%عکس - نقاشی ساختمان و نکات کلیدی آن

نقاشی ساختمان و نکات کلیدی آن

kianborna

در دنیای مدرن امروز که اهمیت نمای داخلی و خارجی ساختمان بسیار حائز اهمیت است روش های متعددی به منظور زیباسازی بنا به کار برده می شود. یکی از این روش ها نقاشی ساختمان است که جلوه ای متفاوت و جذاب به سطوح می بخشد. برخلاف تصور عموم که گمان می کنند رنگ آمیزی و نقاشی سقف و دیوار کار آسانی است، این کار نیازمند مهارت و به کار بردن ترفندهای خاص می باشد. رنگ یک پوشش ایده آل برای درب، دیوار، سقف، ستون ها، پنجره ها و … است. از آنجایی که قیمت رنگ ساختمانی در مقایسه با سایر متریال هایی که نقش کاور را ایفا می کنند مقرون بصرفه تر است، بیشتر صاحب خانه ها برای پوشش سقف و دیوار خانه خود رنگ را انتخاب می کنند. نقاشی ساختمان در مراحل پایانی نازک کاری انجام می شود، از این رو طبق سلیقه می توان رنگ مورد نظر را انتخاب نمود و زیبایی بی نظیری به سطوح بخشید. در نوشته های پیشین ساختمانچی به معرفی انواع رنگ ساختمانی پرداخته شد و بعضاً تفاوت بین آنها مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. هم اکنون در این نوشته قصد داریم نکات مهم در رنگ آمیزی ساختمان را به شما معرفی نمائیم. اگر می خواهید یک رنگ با کیفیت و مناسب انتخاب کنید و نقاشی خانه خود را به بهترین نحو انجام دهید با ما همراه باشید.

یکی از مهمترین کارهایی که قبل از نقاشی ساختمان صورت می گیرد بتونه کاری و سمباده زنی سطوح است. اگر سوراخ و یا ترکی روی دیوار باشد با استفاده از بتونه و کاردک باید آن را پر و هموار نمود و پس از خشک شدن، از سمباده استفاده کرد. سمباده با از بین بردن برجستگی ها و خطوط، یک دیوار صاف و یکدست برای رنگ آمیزی ایجاد می کند . اگر بر روی دیوار رنگ پوسته پوسته شده وجود دارد آن را با کاردک از بین ببرید و سطح را آماده رنگ آمیزی نمائید. این مرحله از رنگ آمیزی نقش بسیار موثری در جلوه و زیبایی رنگ ایفا می کند و منجر به ایجاد سطحی صاف و صیقلی می شود.

%عکس - نقاشی ساختمان و نکات کلیدی آن

بعد از بتونه کاری، سمباده زنی و ایجاد سطحی یکنواخت نوبت به پرایمر می رسد. بعضی از افراد بعد از انجام این دو کار اقدام به رنگ آمیزی دیوار می کنند اما لازم به ذکر است که پرایمر خطوط ناشی از سمباده زنی را پوشش داده و در واقع یک زیرساز برای نقاشی محسوب می شود. پرایمر یک دیوار گچی را برای رنگ آمیزی مهیا می کند. در این مرحله سطح برای رنگ آمیزی آماده است اما به منظور جلوگیری از ریختن رنگ بر روی کلید، پریز و قرنیزها باید بر روی آنها چسب نواری زده شود. هنگام رنگ آمیزی قطرات رنگ بر روی کف ساختمان ریخته می شوند و به سختی می توان آنها را پاک نمود، از این رو از پارچه به منظور نریختن رنگ بر روی کفپوش استفاده می شود. برای جلوگیری از پاشیدن رنگ به شیشه نیز می توان روی آنها روزنامه چسباند و در صورت وجود رنگ بر روی شیشه با استفاده از کاردک آن را تمیز نمود.

استفاده از فرچه یا برس رنگ زمان رنگ آمیزی دیوار را طولانی می کند به همین منظور در حال حاضر بیشتر نقاشان ساختمانی برای پوشش سقف و دیوار از غلطک استفاده می کنند. ابتدا باید با قلمو حاشیه های دیوار را رنگ آمیزی نمود سپس با غلطک دیوار را رنگ کرد. این نکته قابل ذکر است که قبل از رنگ آمیزی ساختمان به منظور پاک نمودن گرد و غبار از غلتک و پس از رنگ آمیزی برای پاک نمودن رنگ از آن، حتما باید غلطک شسته شود. فرچه رنگ در دو نوع طبیعی و مصنوعی در مراکز فروش رنگ به مشتریان عرضه می شوند. فرچه مصنوعی آب را جذب نمی کند و متورم نمی شود، به همین دلیل برای رنگ هایی که بر پایه آب هستند بسیار مناسب است. در مقابل فرچه طبیعی برای رنگ های پایه حلال انتخاب خوبی می باشد زیرا سطحی صاف ایجاد می نماید. در حال حاضر قلموهایی که جدیداً به بازار عرضه می شوند برای انواع رنگ مناسب بوده و به راحتی می توان سطحی یکنواخت و بدون عیب با آنها ایجاد کرد.

%عکس - نقاشی ساختمان و نکات کلیدی آن

برای ایجاد یک نتیجه قابل قبول و افزایش میزان چسبندگی رنگ به سطوح، یک لایه رنگ امیزی بسیار ضروری است خصوصاً اگر سطح را بتونه کاری کرده اید زیرا ممکن است اجرای مستقیم رنگ اصلی بر روی بتونه، رنگ دیوار را متفاوت از آنچه که انتظار می رود نشان دهد. رنگی که به عنوان آستری مورد استفاده قرار می گیرد باید کاملاً خشک شود، سپس رنگ اصلی بر روی آن اعمال شود. اگر لایه رنگ آستری همرنگ رنگ نهایی کار باشد، در این صورت پوشش کار تقویت شده و نیازی به لایه های بیشتر برای پوشش سطح نمی باشد. رنگ آمیزی سقف برعکس رنگ آمیزی دیوار که از بالا به پایین است، در راستای عرض اتاق انجام می شود. قبل از نقاشی سقف باید رنگ های اضافی را از غلطک یا فرچه پاک کنید تا پس از رنگ آمیزی از سقف چکه نکنند. رنگ آمیزی سقف باید از گوشه ها شروع شود و سپس به کل سطح برسد.

رنگ ها در انواع پلاستیکی و روغنی مات یا براق در بازار به فروش می رسند که هر کدام ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند. رنگ های روغنی عمر طولانی تری دارند و به دلیل ایجاد سطح صیقلی و براق راحت تر تمیز می شوند و می توان لکه و گرد و غبار را از دیوار پاک نمود. تنها عیب رنگ های روغنی این است که برجستگی ها و ناصافی های دیوار را نشان می دهند، از این رو قبل از رنگ آمیزی با رنگ روغنی، سطح باید کاملاً صاف و یکدست شود. در مقابل رنگ پلاستیکی نقوص سطح را پوشش می دهد اما دوام کمتری دارد. یکی از مزایای رنگ آمیزی این است که در صورت ایجاد جلوه ای ناخوشایند می توان روی آن مجدداً رنگ آمیزی نمود و از ترکیب رنگ های مختلف استفاده کرد. رنگ آمیزی گزینه های بی شماری برای انتخاب رنگ پیش روی شما می گذارد، بنابراین انتخاب های خود را صرفاً محدود به یک رنگ نکنید. قبل از خرید رنگ متراژ سطوح را اندازه گیری کنید و به اندازه مصرف خود رنگ تهیه نمائید.

قیمت رنگ ساختمانی

موضوعقیمتتاریخ به روزرسانی
رنگ روغنی براق938,000 ریال به ازای هر گالن1398/11/12
رنگ تمام پلاستیک677,000 ریال به ازای هر گالن1398/11/12
رنگ آلکیدی1,150,000 ریال به ازای هر گالن1398/10/9
رنگ اکریلیک متالیک645,000 ریال به ازای هر کیلوگرم1398/9/27

رنگ های پلاستیکی و روغنی و سایر رنگ های موجود در بازار در انواع مات و براق در بازار موجود می باشند و قیمت هر کدام از آن ها با توجه به کیفیتشان متفاوت است و ویژگی های مختلفی نیز دارند. بنابراین با توجه به قیمت، کیفیت و ویژگی هایی که از رنگ ساختمانی انتظار دارید آن را انتخاب نموده و خریداری نمایید.

به منظور جلوگیری از ریختن رنگ بر روی کلید، پریز و قرنیزها باید بر روی آنها چسب نواری زده شود، از پارچه به منظور نریختن رنگ بر روی کفپوش استفاده گردد و برای جلوگیری از پاشیدن رنگ به شیشه نیز می توان روی آنها روزنامه چسباند.

فرچه رنگ در دو نوع طبیعی و مصنوعی  عرضه می گردد، فرچه مصنوعی آب را جذب نمی کند و متورم نمی شود، به همین دلیل برای رنگ هایی که بر پایه آب هستند بسیار مناسب است. در مقابل فرچه طبیعی برای رنگ های پایه حلال انتخاب خوبی می باشد زیرا سطحی صاف ایجاد می نماید.

رنگ ها در انواع پلاستیکی و روغنی مات یا براق در بازار به فروش می رسند که هر کدام ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند. هم چنین رنگ های آلکیدی، اکریلیک، کنیتکس از دیگر انواع رنگ های ساختمانی می باشند.