%عکس - نمای مونولیت چیست؟

نمای مونولیت چیست؟

keleman

kianborna

آیا تاکنون نام نمای مونولیت به گوش شما خورده است و آن را به عنوان یک نمای زیبا در واقعیت مشاهده کرده اید؟ در این نوشته قصد داریم این نما را که یکی از زیباترین و سبک ترین نماهای ساختمانی است به شما معرفی کنیم. با ساختمانچی همراه باشید.

در صنعت ساختمان سازی پیشرفت های زیادی در خصوص سبک سازی سازه صورت گرفته است و سعی بر آن شده تا نماهای سبک برای سازه طراحی گردد تا وزن اضافی بر ساختمان وارد نشود. مونولیت نوعی نمای ساختمان است که با استفاده از ترکیب ذرات سنگ مرمر, گرانیت, کوارتز و رنگ های طبیعی ساخته میشود. در فرآیند ترکیب و تولید مونولیت از رزین های روان کننده و مواد ضد اشعه ی UV نیز استفاده میشود.

این نما که با عنوان نمای سنگدانه نیز شناخته شده در مقایسه با نماهای سنگی سبک تر می باشد. همانطور که می دانید یکی از قابل توجه ترین مسائل در صنعت ساخت و ساز، وزن سازه است زیرا سازه های سنگین در برابر زلزله آسیب پذیرتر هستند و استفاده از مصالح سنگین در ساخت آن ها میزان خطرات و آسیب ها را دوچندان می کند، از این رو مهندسین و سازندگان سعی می کنند از نماهای سبک نظیر نمای مونولیت استفاده کنند. این پوشش سبک وزن است که این ویژگی به عنوان بزرگ ترین مزیت آن در برابر سایر نماها شناخته شده است.

نمای سنگدانه را به راحتی می توان با کمترین هزینه و بدون هیچ عیب و ایرادی ترمیم نمود. همچنین سرعت اجرای آن باعث شده، سازندگان از آن استقبال نمایند. بزرگ ترین مشکلی که در مراحل نهایی ساخت و ساز مجتمع های مسکونی و ساختمان های چند طبقه پیش می آید مربوط به نماکاری است، اما سرعت بالای اجرای پوشش مونولیت این مسئله را حل نموده زیرا نه تنها منجر به صرفه جویی در زمان می شود بلکه هزینه ها را نیز کاهش می دهد. در کل مزایای بی شمار این نما، آن را به نمایی مطلوب برای ساختمان های امروزی تبدیل کرده و با داشتن رنگ های شاد و متنوع، زیبایی بی نظیری را به نمایش می گذارد.

%عکس - نمای مونولیت چیست؟

%عکس - نمای مونولیت چیست؟

%عکس - نمای مونولیت چیست؟

نمای مونولیت دارای ویژگی های زیر میباشد:

  • در صنعت ساختمان سازی باید توجه ویژه ای نسبت به وزن سازه صورت گیرد. مصالحی مانند سنگ, آجر, شیشه, کامپوزیت و… وزن بسیار سنگینی دارند و در هنگام وقوع زلزله و بلایای طبیعی امکان سقوط و پرتاب آنها وجود دارد. به همین دلیل استفاده از نمای مونولیت مورد توجه بسیاری از معماران و سازندگان قرار گرفته است. یکی از مهمترین ویژگی پوشش مونولیت, سبکی وزن آن است. این نما نسبت به دیگر نماهای سنگی وزن سبک تری دارد که حدودا نصف وزن سایر نماهاست.
  • هزینه اجرای نمای مونولیت در مقایسه با سایر نماهای ساختمانی از جمله سنگ, شیشه و کامپوزیت بسیار پایین تر است اما ایمنی آن بالاتر از دیگر نماهاست.
  • سیلیکون و رزین اکریلیک به کار رفته در نمای مونولیت باعث ایجاد سطحی نفوذناپذیر در برابر آب و رطوبت میشود و به عبارتی میتوان گفت این نما نوعی عایق رطوبتی محسوب میشود.
  • نمای مونولیت در برابر تغییرات جوی و تغییرات دما مقاوم بوده و همچنین گرد و غبار را به خود جذب نمیکند. علاوه بر آن, این نما در برابر حرارت نیز  اشتعال پذیر نمیباشد.
  • در صورت خرابی بخشی از نمای مونولیت میتوان آن را با کمترین هزینه و بدون ایجاد تضاد رنگی تعمیر و بازسازی نمود.
  • یکی از مزیت های این نوع نما آماده سازی و خشک شدن سریع آن است. مصالح ساختمانی مورد نیاز برای نمای مونولیت در سطل هایی به صورت آماده در بازار موجود میباشد. برای اجرای این نما کافی ست مقداری آب به این مصالح آماده اضافه نموده و با استفاده از یک ماله فلزی ضد زنگ, سطح مورد نظر را با آن پوشش داد.
  • نمای مونولیت دوام و عمر طولانی دارد و امکان پوسته پوسته شدن و ترک خوردگی آن بسیار پایین است. این نما نسبت به سایر نماها از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و به دلیل استفاده از رنگ های طبیعی در ساخت آن, نمایی زیبا دارد.