میلگرد کلاف و کاربرد آن

میلگرد کلاف و کاربرد آن

همان گونه که از نام این گونه میلگردها پیداست، ساختار آن ها به شکل کلاف در هم پیچیده بوده و در سازه های ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. این گونه میلگردها در اندازه و اشکال مختلفی در بازار موجود هستند. در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید تا با نکات تکمیلی دراین زمینه بیش تر آشنا شوید.

میلگرد کلاف چیست؟

همان گونه که در بالا گفته شد، ساختار این میلگردها به شکل کلاف و در هم پیچیده می باشد و در سازه های مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت کلاف میلگرد از شمش فولادی و بیلت با روش نورد گرم استفاده می شود. در فرآیند ساخت این میلگردها، شمش ها پس از نورد گرم در غلطک های کشش قرار گرفته و سپس با استفاده از نورد سرد به سیم های مفتولی آجدار و ساده تبدیل می شود.

میلگرد کلاف و کاربرد آن

ویژگی های میلگرد کلاف

از ویژگی های میلگرد کلاف می توان به قطر داخلی 850 میلی متر اشاره کرد. کلاف هایی که از آن ها در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود از آرماتورهای سایز 16 ساخته می شوند و با نام کلاف عرضی شناخته می شوند. از کلاف عرضی برای ساخت خرپا در آرماتوربندی فونداسیون استفاده می شود. استفاده از کلاف عرضی در صنعت ساختمان سازی به عنوان تکیه گاه صورت گرفته و عملکرد آن به گونه ای است که در هنگام رفت و آمد از لرزش و ایجاد صدا جلوگیری به عمل می آورند.

این میلگردها دو نوع دارند:

  • میلگرد کلاف آجدار
  • میلگرد کلاف ساده

میلگرد کلاف آجدار

این نوع میلگرد به دو دسته A2 و A3 تقسیم بندی می شود و قیمت آن ها در مقایسه با انواع ساده بیش تر می باشد. قیمت این نوع محصول بر اساس دسته و سایز آن ها تعیین می شود.

میلگرد کلاف ساده

میلگردهای کلاف ساده به 4 دسته تقسیم بندی شده و در سایزهای 5.5 تا 16 میلی متر در بازار موجود بوده و قابل دسترسی می باشند. دسته ای از این میلگردها که سایزی بین 5.5 تا 8 میلی متر دارند، با عنوان مفتول یا وایر شناخته می شوند. ساخت این محصول در کارخانه ها تا سایز 12 صورت گرفته و برای اندازه های بزرگ تر باید سفارش داده شوند.

از آرماتورهای کلاف عرضی در سقف تیرچه بلوک و کرومیت استفاده می شود که انجام این کار مستلزم رعایت نکات جانبی می باشد. برای مثال در صورتی که سقف تیرچه بلوک دهانه ای بزرگ تر از 4 متر داشته باشد، استفاده از این محصول اجباری می باشد.

استفاده از کلاف عرضی در ساختمان سبب می شود نیرو حاصل از بارها به صورت یکنواخت بر روی سقف توزیع شوند. هم چنین به کارگیری کلاف عرضی در سقف از پیچش تیرها در مکان هایی که بار منفرد وجود دارد، جلوگیری به عمل می آورد.

انواع میلگرد کناف

میلگرد کناف که با نام وایر راد نیز شناخته می شود، انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر می باشد:

  • وایر راد کم کربن
  • وایر راد کربن متوسط
  • وایر راد پر کربن

در ادامه به توضیحات بیش تر در این زمینه می پردازیم.

وایر راد کم کربن

از ویژگی های این محصول می توان به درصد کربن پایین، قابلیت کشش پذیری بالا و امکان جوش پذیری بالا اشاره کرد. چکش خواری این محصول بالا بوده و دارای قابلیت نورد در حالت سرد و کنترل ازدیاد طول مناسب می باشد.

وایر راد متوسط

استفاده از این محصول به عنوان ماده اولیه در کارخانجات صورت گرفته و به شکل مفتول در کارخانجات برای ساخت کابل های برق، ساخت فنر، سیم بکسل، صنایع تایر سازی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

وایر راد پر کربن

همان گونه که از نام آن پیداست، این محصول از درصد کربن بالایی برخوردار بوده و همین امر سبب می شود، قابلیت انعطاف پذیری و چکش خواری کم تری داشته باشد. موارد استفاده از این محصول مشابه وایر راد متوسط می باشد.

کاربرد میلگرد کلاف

میلگرد کلاف مصارف گوناگونی دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از این محصول می توان در مصارف ساختمانی استفاده کرد.
  • در ساخت المان های مختلفی هم چون خرپا و تیرچه، سیم بکسل، زنجیرهای فلزی و سیم خاردار می توان از این محصول استفاده کرد.
  • استفاده از این محصول در صنایع الکترودسازی و جوشکاری به چشم می خورد.
  • در صنایع فنرسازی می توان از این محصول استفاده کرد.

نحوه نگهداری از میلگرد کلاف

در هنگام انبار کردن میلگردهای کلاف عموما از خرک های چوبی استفاده می کنند. انجام این کار از تماس مستقیم میلگرد با خاک و عوامل رطوبت زا که باعث زنگ زدگی میلگردها می شود، جلوگیری به عمل می آورد. باید به یاد داشت که در هنگام انبار کردن میلگردها از پوشش نایلونی استفاده نشود. چرا که انجام این کار می تواند احتمال زنگ زدگی را تا میزان زیادی بالا ببرد.

فیسبوک توییتر لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب لینک کوتاه

برای اطلاع از جدیدترین اخبار و آموزش های ساختمانی، در خبرنامه ساختمانچی عضو شوید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *