%عکس - کاربرد تیپ های مختلف سیمان پرتلند

کاربرد تیپ های مختلف سیمان پرتلند

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا

سیمان پودری است بسیار نرم که قابلیت جذب آب و بهم چسباندن ذرات را به همدیگر دارد. در صورت ترکیب سیمان با آب, مخلوطی بدست می آید که پس از چند ساعت سخت و یکنواخت میشود. دلیل اصلی سخت شوندگی سیمان, واکنش شیمیایی بین این ماده و آب است که هیدراتاسیون نامیده میشود. انجام واکنش هیدراتاسیون, سیمان را به ماده ای چسبنده تبدیل میکند که در چسباندن مصالح ساختمانی به یکدیگر کاربرد دارد. مواد اصلی تشکیل دهنده سیمان خاک رس, گچ و آهک است. در سال 1824 محصولی با ترکیبات آهک هیدرولیک و خاک رس به نام سیمان پرتلند توسط فردی به نام اسپین تولید شد. علت نام گذاری این نوع سیمان به نام سیمان پرتلند, تشابه آن با رنگ سنگهای آهکی موجود در جزیره پرتلند انگلستان میباشد.

انواع سیمان پرتلند

سیمان های پرتلند از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی و با توجه به درجه هیدراتاسیون و توانایی مقاومت در برابر حمله سولفات ها به انواع زیر دسته بندی میشوند:

سیمان پرتلند تیپ 1

ابن نوع سیمان برای ساخت و سازهای عمومی که نیازی به استفاده از دیگر خواص سیمان نیست کاربرد دارد. سیمان پرتلند نوع 1 در ساخت پل ها, پیاده روها, واحدهای پیش ساخته, ساختمان ها, مخازن و روسازی جاده ها مورد استفاده قرار میگیرد.

سیمان پرتلند تیپ 2

سیمان پرتلند تیپ 2 در ساخت سازه هایی استفاده میشود که در معرض خاک یا آب شامل یون های سولفات قرار دارند. این نوع سیمان در معرض حمله ی سولفاتها مقاومت متوسطی از خود نشان میدهد و سرعت هیدراتاسیون آن پایین است. به دلیل همین سرعت پایین هیدراتاسیون سرعت گیرش سیمان پرتلند تیپ 2 کندتر از سیمان تیپ 1 میباشد. از این سیمان میتوان در بتن ریزی در هوای گرم استفاده کرد زیرا ساختار این سیمان به نحوی است که در زمان گیرش, حرارت کمی تولید میکند.

سیمان پرتلند تیپ 3

سرعت هیدراتاسیون سیمان تیپ 3 بسیار بالا است و این سیمان بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی, مقاومت زیادی از خود نشان میدهد. سرعت گیرش سیمان تیپ 3 بسیار بالا می باشد و در ساخت و سازهایی که قرار است در مدت محدود انجام شوند کاربرد دارد. سیمان پرتلند تیپ 3 در هنگام گیرش حرارت بالایی تولید میکند, بنابراین از این سیمان میتوان برای بتن ریزی در مناطق سردسیر استفاده نمود.

سیمان پرتلند تیپ 4

از این نوع سیمان در بتن ریزی های بسیار حجیم مانند ساخت سدها استفاده میشود. سرعت هیدراتاسیون این سیمان بسیار پایین است و گیرش آن به کندی انجام میشود. میزان حرارتی که در حین استفاده از سیمان تیپ 4 تولید میشود پایین است, به همین دلیل در بتن ریزی های حجیم که حرارت بالا خطرناک میباشد, کاربرد دارد.

سیمان پرتلند تیپ 5

سیمان تیپ 5 پرتلند در برابر حمله ی سولفاتها بسیار مقاوم است و به آن نام سیمان ضد سولفات داده اند. به همین دلیل در ساخت سازه هایی که در معرض محیط های آبی و خاکی سولفاتی قرار دارند مورد استفاده قرار میگیرد. مقاومت این سیمان در مقایسه با مقاومت سایر سیمان های پرتلند پایین تر میباشد.

قیمت سیمان پرتلند

سیمان ماده ای پرکاربرد و ضروری جهت ساخت و سازهای گوناگون است که در تمام پروژه ها از آن استفاده میشود. تیپ های مختلف سیمان پرتلند دارای ویژگی های متفاوت هستند و هر کدام در مکان های مختلف کاربرد دارند، از این رو قیمت انواع تیپ های سیمان متفاوت است. به منظور خرید سیمان پرتلند و آگاهی از قیمت تیپ های مختلف آن می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

جهت اطلاع از قیمت سیمان پرتلند اینجا کلیک کنید