%عکس - کاشی سرامیکی، پوششی برای کف و دیوار ساختمان

کاشی سرامیکی، پوششی برای کف و دیوار ساختمان

kianborna

امروزه از مصالح بسیاری به منظور پوشش کف و دیوارهای ساختمان استفاده می شود که یکی از پرکاربردترین این مصالح کاشی سرامیکی می باشد. سرامیک جزء مصالحی است که در حمام، آشپزخانه، حیاط, گلخانه، حیاط خلوت، نمای ساختمان و حوض های تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار کاشی سرامیکی از ترکیب سه ماده زیر تشکیل می شود:

کانی رسی کائولینیت : به دلیل نبودن اکسید آهن در این نوع کانی دمای ذوب آن پایین بوده و رنگ آن سفید رنگ است.

مواد غیر پلاستیک، کوارتز (سیلیکا SiO2): این ماده، ماده اصلی تشکیل دهنده شیشه می باشد که از سختی و دیرگدازی بالایی برخوردار است.

 فلدسپات:  همان آلومینو سیلیکات بدون آب است که کاربرد زیادی در ساخت چینی دارد.

ویژگی های کاشی سرامیک

  • مقاومت بالا در برابر افزایش یا کاهش ناگهانی دما
  • مقاومت در برابر آتش, رطوبت و یخ زدگی
  • استحکام فیزیکی بالا
  • مقاومت فشاری بالا
  • سختی زیاد و مقاومت در برابر خوردگی
  • تنوع بالا در رنگ نسبت به سایر محصولات مشابه

سیستم ساخت کاشی سرامیک

کاشی سرامیک ها به دو صورت تک پخت و دو پخت ساخته می شوند. در سیستم تک پخت, بدنه کاشی و لعاب آن به طور همزمان و در یک مرحله در کوره رولری پخته می شوند. در این روش بعد از اینکه کاشی ها پرس شدند وارد خشک کن شده, بعد وارد مرحله ی لعاب کاری و در نهایت وارد کوره رولری شده و پخته می شود. اما در سیستم دو پخت, دو روش برای ساخت کاشی سرامیک وجود دارد. روش اول که روش پخت در کوره های تونلی نام دارد, بعد از اینکه قطعات کاشی پرس شدند به صورت دسته ای روی هم جمع شده و توسط واگن به بخش خشک کن انتقال داده می شوند. سپس در آنجا پخته و لعاب زده می شوند. در روش دوم که پخت در کوره های رولری نام دارد, بعد از پرس نمودن کاشی ها آنها به صورت مجزا و انفرادی برای انجام مرحله پخت وارد کوره های رولری می شوند و سپس به بخش لعاب زنی انتقال داده می شوند. بعد از اینکه روی آنها لعاب زده شد باز به کوره های پخت رولری منتقل شده و لعاب آنها نیز در آنجا پخته می شود.

نکات مهم در خرید کاشی سرامیکی

آگاهی و اطلاع از ویژگی های کاشی سرامیکی می تواند یک خرید خوب را برای شما به ارمغان آورد. آن چه که در هنگام خرید کاشی سرامیکی باید مورد بررسی قرار دهید، اندازه، شکل، طرح و پوشش آن می باشد. کاشی های سرامیکی عموما از سطح صاف و یکنواختی برخوردار بوده و به راحتی می توان هرگونه لکه ای را از روی آن پاک کرد. نمونه ای از این کاشی ها که از لعاب بر روی آن ها استفاده شده است، دارای سطحی براق می باشند که آن ها را به متریالی مناسب برای استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی تبدیل می کند.

کاشی سرامیکی در اندازه های مختلف به بازار عرضه می گردد اما عموما این کاشی ها از ابعاد 2*12 برخوردار می باشند. کاشی هایی که از ابعاد کوچک تری برخوردار می باشند، ارزان قیمت تر بوده اما در مقابل هزینه نصب آن ها بیش تر می باشد. این امکان وجود دارد که با کنار هم قرار دادن کاشی های سرامیکی به طرح دلخواه در دکوراسیون داخلی دست یابید.

برای ساخت کاشی سرامیکی از دو روش تک پخت و دو پخت استفاده می شود.