بنر آبینتبلیغات
 
بنر کی پلاس تبلیغات
تمیز کردن لکه کابینت

چگونه لکه چربی کابینت را تمیز کنیم!

khedmatazma

kianborna

arian

بدون شک کابینت آشپزخانه پس از گذشت مدت زمانی به دلیل پخت و پز در فضای آشپزخانه چرب می شود. با توجه به میزان این لکه چربی، روش های متفاوتی برای پاک کردن آن وجود دارد. آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن می پردازیم، ارائه راهکارهایی در جهت تمیز کردن لکه های چربی می باشد. برای آشنایی با این راهکارهای کاربردی در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

روش اول: پاک کردن لکه های چربی سطحی

یکی از راهکارهایی که می توانید برای پاک کردن لکه های چربی سطحی مورد استفاده قرار دهید، به کارگیری سرکه می باشد. برای سهولت استفاده از سرکه آن را داخل بطری اسپری بریزید. اگر کابینت ها از جنس حساسی برخوردار هستند، بهتر است به میزان سرکه ای که مورد استفاده قرار می دهید، از آب گرم نیز استفاده کنید. استفاده از سرکه برای از بین بردن لکه به جا مانده دست نیز مناسب می باشد.

روش اول: پاک کردن لکه های چربی سطحی

برای استفاده از سرکه، آن را بر روی سطح اسپری کرده و اجازه دهید به مدت 5 تا 10 دقیقه به همان صورت باقی بماند. به یاد داشته باشید که در استفاده از سرکه زیاده روی نکنید، چرا که انجام این کار باعث آسیب رسیدن به چوب، ورقه شدن رنگ و زنگ زدن فلز می شود.

پاشیدن سرکه بر روی سطح

پس از گذشت 5 تا 10 دقیقه دوباره سرکه را بر روی سطح اسپری کرده و بلافاصله با استفاده از پارچه ای لطیف سطح مورد نظر را پاک کنید. همان گونه که در تصویر مشاهده می نمایید، برای انجام این کار دست خود را به صورت دورانی بر روی کابینت حرکت دهید.

تمیز کردن با پارچه

در صورتی که لکه چربی با استفاده از پارچه لطیف پاک نشد، می توانید از پارچه های ضخیم تر برای انجام این کار استفاده نمایید. اما به یاد داشته باشید، انجام این کار می تواند به سطح آسیب وارد کند. از این رو بهتر است ابتدا سطح درونی را تست کرده و در صورتی که خراشی ایجاد نشد از آن برای پاک کردن لکه چربی استفاده نمایید.

استفاده از پارچه ضخیم تر

بعد از انجام این کار با استفاده از یک پارچه تمیز، نسبت به خشک کردن سطح اقدام نمایید. در صورتی که بعد از انجام این کار هنوز از لکه های چربی اثری باقی مانده بود، می توانید این فرآیند را دوباره اجرا کنید.

پاک کردن دوباره کابینت

روش دوم: پاک کردن لکه های چربی متوسط

برای پاک کردن لکه های چربی که سطحی نبوده اما در عین حال چندان بزرگ و عمیق هم نیستند، می توانید از ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده نمایید. برای انجام این کار می توانید از پودر لباسشویی نیز استفاده نمایید. در این صورت در ازای هر 2 فنجان آب باید از یک فنجان پودر لباسشویی استفاده نمایید.

آب و پودر لباس شویی

در مرحله بعد با استفاده از یک پارچه آغشته به محلول تهیه شده تمامی سطح کابینت را تمیز کنید. قسمت هایی که لکه چربی بر روی آن باقی مانده است را با دقت بیش تری پاک کرده و اجازه دهید محلول به مدت 5 دقیقه بر روی آن باقی بماند. توجه داشته باشید که همانند روش قبل در این روش نیز زیاده روی نکنید تا از آسیب رساندن به سطح جلوگیری شود.

پارچه اغشته به محلول

این کار را تا زمانی که لکه های چربی به طور کامل از بین نرفته اند، ادامه بدهید. در این مرحله با استفاده از یک پارچه خیس، سطح را تمیز کنید.

با استفاده از یک پارچه خیس، سطح را تمیز کنید

در مرحله آخر با استفاده از یک پارچه خشک و تمیز سطح را خشک کنید. پس از خشک کردن آن در صورتی که احساس کردید هنوز لکه های چربی کمی باقی مانده است، می توانید دوباره این کار را بر روی لکه های چربی انجام دهید.

استفاده از یک پارچه خشک و تمیز

روش سوم: پاک کردن لکه های بزرگ و عمیق

برای پاک کردن لکه های چربی بزرگ و عمیق می توانید از جوش شیرین و روغن گیاهی استفاده نمایید. به این منظور در ظرف مناسبی از ترکیب یک به دو از روغن گیاهی و جوش شیرین استفاده نمایید. این ترکیب باید ظاهری نرم و منسجم داشته باشد.

برای مثال برای انجام این کار می توانید از 2 قاشق سوپ خوری روغن گیاهی و 4 قاشق سوپ خوری جوش شیرین استفاده کنید. این امکان برای شما وجود دارد که به جای استفاده از روغن های گیاهی از روغن های معدنی مانند وازلین نیز استفاده نمایید.

نسبت استفاده از روغن های معدنی به اندازه روغن گیاهی می باشد. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از این روش در ابتدا بهتر است آن را در قسمت کوچکی از کابینت تست کنید، چرا که متریال به کار رفته در ساخت برخی از کابینت ها ممکن است نسبت به این روش بازخورد منفی داشته باشند.

جوش شیرین و روغن گیاهی

برای شروع کار بهتر است در ابتدا کف آشپزخانه به وسیله پارچه، روزنامه، حوله یا ورقه پلاستیکی پوشانده شود.

پوشاندن کف اشپزخانه

بعد از انجام این کار به وسیله انگشت از ترکیب ایجاد شده بر روی لکه چربی بمالید. بهتر است یک لایه نازک از این ترکیب بر روی لکه چربی باقی بماند.

محلول را بر روی لکه قرار دهید

پس از انجام این کار به وسیله یک اسفنج یا تکه ای پارچه نرم، سطح مورد نظر را پاک کرده و اسکراب نمایید. برای انجام این کار مخصوصا در قسمت هایی مانند نزدیک دستگیره درب کابینت می توانید از یک مسواک نیز استفاده کنید.

%عکس - چگونه لکه چربی کابینت را تمیز کنیم!

در مرحله آخر با استفاده از یک پارچه خیس بر روی محل مورد نظر کشیده و اطمینان حاصل کنید که لکه به طور کامل پاک شده است. سپس با استفاده از یک پارچه تمیز خشک، سطح را به طور کامل خشک کنید.

تمیز کردن سطح با پارچه تمیز و خیس