کابینت چوبی آشپزخانه

کابینت چوبی، زیباترین المان در قلب خانه

greenwaffle

kianborna

keleman

یکی از قسمت های مهم در هر خانه ای آشپزخانه است، به گونه ای که آن را قلب خانه می نامند. امروزه آشپزخانه تنها مکانی برای آشپزی نیست. بلکه در بسیاری از موارد افراد ترجیح  می دهند از آن به عنوان مکانی برای صرف غذا و حتی انجام برخی کارهای روزانه  استفاده کنند. از این رو طراحی آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

فاکتورهای زیادی در زیباسازی آشپزخانه نقش دارند که یکی از مهم ترین آن ها، کابینت می باشد. کابینت ها انواع مختلفی داشته و در ساخت آن ها از متریال گوناگون استفاده می شود. یکی از انواع کابینت هایی که طرفداران زیادی دارد کابینت چوبی می باشد. اگر شما هم از طرفداران این مدل کابینت هستید، در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید و با ویژگی ها، مزایا و معایب آن آشنا شوید.

کابینت چوبی چه ویژگی هایی دارد؟

انتخاب متریال مناسب یکی از فاکتورهای مهم برای خرید کابینت آشپزخانه می باشد. آن چه که در انتخاب متریال مناسب ساخت آن حائز اهمیت می باشد، انتخاب نمونه ای است که نه تنها از ظاهر زیبا، بلکه از مقاومت بالایی نیز برخوردار باشد. آن چه که روشن است، تمامی متریال ها مزایا و معایبی دارند. در میان نمونه های مختلف، چوب از جمله المان هایی است که از آن در ساخت کابینت استفاده شده و طرفداران زیادی نیز دارد.

این متریال از زیبایی و بافت طبیعی برخوردار بوده و در صورت نگهداری صحیح، دوام و طول عمر بالایی دارند. با توجه به محبوبیت آن ها در میان افراد، بسیاری از شرکت های تولید کننده از انواع چوب با ویژگی های مختلف برای ساخت این المان استفاده می کنند تا رضایت مشتریان را جلب کنند.

کابنیت چوبی

چرا چوب متریالی مناسب برای ساخت کابینت می باشد؟

مهم ترین خصوصیت این متریال این است که از رنگ زیبایی برخوردار بوده و طیف های مختلف رنگ را در بر می گیرد و آن چه که چوب را از دیگر گزینه ها متمایز می کند، بافت طبیعی آن می باشد که بسیاری از افراد را به استفاده از آن ترغیب می کند.

از مهم ترین ویژگی ها می توان به قابلیت رنگ خوردگی آن ها اشاره کرد که می توان آن را از جمله مزایای آن در نظر گرفت. به علاوه بسیاری از افراد ترجیح می دهند به جای نمونه طبیعی از متریال های شبیه چوب مانند ترموفویل و لمینت استفاده کنند. آن چه که باعث محبوبیت این متریال در میان افراد شده است، ظاهر و بافت طبیعی آن ها می باشد.

خرید کابینت چوبی چه مزایایی دارد؟

موارد زیر از مهم ترین مزایای قابل ذکر می باشد:

  1. مهم ترین وجه تمایز این متریال نسبت به دیگر جایگزین های آن مقاومت آن می باشد.
  2. کابینت های چوبی از جمله کابینت هایی هستند که از قابلیت انطباق با دیگر المان های آشپزخانه برخوردار می باشد. این ویژگی امکان استفاده از این متریال را در کنار سایر المان های دیگر را فراهم می کند. انجام این کار در نهایت می تواند باعث ایجاد نمای زیبا در طراحی آشپزخانه شود.
  3. قابلیت رنگ آمیزی این المان امکان نوسازی در سال های متمادی را فراهم می کند.

خرید کابینت چوبی چه معایبی دارد؟

استفاده از کابینت های چوبی معایبی نیز به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. شاید بتوان گفت یکی از بزرگترین معایب خرید این گونه کابینت ها قیمت بالای آن ها می باشد. کیفیت، دوام و قابلیت تطبیق آن با سایر متریال از جمله ویژگی هایی است که سبب بالا رفتن قیمت این کابینت ها شده است.
  2. از دیگر معایب استفاده از کابینت های چوبی آشپزخانه، ساخت و نصب سخت و زمان بر این گونه کابینت ها نسبت به سایر کابینت های دیگر می باشد. بنابراین اگر شرایط شما به گونه ای است که برای ساخت کابینت عجله دارید، بهتر است کابینت چوبی انتخاب نکنید.
  3. یکی از معایب بزرگ این این المان، عدم مقاومت آن ها نسبت به رطوبت می باشد. البته این مشکل نیز راه حلی دارد. استفاده از روکش های با کیفیت در زمان ساخت می تواند از ایجاد آسیب به آن ها در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت تا میزان زیادی جلوگیری به عمل آورد.
  4. این کابینت ها نسبت به سایر نمونه ها نیاز به مراقبت بیش تری دارند. برای تمیز کردن آن ها باید از مواد شوینده مخصوص استفاده کرده و در طول زمان نیز از آن ها مراقبت لازم را به عمل آورد.

مدل کابینت چوبی

چه چوبی برای ساخت کابینت چوبی مناسب است؟

همان طور که می دانید چوب انواع مختلفی دارد و انتخاب نمونه ای مناسب از آن ها برای ساخت کابینت نکته مهمی است که باید به آن توجه شود. چوب درخت بلوط، کاج، افرا، درخت گیلاس و درخت گردو از جمله چوب هایی هستند که می توان در ساخت کابینت از آن ها استفاده کرد.

چوب درخت بلوط

از مزیت های استفاده از چوب درخت بلوط برای ساخت کابینت می توان به دوام و طول عمر بالای آن ها اشاره کرد. این چوب از ظاهر زیبایی برخورداربوده و در رنگ های مختلف مانند سفید و قرمز قابل دسترسی می باشد. از آن جایی که لمینت به عنوان یک فرآیند مصنوعی شباهت زیادی به این چوب دارد، بسیاری افراد ترجیح می دهند از این چوب با توجه به هزینه بالای آن استفاده نکنند.

چوب درخت کاج

اگر به دنبال خرید کابینت چوبی با قیمت مناسب هستید، پیشنهاد ما انتخاب نمونه ای است که از چوب درخت کاج در آن استفاده شده باشد. اما به یاد داشته باشید که این چوب نرم بوده و به راحتی خم می شود و دارای گره های زیادی می باشد. از این رو به نگهداری زیادی احتیاج دارد.

چوب درخت افرا

چوب درخت افرا از مقاومت بالایی برخورداربوده و دارای زیبایی طبیعی و فوق العاده ای است.

چوب درخت گیلاس

چوب درخت گیلاس از محبوبیت زیادی در بین افراد برخوردار بوده و زیبایی خاصی دارد. این چوب طول عمر و دوام بالایی دارد. این چوب نمونه ای از گران قیمت ترین انواع چوب به شمار می رود.

چوب درخت گردو

چوب درخت گردو ویژگی هایی مشابهی با درخت گیلاس دارد. چوب درخت گردو از رنگ های متنوعی برخوردار بوده و انتخاب آن باید مطابق با سایر المان ها صورت گیرد.

کابینت چوب درخت گردو

قبل از خرید کابینت چوبی، چه نکاتی را باید بدانید؟

یکی از نکاتی که در هنگام خرید کابینت های چوبی باید نسبت به آن آگاهی داشت، چگونگی ایجاد تعادل بین سبک طراحی و استفاده از کابینت های چوبی می باشد. اگرچه بسیاری شرکت های تولید کننده از چوب طبیعی برای ساخت کابینت استفاده می کنند، اما بهتر است در هنگام انتخاب کابینت از نمونه هایی که دارای روکش های طبیعی بوده و از کابینت در طول مدت زیاد محافظت می کند، استفاده نمایید.

هم چنین توجه داشته باشید کابینت چوبی در تمام مراحل ساخت به درستی پرداخت شده باشند. در این صورت با کم ترین مشکل در استفاده از این کابینت های زیبا مواجه خواهید شد.