بنر آچاریست تبلیغات
 
بنر کی پلاس بنر آبین
%عکس - چگونه خانه خود را در برابر زلزله ایمن کنیم؟

چگونه خانه خود را در برابر زلزله ایمن کنیم؟

khedmatazma

kianborna

یک زمین لرزه می تواند زندگی و خانه شما را ویران کند، پس اگر در یک ناحیه زلزله خیز زندگی می کنید باید برای کاستن خسارات احتمالی ناشی از زمین لرزه ، مصالح ساختمانی مقاوم را برای خانه خود فراهم کنید. اگر هم در حال نقل مکان به خانه ای در یک ناحیه زلزله خیز هستید، تحقیق کنید که آخرین زلزله چه موقع و در چه تاریخی رخ داده است و تا چه حد در آن مکان طی یک دهه ی گذشته متداول بوده زیرا این نکته به شما کمک می کند که تغییر ساختار بخشهای خانه خود را با مصالح کنونی تعیین کنید و این امر مهم و حیاتی را مد نظر قرار دهید.

برای ایمن سازی خانه در برابر زلزله باید نکاتی را مد نظر قرار دهید تا از آسیب های ناشی از این حادثه طبیعی در امان بمانید. در ادامه به چند مورد مهم اشاره شده که کمک شایانی به کاهش صدمات ناشی از زلزله میکند.

صفحات جدا کننده ی سطح زیرین ساختمان از پی

در صورت امکان سعی نمایید ساختمان های جدید را بر روی صفحات جدا کننده سطح زیرین  ساختمان بسازید. این صفحات اغلب به طور متداول از جنس سرب و مواد ارتجاعی ساخته می شوند که همراه با لایه هایی از فولاد روی همدیگر قرار گرفته و بین فوندانسیون و بخش زیر خانه شما قرار می گیرند. در صورت وقوع زلزله صفحه های ما بین سطح زیر ساختمان و پی در اثر تکانهای زلزله حرکت می نمایند اما چون آنها بیشتر لرزش ها را جذب می کنند خانه شما نسبتا پایدار ،آرام و ساکن برجای می ماند.

ارتفاع خانه

تحقیقات نشان داده که خانه های یک طبقه در مقابل لرزه های قوی عکس العمل بهتری نشان می دهند. ساختمان های چند طبقه نیز می توانند طوری ساخته شوند که از لرزه مصون باشند، اما لازمه این امر این است که بتن آنها بیشتر تقویت گردد و قطعا روی صفحات جداکننده زیر ساختمان ساخته شوند.

مصالح سازه

مصالح مشخصی وجود دارند که شما می توانید از آنها برای زیر ساخت خانه خود استفاده کنید, مصالحی که در مقابل لرزشهای زمین بهتر از متریال های دیگر مقاومت نشان میدهند. بتن در صورت وقوع آسیب، بسیار خوب عمل می کند و چوب برای ساختن یک قاب یا چارچوب در این حالت، عالی می باشد. اگر خانه شما از چوب ساخته شده باشد باید مطمئن شوید که به پی پیچ شده باشد چون اگر چنین نباشد نیرو های ناشی از یک زمین لرزه می تواند باعث حرکت آن شود. این جابه جایی حتی اگر حداقل هم باشد، می تواند آسیب ساختاری جدی به خانه وارد کند.

اگر در مصالح خانه شما از بتن استفاده شده سعی کنید خانه را طوری بسازید که حتما در آن بتن تقویت شده با لایه های ضخیم از بتن یا فولاد مورد استفاده قرار گیرد. برای ساختمان ها یا سازه هایی که از جنس سفال پخته شده میباشند مانند دیوارهای باغ یا گاراژها, مطمئن شوید که آنها نیز با لایه های قطور بتن تقویت شده باشند زیرا این کار باعث ایجاد یک حفاظ در مقابل لرزه های کوچک می گردد.

پشت بام

داشتن یک پشت بام مستحکم و کامل از نظر ساختاری که بتواند در مقابل زمین لرزها ایمن بماند، برای زندگی در یک ناحیه با ریسک بالا ضروری است. اگر بام شما این گونه نیست ممکن است باعث تخریب بخشهایی از خانه  شما شود. پس بهتر است مصالح سبک وزن برای ساخت خانه مورد استفاده قرار گیرند. فلزاتی چون آلومینیوم گزینه ای مناسب برای سقف سازی اند زیرا باعث می شود بام ساختمان وزن کمتری متحمل گردد. مورد دیگر اینکه شما میتوانید از مقداری آسفالت دانه درشت بر روی سطح تخته های چوبی چند لایه استفاده نمایید که به قاب مجموعه ی اتصالات سقف متصل شوند. اگر خانه جدیدی خریده اید که دارای سقف سنگین تری است به طوریکه هر آسیبی را تحمل می نماید با این حال نیز از یک متخصص کمک بخواهید تا سقف را تعمیر نماید یا با استفاده از مصالحی که قبلا نام برده شده مجددا ساخته شود.

لوله کشی قابل انعطاف

روش لوله کشی با استفاده از لوله های غیر قابل انعطاف را با لوله کشی قابل انعطاف جایگزین نمایید. لوله کشی با لوله های غیر منعطف بسیار خشک و شکننده است و در زیر فشار یک لرزه خم می شود اما لوله کشی با لوله های منعطف با حرکات و تکان ها به راحتی تغییر وضعیت می دهند و باعث می شوند آسیب کمتری به لوله کشی وارد شود. همچنین اگر از لوله های ابعاد بزرگ استفاده می نمایید، در یک شرایط بحرانی می بایست از ضربه, خرابی و نشتی احتمالی کاملا مصون باشند.

ایمن سازی چیدمان وسایل و لوازم خانه

با وجود اینکه این مورد ارتباط چندانی به ساخت وساز ندارد اما ایمن سازی چیدمان منزل به مصون ماندن خانه شما به هنگام وقوع حادثه کمک شایانی می نماید. بدون توجه به اینکه مصالح خانه شما چوبی یا از بتن تقویت شده میباشند، لوازم موجود در خانه شما باید به صورت ایمن چیده شده شوند. تمام وسایل با ارزش را درون جعبه هایی که دارای لاستیک یا پوشش های نرم هستند نگهداری کنید تا آسیبی به آنها وارد نشود. لوازم لازم بزرگ و سنگین مثل کتابخانه ها و کمدها نیز باید محکم به دیوارها و سقف ها متصل گردند تا در اثر لرزش و تکان در خانه سقوط نکنند.