خرید متر لیزری بنر آبین
 
adsصدر الکترونیک
پتینه کاری

پتینه کاری چیست؟

arian

kianborna

پتینه کاری یکی از روش هایی است که می توان آن را جایگزین رنگ آمیزی دانست و از جذابیت مسحور کننده آن لذت برد. فضای زندگی و فضای کار باید با طرح و نقش هایی عجین شوند که مورد پسند واقع گردند و حسی دوست داشتنی ایجاد نمایند. پتینه از جمله روش هایی است که می توان با استفاده از آن بر روی سقف و دیوار طرح انداخت و ظاهری متفاوت به آن ها بخشید.

معنای لغوی پتینه به زنگار و کهنگی اشاره دارد و به عنوان هنر کهنه کاری در بین معماران شناخته شده است. پتینه به سبکی از رنگ آمیزی گفته می شود که به کار حالتی رنگی، تو رفته و کهنه می دهد.

امروزه با پیشرفت علم معماری و ابداع سبک های نوین و متریال های جدید افکت های مدرن به مجموعه رنگ های پتینه اضافه شده اند که به آن نمای دکوراتیو می بخشد. استفاده از رنگ ها و افکت های متنوع و جذاب در اجرای پتینه تحولی نو در صنعت معماری ایجاد کرده و همواره در حال تکامل و پیشرفت است.

پتینه کاری هنری است که در آن بافت های بصری متنوع و زیبا توسط رنگ ها و ابزارهای مختلف بر روی سطوح ایجاد می شوند. این سطوح شامل دیوار، ستون، سقف و … می باشند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی کامل پتینه کاری و ویژگی های آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

پتینه کاری چیست؟

پتینه کاری در طراحی داخلی

پتینه کاری دیوارهای منزل از جمله پر طرفدارترین پتینه در دنیا می باشد و در دکوراسیون داخلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هنر پتینه کاری دیوار و تکنیک های پتینه ساختمانی بسیار گسترده است و با این هنر می توان یک دیوار ساده و بی روح را به دیواری زیبا و چشم نواز تبدیل نمود.

در مقایسه با رنگ های ساده که برای رنگ آمیزی سطوح استفاده می شوند، پتینه مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد؛ زیرا فضای زندگی را زیباتر و دلنشین تر جلوه می دهد. افرادی که ساده بودن رنگ های ساختمان را نمی پسندند و علاقه ای به نصب انواع کاغذ دیواری نیز ندارند می توانند با استفاده از پتینه دکوراسیون داخلی خود را به فضایی گرم و کلاسیک تبدیل کنید.

پتینه کاری در طراحی دکوراسیون داخلی

ویژگی های پتینه کاری 

  • پتینه جایگزین مناسبی برای رنگ در دکوراسیون داخلی است و زیبایی آن در برابر رنگ آمیزی ساختمان بسیار چشم نوازتر می باشد اما به دلیل قیمت بالای آن نسبت به رنگ اصولا برای دکوراتیو کردن بخشی از دیوار از آن استفاده می شود.
  • پتینه پایداری بالایی دارد و تا زمانی که نخواهید رنگ سطوح را تغییر دهید سالم باقی می ماند.
  • یکی از ویژگی های پتینه کاری این است که در صورت زخمی شدن محل پتینه کاری شده به راحتی و به سرعت می توان آن را ترمیم و لکه گیری کرد.
  • پتینه کاری بر روی هر سطحی قابل اجرا می باشد از جمله سطوح فلزی، پارتیشن ها، دیوار، سقف، ستون و …
  • موج های روی دیوار، ترک و ناهمواری هایی که بر روی سطح وجود دارند را می توان با پتینه پوشش داد.
  • سطوح پتینه کاری شده در مقایسه با سایر سطوح رنگ شده با رنگ های روشن دیرتر کثیف و کدر می شوند.

ورق پتینه کاری شده

انواع پتینه کاری

هنر پتینه کاری بسیار متنوع و گسترده است و برای دکوراتیو کردن سطوح مختلف از آن استفاده می شود. پتینه کاری در انواع پتینه های طلاکاری، ورق نقره، طرح فرشته، ابر و باد، برجسته و غیر برجسته، بافت دار و بدون بافت، مطلا كاری سقفی و ديواری، طرح چوب، كهنه كاری و … قابل اجرا می باشد. برای اجرای پتینه کاری روش های مختلفی وجود دارد که در زیر به تشریح هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت:

  • پتینه کاری با اسفنج

این روش یکی از آسان ترین روش هایی است که تمام افراد می توانند آن را انجام دهند. برای انجام آن ابتدا باید سطح را رنگ آمیزی نمود، سپس با یک اسفنج تمیز آغشته به رنگ با حالت ضربه طرح ایجاد کرد.

پتینه کاری با اسفنج

  • پتینه کاری با ورق زینتی

در این روش بعد از تمیزکاری سطح و پوشش آن با رنگ اکریلیک، چسب ورق زینتی را با استفاده از آب رقیق می کنند و آن را با قلمو یا اسفنج بر سطح می زنند. سطحی که با چسب ورق طلا آغشته شده باید از آلودگی دور نگه داشته شود، سپس بر روی چسب، ورق زینتی قرار می دهند و به کمک پارچه روی ورق ها را ماساژ می دهند تا ورق اضافی بر جا نماند.

  • پتینه کاری با پارچه

این روش نسبت به روش استفاده از اسفنج به زمان بیشتری برای اجرا نیاز دارد. در این روش پس از آماده سازی و رنگ آمیزی سطح زیرین با استفاده از چند تکه پارچه آغشته به رنگ به صورت ضربه ای بر روی سطح طرح ایجاد می شود.

  • رنگ برداری

در روش رنگ برداری پس از آن که سطح مورد نظر آماده شد به کمک یک قلمو، رنگ رقیق بر روی سقف یا دیوار زده می شود اما قبل از آن که رنگ خشک شود، رنگ های اضافه باید به صورت مچاله ای توسط یک پارچه برداشته شوند. با انجام این کار ظاهر سطح به شکل مچاله ای در می آید.

پتینه کاری

خمیر مخصوص پتینه کاری

خمیر مورد نیاز برای پتینه کاری خمیر تکسچر است که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشد. پتینه کاری باید توسط یک هنرمند آشنا به این کار صورت گیرد، زیرا تنها این فرد می تواند با استفاده از خمیر طرح ها و اشکال زیبا و خلاقانه بر سطوح ایجاد نماید. خمیر تکسچر در مقایسه با سایر خمیرهای مورد استفاده در ساختمان دیرتر خشک می شود، از این رو هنرمند می تواند زمان بیشتری بر روی طرح و نقش ها کار کند.

بتونه مخصوص پتینه کاری

بتونه ای که بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد روغنی است و رزین موجود در آن کیفیت این محصول را بالا برده است. بتونه روغنی هزینه پایین تری نسبت به سایر بتونه ها دارد البته فراموش نکنید که به منظور استفاده از آن باید سطح کاملاً زیرسازی و حفره گیری شود. همچنین قبل از بتونه کاری محل مورد نظر باید از آلودگی ها و گرد و غبار پاک گردد.

پتینه کاری سقف

کلام پایانی

امیدواریم با مطالعه این نوشته به خوبی با پتینه کاری و انواع مختلف آن آشنا شده باشید. آیا شما نیز در دکوراسیون داخلی خانه خود از پتینه استفاده کرده اید؟ در صورت تمایل می توانید عکس های جذاب آن را با اهالی ساختمانچی به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

پتینه کاری به چه معناست؟

پتینه به سبکی از رنگ آمیزی گفته می شود که به کار حالتی رنگی، تو رفته و کهنه می دهد. امروزه با پیشرفت علم معماری و ابداع سبک های نوین و متریال های جدید افکت های مدرن به مجموعه رنگ های پتینه اضافه شده اند که به آن نمای دکوراتیو می بخشد.

پتینه کاری در چه طرح هایی قابل اجراست؟

پتینه کاری در انواع پتینه های طلاکاری، ورق نقره، طرح فرشته، ابر و باد، برجسته و غیر برجسته، بافت دار و بدون بافت، مطلا كاری سقفی و ديواری، طرح چوب، كهنه كاری و … قابل اجرا می باشد.

انواع روش های اجرای پتینه کاری کدام اند؟

پتینه کاری با ورق زینتی، پتینه کاری با اسفنج، پتینه کاری با پارچه، رنگ برداری

بتونه مخصوص پتینه کاری، چه نوع بتونه ای است؟

بتونه ای که به منظور پتینه کاری مورد استفاده قرار می گیرد روغنی است و رزین موجود در آن کیفیت این محصول را بالا برده است.