%عکس - کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

kianborna

ساندویچ پانل نوعی مصالح ساختمانی محسوب میشود که امروزه در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. این نوع مصالح به دلیل ظاهر ساندویچ مانند خود به ساندویچ پنل معروف میباشند و از دو لایه ورق و یک لایه وسطی که هسته محسوب میشود تشکیل شده اند. لایه رویه و زیره این مصالح از جنس ورق های گالوانیزه,  آلوزینک, آلومینیوم, پی وی سی, مس و یا استنلس استیل ساخته شده است و لایه وسطی از جنس پشم سنگ, پلی یورتان و یا پلی استایرن میباشد.

ساندویچ پنل ها بر اساس نوع کاربرد به دو دسته زیر تقسیم بندی میشوند:

ساندویچ پانل سقفی

این نوع ساندویچ پنل در سقف انواع سازه های پیش ساخته, سردخانه ها و صنایع برودتی,  سالن ها و اماکن ورزشی,  سوله سازی,  انبارها و کانتینرهای حمل و نقل مورد استفاده قرار میگیرد و جزء پرکاربردترین نوع ساندویچ پنل میباشد. ضخامت این مصالح با توجه به شرایط آب و هوایی و مکان مورد نظر تعیین میشود.

%عکس - کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری برای پوشش دیوار انبارها,  سوله ها,  کانکس ها,  سیلوها,  سازه های صنعتی و … استفاده میشود. ساندویچ پنل های دیواری خود به انواع ساندویچ پنل های ساده,  پیچ مخفی,  نر و مادگی,  دورو نایلون و اتاق تمیز دسته بندی میشوند.

%عکس - کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

انواع ساندویچ پنل بر اساس نوع عایق

ساندویچ پنل پلی استایرن

ساندویچ پنل ساخته شده از پلی استایرن نوعی عایق صوتی با وزن بسیار سبک و قیمت پایین میباشد. این پانل ها قابل اشتعال هستند و به همین دلیل به عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار نمیگیرند.

%عکس - کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

ساندویچ پنل پلی یورتان

پلی یورتان نوعی عایق حرارتی ست که وزن بسیار سبک و ضریب حرارتی پایینی دارد. ساندویچ پانل های پلی یورتان در مکان هایی که نیاز به عایق عایق حرارتی وجود دارد استفاده میشوند. قیمت این پنل ها نسبت به سایر پنل ها بالاتر میباشد.

%عکس - کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

ساندویچ پنل پشم سنگ

پشم سنگ نوعی عایق حرارتی مقاوم در برابر آتش است و نوعی عایق صوتی نیز محسوب میشوند. درصد ضد حریق بودن ساندویچ پنل های پشم سنگ نسبت به پانل های پلی یورتان بالاتر است. از معایب پشم سنگ میتوان به نفوذ آب در آن اشاره نمود.

%عکس - کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

مزایای استفاده از ساندویچ پانل در ساختمان

  • به دلیل استفاده از مواد سبک در هسته ساندویچ پنل ها,  وزن آنها به شدت کاهش می یابد و این امر باعث سبک سازی سازه میشود و ایمنی آن را در برابر وقوع زلزله بالا میبرد. وزن سبک این پانل ها هزینه های زیرسازی را پایین آورده و در نتیجه هزینه تکمیل ساختمان به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.
  • حمل و نقل این پانل ها آسان بوده و سرعت نصب و راه اندازی آنها بالا میباشد.
  • ساندویچ پنل های سقفی ابعاد و ضخامت متفاوتی دارند و با توجه به نوع مصرف میتوان ضخامت مورد نظر را انتخاب نمود.
  • مقاومت ساندویچ پنل ها در مقایسه با چوب بالاتر است و نیروی وارده را به خوبی جذب میکنند. به همین دلیل از آنها در ساخت دیوار و سقف کاذب استفاده میشود.
  • این پانل ها از تبادل سرما و گرما در ساختمان جلوگیری میکنند و باعث صرفه جویی در هزینه های سرمایشی و گرمایشی میشوند. در واقع آنها نوعی عایق حرارتی محسوب شده, ضد اشتعال میباشند  و مصرف انرژی را پایین می آوردند.
  • ساندویچ پنل ها برای تمام اقلیم های جغرافیایی مورد استفاده قرار میگیرند و دوستدار محیط زیست هستند.
  • تنوع رنگی این پانل ها بالا بوده و نگهداری و تمیز نمودن آنها آسان میباشد.
  • ساندویچ پانل ها جزء مصالحی میباشند که برخلاف دیوارهای بتنی در برابر رطوبت هوا مقاوم بوده و دچار خوردگی نمیشوند. آنها دچار پوسیدگی نشده و امکان تجمع و رشد میکروب ها در آنها وجود ندارد. بنابراین این پانل ها از نظر بهداشتی کاملا مطمعن میباشند.