایی صورت گیرد. برای مثال در صورتی که طراحی اتاق نشیمن به سبک معاصر می باشد و در طراحی و دیزاین دیوار آن از سنگ استفاده شده است، بهتر است از بک لامپ مناسب بر روی سنگ استفاده نمایید. انجام این کار می تواند نقش و نگار طبیعی سنگ را به نمایش گذاشته و فضایی زیبا به ارمغان آورد. در صورتی که در طراحی دیوار از آجر استفاده شده است نیز می توانید نسبت به اجرای این ایده و راهکار اقدام نمایید. توجه داشته باشید در این موارد لامپ باید درست در بالای سنگ یا آجر مورد استفاده قرار گیرد. هم چنین در صورتی که دیوار از سطح یکنواختی برخوردار نبوده و در قسمت هایی دچار آسیب دیدگی می باشد، از استفاده لامپ در این قسمت خودداری نمایید.

%عکس - 5 اشتباه رایج در نورپردازی

نکات پایانی

نورپردازی به عنوان یک رکن اساسی در دکوراسیون داخلی شناخته می شود. به گونه ای که اگر از یک دیزاین بی نzیر در طراحی فضای مورد نظر استفاده کرده باشید، اما نورپردازی صحیحی در آن به کار نگرفته باشید، زیبایی آن به چشم نخواهد آمد. آن چه که در این جا به بیان آن پرداختیم 5 مورد از اشتباهاتی است که بیش تر افراد در هنگام نورپردازی با آن مواجه می شوند. آگاهی از اثر سوء این اشتباهات، می تواند از بروز آن ها جلوگیری به عمل آورد. آیا تا به حال به اهمیت نورپردازی در خانه خود توجه کرده بودید؟ آشنایی با ابن موارد تا چه اندازه می تواند در اجرای نورپردازی به شما کمک کند؟ اهالی ساختمانچی پذیرای نظرات شما در این زمینه هستند.