بنر آبینتبلیغات
 
بنر کی پلاس تبلیغات
%عکس - نکات مهم ایمنی در جوشکاری

نکات مهم ایمنی در جوشکاری

arian

kianborna

khedmatazma

 

رعایت مسائل ایمنی در جوشکاری یکی از مهمترین فاکتورهایی است که جوشکاران و مسئولان کارگاه ها باید بدان توجه داشته باشند. در صورت نادیده گرفتن نکات ایمنی و رعایت نکردن آنها خسارات جبران ناپذیر مالی و جانی رخ می دهد که عواقب ناگواری در پی خواهند داشت. در حین کار کردن با وسایل الکتریکی احتمال برق گرفتگی جوشکار وجود دارد, بنابراین یک جوشکار باید نکات ایمنی را رعایت کند زیرا بی احتیاطی در حین کار باعث برق گرفتگی و در نهایت بیماری یا مرگ خواهد شد.

در این نوشته از ساختمانچی به معرفی نکات ایمنی در جوشکاری پرداخته ایم. با آگاهی از آنها و اجرای این نکات در شروع عملیات جوشکاری می توانید میزان بروز حوادث خطرناک را به حدالقل برسانید. این نکات به شرح زیر می باشند. با ما همراه باشید.

ایمنی جوشکار

 • استفاده از عینک و نقاب مخصوص برای جوشکار امری بسیار ضروری است زیرا در صورت عدم استفاده از این وسایل ایمنی, اشعه قوس الکتریکی اثرات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.
 • به منظور حفاظت بدن در برابر ذرات فلزی مذاب, جوشکار باید از لباس کار و پیش بند مخصوص استفاده کند.
 • جوشکار برای انجام عملیات جوشکاری باید دستکش دست کند زیرا ذرات مذابی که در حین جوشکاری به اطراف قوس الکتریکی پرتاب می شوند باعث سوختگی شده و بسیار خطرناک می باشند. علاوه بر آن تمیز نمودن جوش درزها قبل از جوشکاری و بعد از آن با دست لخت امکان پذیر نیست.
 • اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمزی که حین ایجاد قوس و بعد از آن به وجود می آید اثرات نامطلوبی بر چشم و پوست می گذارد, بنابراین برای انجام جوشکاری های کوتاه باید از نقاب های دستی و برای جوش کاری های بزرگ باید از نقاب هایی که بر روی سر ثابت می مانند استفاده نمود.
 • در صورتی که جوشکار کار را متوقف کند باید با زدن کلید اصلی دستگاه مدار را قطع نماید.
 • در صورت اتمام محل جوشکاری توسط جوشکار و مشغول شدن آن در مکانی دیگر, باید بقیه جوشکاران را از آن آگاه نموده تا از ایجاد حوادث مربوط به برخورد با آن و ایجاد سوختگی پرهیز شود.
 • در صورت انجام جوشکاری در داخل مخازن, تمهیدات لازم باید در خصوص بیرون کشیدن جوشکار در مواقع خطر اندیشیده شود. علاوه بر آن یکی از افراد باید مسلط به جوشکار بوده تا بتواند در هنگام بروز حادثه به وی کمک کند.

ایمنی در برابر برق گرفتگی

احتمال برق گرفتگی در فصول گرم و مکان هایی که رطوبت در آنها بالاست بیشتر است زیرا زمانی که بدن عرق کرده و پوست بدن مرطوب است مقاومت بدن در برابر عبور جریان پایین می آید. به همین منظور به جوشکاران توصیه می شود علاوه بر استفاده از گیره های عایق شده و الکترودهای روکش دار, در هنگام تعویض الکترود یا زمانی که قوس خاموش است در جای مرطوب قرار نگیرند زیرا ممکن است در این حالت نیز در معرض ولتاژ مدار باز باشند. ولتاژ برق جوشکاری در شرایط معمولی برای جوشکاری خطری ندارد اما در صورت بروز اختلال در عملکرد ژنراتور و یا سیم پیچی تراتسفورماتور ممکن است ولتاژ بالا رفته و این امر خطرآفرین است.

گیره الکترود باید عایق پوش شده و عایق آن سالم باشد زیرا در صورت آسیب دیدگی اگر جوشکار دستکش خود را دربیاورد احتمال برق گرفتگی بالا می رود. این گیره ها در حین جوشکاری گرم می شوند و برای خنک کردن آنها باید از وسایل خنک کننده استفاده شود. علاوه بر آن می توان تا سرد شدن گیره اول از گیره دیگر استفاده نمود. قرار دادن الکترود در آب به منظور خنک کردن آن کاری بسیار خطرناک است و باید از آن پرهیز شود. گرم شدن الکترود ممکن است به دلیل اتصال ناقص گیره الکترود و کابل و یا استفاده از گیره الکترود مخصوص جوشکاری سبک برای جوشکاری سنگین حاصل می شود, بنابراین به منظور جلوگیری از احتمال خطر باید آن را خنک کرد.

ایمنی در برابر حریق

از انجام جوشکاری در مکان هایی که مواد اشتعال زا وجود دارند باید اجتناب شود. اما اگر جوشکاری در مکان هایی که در مجاورت با مخازن حاوی گاز یا مایع اشتعال زا قرار دارند اجتناب ناپذیر است تمام احتیاط های لازم باید رعایت شود. در صورت استفاده از دستگاه جوشکاری سیار, خطر احتمال بروز حریق در محل باید بررسی شده و قبل از شروع جوشکاری ایمنی لازم رعایت گردد. گاهی اوقات نازک بودن قطر کابل باعث گرم شدن و در نتیجه سوختن عایق آن می شود, یا ممکن است گیره الکترود به دلیل بی احتیاطی بر زمین بیفتند و به دلیل کاربرد نادرست یک مدار کوتاه در دستگاه ایجاد شود. با توجه به این دلایل نگهداری و رعایت نکات ایمنی باید با توجه بیشتری صورت گیرد تا احتمال بروز حوادث به حدالقل برسد.

 ایمنی ماشین های جوشکاری

نصب و یا تعمیر ماشین های جوشکاری باید توسط تکنسین های مجرب صورت گرفته و حین تعمیر نیز جریان برق باید به طور کامل قطع شود. ترانسفورماتورهای جریان متناوب توسط هوا خنک می شوند اما اگر خنک کردن آنها با مایع صورت می گیرد, این مایع باید ضد حریق باشد. به منظور جلوگیری از آسیب پذیری سیم پیچی ترانسفورماتور اطراف آن را باید با ورق های فولادی پوشش داد.

کارگاه های جوشکاری باید مجهز به پریزهای متعدد و سیستم تهویه هوا باشند. ماشین جوشکاری معمولاً از یک مکان به مکان دیگر کشیده می شود, به همین دلیل باید امکان کار با آن در تمام نقاط کارگاه وجود داشته باشد. ماشین های جوشکاری که با موتور دیزلی یا بنزینی کار می کنند دود تولید کرده و فضا را آلوده می کنند, بنابراین هنگام کار با این ماشین آلات باید از سیستم تهویه هوا برای خروج دود و آلودگی استفاده نمود.

به منظور جلوگیری از بروز حوادث ناگوار, دستگاه های جوشکاری باید از نظر مکانیکی و الکتریکی در مکان مناسب نگهداری شوند خصوصا دستگاه هایی که در محیط آزاد مورد استفاده می گیرند. مکان نگهداری دستگاه های جوشکاری باید تمیز و خشک باشد و کابل آنها باید به نحوی جمع شود که از آسیب دیدگی و ایجاد خطر جلوگیری گردد. علاوه بر آن برای جلوگیری از جرقه زدن کلیدهای تبدیل, آنها را باید همیشه تمیز نگه داشت و برای تمیز نمودن آنها از مواد اشتعال زا نظیر بنزین استفاده ننمود.

ایمنی کابل ها

 • کابل های جوشکاری را باید تمیز نگهداری کرد و از آلوده شدن آنها به روغن و گریس و یا قرار گرفتن آنها در گودال آب, روغن و یا کف مخازن جلوگیری به عمل آید.
 • وقتی چند کابل را به منظور افزایش طول بهم متصل می کنید, عایق پوش کردن آنها را فراموش نکنید.
 • نحوه قرار دادن کابل های بلند و طویلی که در کارگاه های جوشکاری قرار دارند باید مرتب بوده و نکات ایمنی به منظور جلوگیری از ایجاد حادثه توسط آنها رعایت شود. این کابل ها باید از محل عبور و مرور افراد و ماشین ها فاصله داشته باشند.
 • اگر در مکانی عملیات جوشکاری به طور مداوم در حال اجرا است, یک سیم کشی دائمی می تواند از وجود کابل های طویل در محیط کار و احتمال آسیب دیدن آنها جلوگیری به عمل آورد.
 • امکان برخورد کابل های جوشکاری با لبه های تیز و بریدگی های پروفیل ها و یا قرار گرفتن در زیر چرخ وسایل نقلیه وجود دارد, به همین دلیل با توجه به شرایط کاری باید جنس کابل را انتخاب نموده و مراقبت های لازم از آن صورت گیرد.