%عکس - کمد دیواری و نکات مهم در ساخت آن

کمد دیواری و نکات مهم در ساخت آن

kianborna

آیا از اهمیت وجود کمد دیواری در خانه خود آگاه هستید؟ آیا عدم وجود این المان ممکن است شما را از خرید منزل منصرف کند؟ تخت و کمد دو جزء جدایی ناپذیر در اتاق خواب می باشند. مسلماً اکثر صاحب خانه ها از وجود چنین مزیتی در خانه خود خشنود هستند زیرا به راحتی وسایل و اشیاء مورد نیاز خود را در آن جا داده و فضایی مرتب و سازمان یافته ایجاد می نمایند. این روزها به دلیل تمایل افراد به داشتن خانه ای خلوت و مرتب، استفاده از کمد دیواری رواج یافته است. کمد دیواری انواع مختلفی دارد که از جمله می توان به کمد دیواری ریلی اشاره کرد. کمد درب ریلی نمونه ای از انواع کمد دیواری مدرن شناخته می شود. همانطور که می دانید آپارتمان های امروزی متراژ کمی دارند و بسیار سریع بهم ریخته و نامرتب می شوند و تنها وجود کمد می تواند از ایجاد شلوغی در فضای آن ها جلوگیری نماید. در نوشته های پیشین ساختمانچی به معرفی راهکارهای بهینه سازی فضا در آپارتمان پرداخته شد اما هم اکنون در این نوشته قصد داریم به یکی از کاربردی ترین و بهترین راه های استفاده از فضا که همان کمد دیواری است اشاره کنیم. طراحان و سازندگان کمدهای دیواری ایده های متفاوتی برای ساخت این فاکتور مهم در خانه به کار می برند و توصیه های کاربردی ارائه می دهند که در ادامه به آن ها پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

آنچه را که نیاز دارید بسازید

قبل از اینکه نسبت به ساخت و دیزاین کمد دیواری اقدام کنید، ابتدا سایز کمد و کوچک یا بزرگ بودن آن را مشخص کنید. داشتن یک دیوار بزرگ و سفید و تبدیل آن به یک کمد دیواری کمی وسوسه برانگیز است. کمد را باید بر اساس میزان فضایی که برای آویزان نمودن لباس ها و یا قرار دادن اشیاء نیاز دارید طراحی کنید. ساخت کمد دیواری هایی که نیازمند طبقه بندی و اکسسوری هستند کمی سخت تر از ساخت یک کمد ساده همانند اتاق پرو است. فضا را سازماندهی کنید.

اگر می خواهید فضای بیشتری در اختیار داشته باشید باید لباس هایی که سایز یکسان دارند را دسته بندی کنید. با انجام اینکار حتی یک اینچ از فضا نیز هدر نخواهد رفت. اگر یک دسته آیتم های مشابه دارید که هنگام آویز شدن، عرضی حدود 50 سانتی متر اشغال می کنند بهتر است بخشی مجزا به آن ها اختصاص دهید. همیشه میله بالایی را در بالاترین قسمت کمد قرار دهید تا لباس ها با میله پایینی به اندازه کافی فاصله داشته باشند.

%عکس - کمد دیواری و نکات مهم در ساخت آن

بر روی ارگونومیک ها تمرکز کنید

هیچ کس دوست ندارد بر روی زمین بخزد تا لباس خود را پیدا کند و یا برای استفاده از کفش و کیف خود مدام خم و راست شود. فضای کمد را به صورت ارگونومیک طراحی کنید، در این صورت خواهید دید که چقدر آسان و بدون زحمت می توان وسایل مورد نیاز را یافت. همچنین با انجام اینکار فضای کمد همواره تمیز و مرتب خواهد بود. تعبیه قفسه در بالای آویز لباس یک طراحی ارگونومیک محسوب می شود اما دقت کنید که عمق قفسه ها 35 سانت بیشتر نباشد زیرا در غیر این صورت دسترسی به وسایلی که عقب تر قرار دارند کمی سخت خواهد بود. با سازماندهی فضای کمد و طراحی ارگونومیک آن دیگر نیازی به مرتب کردن مداوم کمد نیست زیرا همه چیز در جای خود قرار گرفته و بهم ریختگی دیده نمی شود. عرض قفسه ها بهتر است 30 سانت باشد زیرا لباس های تا خورده حدوداً 30 سانت عرض و 35 سانت از عمق کمد را به خود اختصاص می دهند.

کشوی کمد را فراموش کنید

افزودن کشو به کمد هزینه زیادی در بر دارد و منجر به از بین رفتن فضای مفید کمد خواهد شد. به بهینه سازی فضای کمد خود فکر کنید. اگر از قبل در اتاق خود میز آرایش و یا میز پاتختی دارید دیگر نیازی به تعبیه کشوی کمد نیست زیرا به اندازه کافی فضا برای قرار دادن جوراب ها و یا لباس های کوچک در اختیار خواهید داشت. ژاکت ها و تیشرت ها بهتر است در قفسه های کمد قرار گیرند زیرا همیشه در معرض دید بوده و به راحتی می توان از آن ها استفاده نمود.

فضای مناسب برای ذخیره سازی تعبیه کنید

هنگامی که فضای کمی در اختیار دارید مجبور به استفاده کامل از فضاهای موجود هستید. با آویزان نمودن لباس ها در کمد می توانید از تمام فضای آن استفاده کنید. از فضاهای عمیق برای آویزان نمودن لباس ها استفاده کنید اما لباس های تاخورده و یا کفش ها را در جایی دیگر قرار دهید زیرا قرار دادن لباس های تاخورده در جایی که لباس ها آویز هستند منجر به شلوغ شدن کمد می شود.

کفش های خود را مرتب در کمد قرار دهید

اگر فضای کمد محدود است، قرار دادن تمام کفش ها در چنین فضایی غیر ممکن خواهد بود اما با این حال آن ها را در ارتفاع میانی قرار دهید تا بتوانید به راحتی آن ها را ببینید. چه شما قفسه بندی مرتب و چه کشو برای کمد تعبیه کنید، نیازی نیست کفش ها را با فاصله زیاد از هم قرار دهید. کشوها به شما این امکان را می دهند که از تمام عمق کمد استفاده نموده و به راحتی بتوانید کفش ها را ببینید.

%عکس - کمد دیواری و نکات مهم در ساخت آن

کمد را چند منظوره طراحی کنید

در برخی از کمدها میله های مخصوص آویز لباس درون قفسه ها قرار می گیرند و اینکار این امکان را برای شما فراهم می کند تا در مواقع لزوم میله ها را جدا کرده و از قفسه برای قرار دادن اشیاء دیگر استفاده نمائید. در فصل تابستان ممکن است از میله ها برای آویزان نمودن بلوزها و در زمستان از قفسه ها برای قرار دادن لباس های پشمی و کاپشن ها به صورت تاخورده استفاده نمائید.

انواع کمد دیواری

همان گونه که در بالا مختصری اشاره کردیم، کمد دیواری انواع مختلفی دارد. این المان بر اساس متریال به کار رفته در ساخت آن و چگونگی ساخت به نمونه های مختلفی تقسیم بندی می شود. برای مثال بر اساس جنس می توان آن ها را به انواع کمد ممبران، کمد لباس چوبی، کمد ام دی اف و غیره تقسیم بندی کرد. بر اساس نوع کاربرد و نوع ساخت نیز می توان به انواع کمد لباس، کمد ریلی، کمد رختخواب، کمد کشویی و غیره اشاره کرد. در پایین تصویری از کمد دیواری ریلی آینه ای مدرن که می توانید در طراحی کمد دیواری مورد استفاده قرار دهید، نشان داده شده است.

%عکس - کمد دیواری و نکات مهم در ساخت آن

 

قیمت کمد دیواری

جنس کمد دیواریقیمت به ازای هر متر
کمد دیواری با درب نئوپان روکش ملامینه4,100,000ریال
کمد دیواری با درب ام دی اف روکش ملامینه5,000,000 ریال
کمد دیواری با درب هایگلاس ایرانی5,500,000 ریال
کمد دیواری با درب چوبی15,500,000 ریال

قیمت کمد دیواری با توجه به جنس متریال استفاده شده در ساخت آن و هم چنین ابعاد کمد متفاوت است و این دو پارامتر روی قیمت نهایی بیسار مؤثر هستند. قیمت های ذکر شده در جدول فوق تقریبی است و ممکن است با نوسانات بازار تغییر کند.

سایز کمد و کوچک یا بزرگ بودن آن را مشخص کنید. داشتن یک دیوار بزرگ و سفید و تبدیل آن به یک کمد دیواری کمی وسوسه برانگیز است. کمد را باید بر اساس میزان فضایی که برای آویزان نمودن لباس ها و یا قرار دادن اشیاء نیاز دارید طراحی کنید.

براساس متریال کمد دیواری به کمد ممبران، کمد  چوبی، کمد ام دی اف و غیره تقسیم بندی کرد. بر اساس نوع کاربرد و نوع ساخت نیز می توان به انواع کمد لباس، کمد ریلی، کمد رختخواب، کمد کشویی و غیره اشاره کرد.

قیمت کمد دیواری با توجه به جنس متریال استفاده شده در ساخت آن و هم چنین ابعاد کمد متفاوت است.