%عکس - نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

kianborna

بدون شک طراحی خانه های بزرگ نسبت به خانه های کوچک آسان تر می باشد. اما با این حال در طراحی این گونه خانه ها نیز رعایت یک سری اصول بسیار مهم و اساسی می باشد. برای مثال اگرچه خانه های بزرگ فضای بیش تری برای استفاده از وسایل مختلف در اختیار دارند، اما با این حال این نکته نباید به ایجاد هرج و مرج در فضای اتاق منجر شود. آن چه که در این جا به بیان آن پرداخته ایم ایده هایی در زمینه چگونگی طراحی فضای بزرگ می باشد.

ایجاد نقطه کانونی

یکی از نکاتی که در طراحی اتاق های بزرگ باید به آن توجه داشته باشید، ایجاد یک نقطه کانونی مناسب می باشد. ایجاد چنین فضایی باعث می شود، چیدمان به شکل صحیحی صورت پذیرد. برای مثال اگر در اتاق نشیمن شومینه ای وجود دارد، می تواند به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته شود. هم چنین استفاده از یک مبلمان بزرگ نیز می تواند در ایجاد نقطه کانونی به ما کمک کند.

%عکس - نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

استفاده از فرش

اگر فضای اتاق مورد نظر بزرگ است، یکی از اصولی که باید در طراحی آن در نظر داشته باشید، استفاده از یک فرش مناسب می باشد. استفاده از یک فرش مناسب نه تنها باعث ایجاد انسجام میان المان های به کار رفته در اتاق می شود، بلکه می توان از آن به عنوان وسیله ای برای مجزاسازی فضای اتاق نیز استفاده کرد. استفاده از یک فرش مناسب به ایجاد هارمونی میان رنگ هایی که از آن ها در طراحی اتاق استفاده شده است نیز کاربرد دارد.

%عکس - نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

استفاده از صندلی های مجزا

منظور از استفاده صندلی های مجزا، استفاده از صندلی هایی است که از لحاظ ظاهری و رنگ با سایر مبلمان ها متفاوت می باشند. به این منظور بهتر است از انواع صندلی هایی با رنگ های غالب که رنگ آن ها متناسب با رنگ مبلمان است، استفاده نمایید. استفاده از این گونه صندلی ها علاوه بر ایجاد فضایی متفاوت از یکنواخت بودن طراحی جلوگیری کرده و باعث ایجاد فضای اضافه نشیمن نیز خواهد شد.

%عکس - نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

مجزا سازی فضای اتاق

اتاق های بزرگ فضای مناسبی برای مجزا سازی در اختیار افراد قرار می هند. همان طور که قبلا اشاره شد، استفاده از یک فرش می تواند در این زمینه به شما کمک کند. از دیگر ایده هایی که می توان در این زمینه از آن استفاده کرد، به کارگیری یک میز غذاخوری می باشد. هم چنین ایجاد فضایی که بتوان از آن در جهت مطالعه استفاده کرد نیز ایده خوبی برای مجزا سازی فضا می باشد. نکته طلایی در این زمینه استفاده از مبلمان مناسب می باشد.

%عکس - نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

استفاده از خلاقیت فردی

استفاده از خلاقیت فردی در طراحی داخلی از جمله نکاتی است که باید در هنگام طراحی خانه به یاد داشته باشید. در طراحی اتاق های بزرگ استفاده از رنگ ها را فراموش نکنید. استفاده از رنگ های متناسب و بافت های مختلف یکی از اصولی ترین نکاتی است که در طراحی اتاق های بزرگ باید به آن توجه داشته باشید.

%عکس - نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

استفاده از المان های تزئینی

المان های تزئینی انواع مختلفی داشته و در طرح و رنگ های متفاوتی وجود دارند. استفاده از المان های تزئینی باعث ایجاد تغییر چشمگیری در فضای خانه می شود. انتخاب صحیح این گونه وسایل از نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. استفاده از کوسن های رنگی نمونه ای از المان های تزئینی محسوب می شوند که استفاده از آن ها باعث القای رنگ و بافت به فضای اتاق می شود. همین امر به ایجاد عمق در فضای خانه نیز کمک می کند.

%عکس - نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

استفاده از نورپردازی مناسب

استفاده از لامپ های مختلف نه تنها از جنبه اجرای نورپردازی حائز اهیت می باشند، بلکه استفاده از انواع لوسترها در زیبایی شناس طراحی خانه نیز کاربرد دارد. در طراحی اتاق های بزرگ استفاده از تنها یک وسیله روشنایی کافی نیست. بنابراین بهتر است علاوه بر لوستر به فکر استفاده از آباژور و یا چراغ های دیواری نیز باشید.

%عکس - نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

استفاده از کاغذ دیواری

استفاده از کاغذ دیواری در اتاق های بزرگ باعث ایجاد فضایی دنج شده و از یکنواخت بودن طراحی جلوگیری به عمل می آورد. به این منظور به طور قطع نباید از انواع کاغذ دیواری هایی با رنگ های غالب استفاده کرد، بلکه می توان از یک کاغذ دیواری که در آن از طرح های ساده ای استفاده شده است و رنگ های خنثی در آن به کار رفته است نیز به این منظور استفاده کرد. استفاده از کاغذ دیواری به ایجاد انسجام میان سایر المان ها نیز کمک می کند. کاغذ دیواری که از رنگ های غالب در آن استفاده شده است، بهتر است تنها برای دیوار اصلی مورد استفاده قرار گیرند. چرا که با وجود بزرگ بودن فضای اتاق در صورت استفاده از این کاغذ دیواری برای تمامی دیوارها، در فضای اتاق هرج و مرج ایجاد می شود.

%عکس - نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

استفاده از پرده

استفاده از مدل پرده مناسب از جمله عوامل کلیدی است که باید در طراحی اتاق های بزرگ در نظر داشته باشید. استفاده از پرده ها باعث القای رنگ و بافت به فضای اتاق می شود. در طراحی اتاق های بزرگ استفاده از انواع پرده های طرح دار امکان پذیر می باشد. تنها باید توجه داشته باشید که رنگ پرده ها با رنگ سایر المان ها هماهنگی داشته باشد.

%عکس - نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

استفاده از گیاهان طبیعی

استفاده از گیاهان طبیعی می تواند در ایجاد انسجام و  فضایی متناسب کارگشا باشد. به این منظور می توانید در قسمت های مختلف اتاق از گلدان گل طبیعی استفاده نمایید.

%عکس - نکات مهم در طراحی خانه های بزرگ

نکات پایانی

آن چه که در این جا به آن اشاره شد، ایده هایی در زمینه چگونگی طراحی فضای بزرگ می باشد.  در طراحی اتاق های بزرگ محدودیت کم تری وجود دارد و اجرای ایده ها به شکل آسان تری صورت می پذیرد. برای مثال در طراحی چنین فضایی هیچ محدودیتی برای استفاده از رنگ های تیره وجو ندارد و شما می توانید از این طیف رنگ برای رنگ آمیزی دیوار یا انتخاب سایر المان ها استفاده نمایید. در طراحی فضای بزرگ باید به یاد داشته باشید که از ایجاد یکنواختی در فضای اتاق جلوگیری به عمل آورید. استفاده از بافت و رنگ هایی که با یکدیگر تناسب دارند می تواند در این زمینه به شما کمک کند.