ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

بایدها و نبایدهای چیدمان صحیح وسایل خانه

kianborna

arian

تغییر چیدمان منزل، در نظر بسیاری از افراد کاری دشوار تلقی می شود. به عبارت دیگر، هر فرد به دنبال نحوه قرارگیری وسایل به سبکی زیبا در خانه می باشد. بسیاری از افراد در هنگام چینش وسایلی مانند مبلمان دچار اشتباه می شوند زیرا هر فرد ایده های خود را در ذهن می پروراند. برای مثال بعضی از افرد علاقه دارند لوازم و اثاثیه را در تقارن با یکدیگر قرار دهند. در این جا به بیان نکاتی مهم در خصوص مکان قرارگیری مبلمان و وسایل با توجه به روش های سیستماتیک می پردازیم. این مطلب برای آن دسته از افرادی که به چگونگی چینش وسایل توجه دارند، کاربردی می باشد.%عکس - بایدها و نبایدهای چیدمان صحیح وسایل خانه

اطلاع از ابعاد وسایل استفاده شده در اتاق

تعداد بی شماری از افراد در هنگام محاسبه اندازه دقیق و مناسب مبلمان و وسایلی که قصد استفاده از آن را دارند دچار اشتباه می شوند. شاید شما بهترین قفسه های کتاب و یا هرگونه وسیله زیبای دیگر را انتخاب و خریداری نمایید، اما اگر اندازه آن به گونه ای نباشد که با ساختار اتاق هماهنگی داشته باشد، نمای زیبایی در خانه ایجاد نخواهد کرد. بنابراین استفاده از وسایلی با ابعاد مناسب بسیار مهم می باشد.

تعیین نقطه کانونی

زمانی که به اتاقی وارد می شوید، اولین نکته ای که توجه را شما را جلب می کند، نحوه قرارگیری اشیاء و لوازم می باشد. برای ایجاد تاثیرگذاری در زمانی که افراد وارد اتاق می شوند، می توانید از ایجاد یک نقطه اصلی برای جلب توجه افراد، استفاده نمایید. استفاده از یک تصویر بزرگ، ساخت یک شومینه و به کارگیری یک مبلمان شیک می تواند به ایجاد نقطه ای برای جلب توجه افراد کمک کند.%عکس - بایدها و نبایدهای چیدمان صحیح وسایل خانه

مقیاس نقطه کانونی

اگر اندازه وسیله ای که به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته می شود، بیش از اندازه کوچک باشد، به طور قطع توجه افراد به دیگر وسایل موجود در اتاق مانند کاناپه یا تلویزیون جلب می شود. از سوی دیگر اگر اندازه وسیله ای که در نقطه کانونی قرار گرفته است بیش از اندازه بزرگ باشد، توازن موجود در اتاق به هم خواهد ریخت.

رعایت فاصله مناسب بین وسایل

اشتباه رایجی که بسیاری از افراد در هنگام قرار دادن وسایل انجام می دهند، کنار هم قرار گرفتن آن ها در نزدیکی یکدیگر و بدون رعایت فاصله مناسب می باشد. اگر صندلی ها در فاصله نزدیکی با میزها چیده شود، استفاده از آن ها برای صرف غذا سخت می شود. این اشتباه بیشتر در آشپزخانه یا برای میز غذاخوری صورت می گیرد. اگر وسایل و مبلمان در نزدیکی درب چیده شده و رفت و آمد دچار مشکل گردد، از نظر بصری نوعی ناهنجاری در فضا ایجاد خواهد شد.

بخوانید!  پارتیشن چوبی[+راهنمای خرید و نصب]

%عکس - بایدها و نبایدهای چیدمان صحیح وسایل خانه

ایجاد توازن میان وسایل موجود در اتاق

ایجاد توازن میان اجزاء موجود در اتاق از نکات مهم و اساسی در هنگام چینش وسایل به شمار می آید. بنابراین توجه داشته باشید که در هنگام انجام این کار تمام وسایل را در یک نقطه متمرکز نکنید. بهتر است برای ایجاد توازن از وسایلی با اندازه های مختلف به طرز صحیح در کنار یکدیگر استفاده شود.

استفاده از پلان برای قرار دادن وسایل

امروزه برنامه های کامپیوتری زیادی در جهت طراحی پلان برای طراحی دکوراسیون داخلی در دسترس می باشد. استفاده از این روش و کمک گرفتن از یک متخصص در این زمینه می تواند به شما در اجرای این امر یاری کند. برای اجرای یک دکوراسیون عالی باید جای وسیله ها را تا زمانی که به یک نمای بصری خوب دست یابید، تغییر دهید.

%عکس - بایدها و نبایدهای چیدمان صحیح وسایل خانه

اندازه گیری ابعاد وسایل

زمانی که به ایده ای نو برای نحوه قرارگیری اشیاء دست پیدا کردید، نوبت به اندازه گیری ابعاد وسایل می رسد. در ابتدا باید ابعاد اتاق و محل مورد نظر که قصد قرار دادن وسایل یا مبلمان در آن را دارید را اندازه گیری نمایید. با انجام این کار در هنگام انتخاب مبلمان دچار اشتباه نشده و مبلمانی که به خوبی در این فضا جای می شود را خریداری می نمایید.

استفاده از گوشه های اتاق

در بعضی مواقع علاوه بر اجرای یک طراحی دقیق، ممکن است مکان وسایل آن گونه که باید درست نباشد. در بیش تر مواقع این اتفاق به دلیل عدم توجه به گوشه های اتاق صورت می پذیرد. به همین خاطر در هنگام چینش آن ها باید به گوشه های اتاق نیز توجه کرد. برای مثال استفاده از یک مبلمان بزرگ در کنج یک اتاق نمای زیبایی ایجاد نخواهد کرد.

بخوانید!  ویژگی لوازم خانگی بوش (Bosch)

%عکس - بایدها و نبایدهای چیدمان صحیح وسایل خانه

ایجاد مکانی برای هم نشینی خانواده

امروزه در بسیاری از خانه ها محل قرار گیری تلویزیون به نکته کانونی تبدیل شده چرا که مبلمان به گونه ای چیده می شوند که دسترسی به تلویزیون راحت باشد. اگر تمایل ندارید محل قرار گیری تلویزیون به نقطه کانونی اتاق تبدیل شود، می توانید از یک مبلمان کوچک در جلو آن استفاده کرده و مبلمان اصلی را درست در نقطه مخالف آن قرار دهید. با این کار فضای مناسبی برای هم نشینی با خانواده و دوستان ایجاد خواهید شد.

عدم ایجاد مزاحمت به واسطه محل قرارگیری وسایل

چینش وسایل در اتاق نباید به گونه ای باشد که دسترسی به قسمت های مختلف را محدود کند. بهتر است از وسایل نیز در حد نیاز استفاده شود و از به کارگیری وسایل اضافه در اتاق خودداری شود. استفاده بیش از حد وسایل باعث ایجاد هرج و مرج در اتاق خواهد شد.

%عکس - بایدها و نبایدهای چیدمان صحیح وسایل خانه

عدم قرار دادن وسایل در حاشیه اتاق

بسیاری از افراد تصور می کنند قرار دادن وسایل در اطراف و در حاشیه اتاق باعث بزرگ تر به نظر رسیدن اتاق می شود. انجام این کار نه تنها رفت و آمد افراد در اطراف اتاق را دچار مشکل می کند، بلکه انجام این کار منجر به خالی شدن وسط اتاق شده و در این صورت نمای بدی به وجود می آید.

عدم استفاده از وسایل اضافه

شما می توانید با اجرای ایده های خود در جهت قرار دادن وسایل، آن دسته از وسایلی که بلا استفاده بوده و جایی در اتاق ندارند را از آنجا خارج نمایید. انجام این کار به ایجاد توازن در محیط کمک کرده و باعث می شود وسایل دیگر به درستی در جای خود قرار گیرند.

نکات پایانی

بدون شک چگونگی قراگیری وسایل تاثیر بسزایی در زیبایی خانه خواهد داشت. به صورتی که حتی اگر گران قیمت ترین وسایل برای خانه خریداری شود، اما طرز چینش آن ها صحیح نباشد زیبایی آن ها به چشم نخواهد آمد. بنابراین با توجه به شکل خانه و سلیقه خود و هم چنینی به کارگیری ایده های ذکر شده به یک دکوراسیون زیبا دست یابید.

kavoshfarda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *