%عکس - کاشی ضد اسید چیست؟

کاشی ضد اسید چیست؟

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا

امروزه برای کفپوش و دیوارپوش ساختمان از مصالح متنوعی استفاده میشود که هر کدام کارکرد و ویژگی های مخصوص به خود را دارند. کاشی از جمله مصالح ساختمانی ست که در اکثر مکان ها مانند سرویس های بهداشتی, حمام, مکان های اداری, تجاری, مسکونی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. در مکان های صنعتی به دلیل کاربرد مواد شیمیایی و اسیدی نمیتوان از کاشی های معمولی استفاده نمود زیرا این کاشی ها پس از مدتی دچار خوردگی و آسیب دیدگی میشوند و استحکام خود را از دست میدهند. بنابراین محصول جدیدی به نام کاشی ضد اسید وارد بازار شده که مناسب مکان های صنعتی بوده و دوام و طول عمر آن در مکان های صنعتی بالا میباشد.

کاشی ضد اسید

به دلیل مقاوم نبودن کاشی های سرامیکی در برابر اسیدها و مواد قلیایی, نوع جدیدی از کاشی به نام کاشی ضد اسید تولید شده است که در برابر اسید هیدروفلوریک و اسید فسفریک مقاومت بالایی دارد و دچار خوردگی نمیشود. این نوع کاشی در محیط هایی که در معرض مواد اسیدی و شیمیایی هستند مورد استفاده قرار میگیرد.

کاشی ضد اسید به نوعی کاشی بدون لعاب اشاره دارد که مقاومت آن در برابر مواد اسیدی بالا بوده و میزان جذب آب توسط آنها ۱/۵ درصد است. رنگ این نوع کاشی اصولا کرمی رنگ است و به دلیل استحکام بالا مورد توجه قرار گرفته است. کاشی های ضد اسید در اشکال هندسی مربع و مستطیل ساخته میشوند و محدودیتی برای میزان ضخامت و اندازه آنها وجود ندارد.

از ویژگی های کاشی ضد اسید میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • میزان جذب آب توسط کاشی های ضد اسید بسیار ناچیز است و همین امر مانع از ایجاد یخ زدگی در این کاشی ها میشود.
  • مقاومت این کاشی ها در برابر مواد اسیدی بسیار بالاست.
  • به دلیل مقاومت مکانیکی بالا, این کاشی ها در برابر شوک های حرارتی, سایش و خمش استحکام بالایی دارند.

%عکس - کاشی ضد اسید چیست؟کاربرد کاشی ضد اسید

  • مناسب برای پوشش حوضچه های اسید و مواد شیمیایی
  • مناسب برای کفپوش و دیوارپوش مکان های صنعتی
  • مناسب برای کاربرد در صنایع روغن کشی, کنسرو سازی, بسته بندی مواد غذایی و …
  • مناسب برای پوشش کف مکان هایی مانند آشپزخانه های صنعتی و سرویس های بهداشتی به دلیل جذب آب پایین و عدم ایجاد بوی نامطلوب
  • مناسب برای محیط هایی که در معرض بارهای سنگین دینامیکی قرار دارند مانند کف انبارهای صنعتی

%عکس - کاشی ضد اسید چیست؟نصب کاشی ضد اسید

برای نصب و بند کشی کاشی ضد اسید باید از ملات ضد اسید مناسب استفاده کرد. سطح زیرین و بندهای بین کاشی ها باید با این ملات کاملا پر شوند. استفاده از ملات عادی در نصب این کاشی ها باعث میشود به مرور زمان اسیدهای محیط صنعتی خوردگی در ملات ایجاد کنند, از بندکشی عبور کرده و به زیر کاشی برسند که این امر باعث آسیب دیدن کاشی, لق شدن, شکستن و ایجاد بوی نامطبوع در آن میشود.

نکاتی که در انتخاب کاشی ضد اسید صنعتی باید مورد توجه قرار گیرد:

  • در مکان های صنعتی که احتمال کثیف شدن کف بسیار بالاست باید از کاشی های ضد اسید دانه قرمز استفاده نمود زیرا این کاشی ها نسبت به کاشی های ضد اسید ساده چرک تاب تر هستند.
  • برای کفپوش محیط هایی که امکان لغزندگی و سر خوردن افراد در آنها وجود دارد باید از کاشی های ضد لغزش استفاده نمود.