خرید متر لیزری بنر آبین
 
adsصدر الکترونیک
اجرای کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری و نکات اجرایی آن

kianborna

arian

نصب و اجرای کاغذ دیواری بر خلاف رنگ آمیزی دیوار کاری راحت و آسان و بی دردسر می باشد. نصب کاغذ دیواری به دلیل استفاده از نوعی چسب مخصوص، هیچ بوی آزار دهنده و بدی تولید نمی کند و لکه های حاصل از چسب کاری به راحتی با یک اسفنج نم دار از بین می رود.

بعد از انتخاب رنگ و طرح کاغذ دیواری، نوبت تخمین رول های مورد نیاز برای اجرای کاغذ دیواری است. هر مدل کاغذ دیواری در عرض و طول مشخص تولید می شود، بنابر این تعداد رول لازم برای کاغذ دیواری با توجه به ابعاد دیوارها و اندازه ی کاغذ دیواری انتخاب شده به راحتی به دست می آید.

اگر دیواری که می خواهید آن را کاغذ دیواری کنید، رویش کاغذ دیواری قدیمی تری نصب شده است بهتر است به جای اینکه دو لایه کاغذ دیواری روی هم چسبیده شود ابتدا کاغذ دیواری زیرین را از دیوار جدا کنید و سپس کاغذ دیواری جدید را روی دیوار نصب کنید. برای این کار کافی است ابتدا کمی آب را روی کاغذ دیواری قدیمی اسپری کنید تا خیس شود و منتظر بمانید تا آب به داخل آن نفوذ کند سپس با کاردک کاغذ را جدا کنید.

در این مطلب سعی کردیم برای افرادی که می خواهند خودشان پروسه ی نصب کاغذ دیواری را انجام دهند آموزشی مفید ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

برش کاغذ دیواری

زیر سازی و تعمیر دیوار

  • تمامی سطوحی که قرار است کاغذ دیواری شوند باید تمیز و خشک باشند. به علاوه تمامی سوراخ ها و ترک های دیوار را باید اصلاح نمود تا سطحی کاملا صاف ایجاد شود.
  • اگر دیوارها از جنس گچ می باشد باید ابتدا با یک لایه پرایمر کل دیوار را پوشش داد.
  • اگر در قسمت هایی از دیوار لکه های زرد و یا سیاه رنگ دارد ابتدا باید آن را با رنگ سفید رقیق رنگ کرد زیرا پس از چسباندن کاغذ این لکه ها نمایان خواهند شد.
  • پیش از نصب کاغذ روی دیواری که تازه رنگ خورده یا گچ کاری شده است، باید مدتی صبر کرد و دیوار را بتونه و زیر سازی نمود.
  • قبل از چسب کاری بهتر است کلیه کلید و پریز ها جدا شوند و برق ورودی ساختمان از کنتور قطع شود. در صورت امکان بهتر است رادیاتور ها و شوفاژ ها را نیز جدا نمود ولی به دلیل سختی این کار می توان بدون باز کردن نیز بوسیله یک وسیله تی شکل کاغد را پشت شوفاژ نصب کرد.
  • قبل از نصب کاغذ دیواری می بایست کلیه عملیات از قبیل رنگ کردن درب و پنجره ها، نرده ها و سقف را کاملا تمام کرد.
  • می توان تمامی سطح دیوار را با لایه نازکی از چسب کاغذ دیواری و کمی سریش پوشاند و اجازه داد تا کاملا خشک شود این کار به چسبندگی بهتر کاغذ کمک می کند.

ابزار مورد نیاز برای نصب کاغذ دیواری

پیش از شروع نصب کاغذ دیواری نیاز به ابزارهای خاصی برای انجام کار داریم که عبارت اند از میزکار، قلموی بزرگ، کاردک پلاستیکی، تیغ موکت بری و خط کش.

مراحل نصب کاغذ دیواری

همانطور که پیشتر گفته شد با توجه به ابعاد دیوار، رول های کاغذ دیواری را تهیه نموده و بعد از تهیه ی رول ها باید دقت کرد که آن ها را به صورتی برید که ترتیب و شکل نهایی کاغد دیواری بهم نخورد.

در مورد برش اولین قسمت نکته ی خاصی وجود ندارد تنها کافیست ارتفاع دیوار را اندازه گرفته و 5 تا 10 سانتی متر بیشتر از آن مقدار را برش داد. پس از برش اولین قسمت، باید بقیه ی رول ها را هم با همین اندازه برید و این قسمت ها را طوری کنار هم قرار داد که شکل نهایی به درستی ایجاد شود.

برای نصب کاغذ دیواری باید از چسب مناسب و برای زدن چسب به کاغذ دیواری باید از یک قلموی نقاشی استفاده کرد. برای این کار می بایست از وسط کاغذ دیواری شروع کرد و به سمت لبه ها رفت. دقت شود که لبه ها بیش از حد آغشته به چسب نشوند.

سپس باید کاغذ دیواری چسب خورده را از سمت پشت که به چسب آغشته شده است تا کرد به صورتی که دو قسمت چسب خورده روی هم قرار گیرند تا برای بلند کردن و چسباندن آماده نمود.

برای این کار می توان ابتدا از لبه ی بالا تا دو سوم طول آن را روی هم چسبانیده و سپس از سمت پایین، یک سوم بقیه را چسباند. باید دقت داشت که هیچ قسمتی از کاغذ دیواری در این مرحله چروک نشود. هم چنین می بایست کاغذ دیواری قبل از اجرا بین 10-15 دقیقه در این حالت خیس بخورد.

نصب کاغذ دیواری

بعد از این مرحله، کاغذ دیواری ها روی دیوار نصب می شوند، بدین صورت که کاغذ دیواری برداشته می شود و از بالای دیوار به صورت عمود به سمت دیوار چسبانده می شود. در این مرحله نصب قسمت اول بسیار حائز اهمیت است.

سپس غلطکی روی کاغذ دیواری کشیده شده و بعد از آن با استفاده از یک کارتک چسب کاغذ دیواری از وسط به سمت لبه ها هدایت شده و در نهایت اضافات کاغذ با تیغ بریده می شود. بهتر است تا 48 ساعت از تماس با کاغذ دیواری جلوگیری شود و اجازه داده شود تا چسب خشک و کاملا جذب شود. در آخر از یک اسفنج کاملا تمیز و نم دار برای پاک کردن چسب هایی که از بین درزها بیرون آمده اند استفاده شود.

نکته مهم در نصب کاغذ دیواری این است که زمان مناسب برای نرم شدن کاغذ دیواری ها در نظر گرفته شود. چرا که اگر زمان بیشتر شود کاغذ خشک شده و پاره می شود و اگر کمتر در نظر گرفته شود کاغذ چروک می خورد.

دقت کنید اگر دیوارتان نم داشت باید آن را خشک کنید و منبع نم را نیز از بین ببرید، زیرا ماندن رطوبت در دیوار باعث خراب شدن کاغذ دیواری می شود. پس از اینکه منبع رطوبت را از بین بردید، مجددا دیوار را بتونه کاری و یکدست کنید.