کناف سقف

جدیدترین مدل های کناف سقف و کاربرد آنها

keleman

greenwaffle

kianborna

کناف سقف از اتصال پنل های گچی یا غیر گچی به سقف ساخته می شود. این پنل ها یکسری سازه های یکپارچه از جنس گالوانیزه می باشند که با روکش گچ و سیمان پوشانده شده اند و به سقف متصل می شوند. سقف های کناف از جمله انواع سقف کاذب هستند که هم به صورت ثابت و هم به صورت متحرک ساخته می شوند. در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با ویژگی ها، مزایا و کاربرد آن بیش تر آشنا شوید.

مزایای استفاده از کناف سقف

از مزیت های سقف کناف می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سقف های کاذب کناف در مقایسه با دیگر سقف های کاذب از نظر وزنی سبک تر هستند و هیچ بار اضافه بر ساختمان وارد نمی کنند.
 • در حداقل زمان ممکن قابل نصب و اجرا هستند.
 • قابل برداشت و تعمیر می باشند و در صورت نیاز می توان به تاسیسات پشت آن دسترسی پیدا کرد.
 • امکان نصب چراغ های تزیینی روکار و توکار و نور مخفی برای افزایش زیبایی این نوع سقف وجود دارد.
 • سقف کناف نسبت به سایر سقف های تزیینی و دکوری از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است.
 • کناف می تواند به عنوان یک پوشش ضد حریق و ضد آب بر روی سازه نصب شود. از کناف های ضد آب می توان در محیط هایی مانند آشپزخانه, استخر, سرویس های بهداشتی و… استفاده نمود.
 • سقف کناف پوششی عالی برای مخفی نمودن تاسیساتی است که در سقف تعبیه شده و نمایان هستند.

معایب استفاده از کناف سقف

استفاده از کناف سقف معایبی نیز به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اجرای غیر اصولی کناف سقف می تواند زمینه سقوط سقف را فراهم کند.
 • در صورتی که از مصالح بی کیفیت در این راستا استفاده شود، باعث ایجاد ترک خوردگی در سقف می شود.
 • در برخی موارد به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم، امکان ایجاد تغییر ظاهری در سقف وجود دارد.
 • استفاده از پنل های کناف بی کیفیت از دیگر معایب اجرای کناف سقف می باشد.
 • پوشش های کناف عمدتا در برابر ضربه از مقاومت بالایی برخوردا نیستند.

انواع کناف سقف

به طور کلی سقف کناف را می توان به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم بندی کرد. آن چه که باعث ایجاد تمایز در سقف کناف داخلی و خارجی می شود، انتخاب پانل مناسب می باشد. برای مثال برای اجرای کناف سقف در فضای مرطوب مانند استخرهای سرپوشیده، باید از پنل هایی استفاده شود که در برابر قارچ و کپک مقاوم باشند.

انواع ضخامت کناف

کناف سقف از ضخامت های متفاوتی برخوردار می باشد که شامل موارد زیر می باشد:

صفحه کناف با ضخامت 6 میلی متر

از پنل های کناف با این ضخامت صرفا برای اجرا در طرح کناف هایی که منحنی و قوس تند دارد، استفاده می شود. از کناف با این ضخامت در ساخت دیوار کناف و سقف کناف استفاده نمی شود.

صفحه کناف با ضخامت 10 میلی متر

استفاده از صفحات کناف با ضخامت 10 میلیمتری نیز برای اجرای طرح هایی با انحنای زیاد صورت می گیرد و استفاده از آن برای اجرای کناف و سقف کناف جایز نیست.

صفحه کناف با ضخامت 12 میلی متر

از صفحات کناف با ضخامت 12 میلی متر برای ساخت دیوارهای جدا کننده کناف و غیر باربر، دیوار کناف پوششی، کناف سقف دکوراتیو یا ساده استفاده می شود.

صفحه کناف با ضخامت 15 و 18 میلی متر و بالاتر

استفاده از صفحات کناف که از ضخامت 15 و 18 میلی متر و بالاتر برخوردار هستند برای قسمت هایی که نیاز به مقاومت بیش تر دارند صورت می گیرد. هم چنین از این صفحات می توان برای قسمت هایی که احتمال برخورد اجسام خارجی دارد، استفاده شود.

سقف کاذب ثابت

سقف کاذب ساده یا یکپارچه

این نوع سقف ثابت از یک زیرساز سبک معلق از جنس گالوانیزه با مقاطع ناودانی شکل می باشد که پنل های گچی یک لایه یا دو لایه با پیچ بر روی آن نصب می شود. درزهای بین پنل های نصب شده با بتونه پوشانده می شوند و حاصل کار یک سقف یکپارچه بدون هیچ درز و شکافی می باشد.

سقف کاذب ساده

سقف کاذب طرح دار یا دکوراتیو

سقف های طرح دار به دلیل طرح و دکور متنوعی که دارند در فضاها و مکان های مختلفی استفاده می شوند. از انواع این نوع سقف های کاذب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سقف های کنافی گنبدی شکل
 • سقف های کاذب تونلی
 • سقف های کنافی با حاشیه ساده
 • سقف های کنافی با نور مخفی در حاشیه
 • سقف های کاذب کمانی
 • سقف های کنافی منحنی و قوسی

سقف کاذب طرح دار

سقف کاذب متحرک

این نوع سقف های متحرک از یکسری سازه های T شکل و تایل های سقفی ساخته می شود که شبکه ی سازه های T شکل با آویزهای قابل تنظبیم به سقف وصل می شوند و سپس تایل ها درون این شبکه قرار داده می شوند. تایل های مورد استفاده در سقف کاذب متحرک شامل تایل های پی وی سی , آکوستیک٬ فلزی, گچی و انواع طلق می باشند.

دکور کناف

همان گونه که از نام دکور کناف پیداست، سازه ای است که تنها جنبه زیبایی داشته و غیر باربر می باشد. ساخت دکور کناف با استفاده از صفحات کناف صورت می گیرد. دکور کناف را می توان هم به صورت متصل به دیوار و هم به صورت پارتیشن کناف اجرا کرد.

آن چه که باعث زیبایی هرچه بیش تر دکور کناف می شود، نورپردازی آن می باشد. به همین خاطر در کنار اجرای دکور کناف حتما از یک نورپردازی مناسب نیز استفاده می شود.

دستمزد اجرای کناف سقف

دستمزد اجرای کناف سقف با توجه به طرح اجرای کناف متفاوت می باشد.

نوع اجرای کناف سقفدستمزد کناف کارتاریخ بروزرسانی
کناف ساده سقف650000 ریال هر مترمربع99/1/25
کناف موج دار سقف700000 ریال هر مترمربع99/1/25
اجرای باکس ساده800000 ریال (دستمزد به همراه مصالح)99/1/25
کناف طرح دار سقف700000 ریال هر مترمربع (با سازه کشی و باکس نور)99/1/20

طرح کناف سقف

کناف سقف نمونه ای از ایده های کاربردی در طراحی سقف شناخته می شود. امروزه به جای استفاده از گچ بری سقف، بیش تر از کناف به عنوان دکور سقف استفاده می شود. استفاده از این ایده در طراحی سقف آشپزخانه و اتاق پذیرایی امکان پذیر بوده و نمایی زیبا به همراه خواهد داشت.

کناف سقف آشپزخانه

یکی از ایده هایی که می توان در طراحی آشپزخانه مورد استفاده قرار داد، طراحی سقف آشپزخانه با استفاده از روش کناف کاری می باشد. استفاده از کناف آشپزخانه در سبک های مدرن و کلاسیک بسیار کارآمد بوده و نتیجه خوبی در پی خواهد داشت.

کناف سقف آشپزخانه

مدل کناف سقف آشپزخانه

کناف سقف پذیرایی

استفاده از کناف برای طراحی سقف پذیرایی نیز از ایده های منحصر بفرد می باشد. امروزه شاهد آن هستیم که در طراحی اتاق پذیرایی مدرن و کلاسیک به جای گچ بری سقف از کناف استفاده می شود. این امکان وجود دارد که با رنگ آمیزی کناف تلفیقی زیبا میان آن و رنگ مورد استفاده قرار گرفته در اتاق پذیرایی ایجاد نمود.

کناف سقف پذیرایی

کناف سقف اتاق خواب

استفاده از کناف در جهت طراحی سقف اتاق خواب، از ایده های منحصر بفرد شناخته می شود. این امکان وجود دارد که در کنار کناف کاری سقف اتاق خواب از یک روش نورپردازی مناسب نیز استفاده کرده و نمایی جدید در اتاق خواب خود ایجاد نمایید. بدون شک ایده های زیادی در این زمینه وجود دارد و مشورت با یک متخصص می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

کناف سقف اتاق خواب