خرید متر لیزری بنر آبین
 
Iran-Slab ads
موزاییک

موزاییک و انواع آن

کیان برنا

موزاییک از جمله مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی می باشد. موزائیک نوعی کفپوش محسوب می شود که در ساخت آن از سیمان، ماسه، آب، پودر سنگ، رنگ های افزودنی و سنگ دانه استفاده شده است.

اما آیا به واقع اطلاعات مفید و جامعی در مورد موزاییک در اختیار ما قرار دارد؟ آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن خواهیم پرداخت، ارائه دانستنی های لازم درباره موزاییک می باشد. برای آشنایی با این مصالح ساختمانی پر مصرف در ادامه با ما همراه باشید.

لایه های موزاییک

تولید و ساخت موزاییک در ابعاد و طرح های مختلف صورت گرفته و شامل دو لایه می باشد، لایه زیرین یا نازین و لایه رویه یا رنگ موزاییک.

 • لایه زیرین یا نازین

لایه زیرین نسبت به لایه رویی دارای ضخامت بیش تری بوده و باید فشار لایه رویی را نیز متحمل شود. در تشکیل این لایه از سیمان، آب و ماسه استفاده می شود.

 • لایه رویه یا رنگ موزاییک

این لایه که سطح رویی موزاییک را تشکیل می دهد از ترکیبات دانه بندی شده و رنگی، پودر سنگ، سیمان و آب تشکیل شده است. نقش هایی که بر روی سطح موزاییک وجود دارد، به واسطه وجود لایه رویه یا رنگ موزاییک می باشد.

موزاییک
موزاییک کف حیاط

انواع روش های ساخت موزاییک

برای ساخت و تولید موزاییک از دو روش پرسی و ویبره ای استفاده می شود. ساخت موزاییک با این روش ها به شرح زیر می باشد:

 • روش پرسی

در روش پرسی از اعمال فشار توسط دستگاه پرس موزاییک کمک گرفته می شود و باعث ایجاد تراکم در موزاییک خواهد شد. فشار وارد شده بسته به نوع سنگ دانه های به کار رفته در تولید موزاییک و ابعاد آن متغیر می باشد. این موزاییک ها نمونه ای از موزاییک های دو قشری بوده و حتما نیاز به ساب خوردن دارند.

 • روش ویبره ای

در روش ویبره ای برخلاف روش پرسی، فشاری وجود نداشته و تراکم ایجاد شده در موزاییک با استفاده از دستگاه لرزاننده صورت می گیرد. موزاییک هایی که با این روش ساخته می شوند سطح صافی داشته و به ساب خوردن نیازی ندارند.

تنها آن دسته از موزاییک های ویبره ای که در ترکیب آن ها از سنگ های تزئینی استفاده شده است، نیاز به ساب دارند. این موزاییک ها در دسته موزاییک های تک قشری قرار می گیرند.

انواع موزاییک

 • موزاییک گرانیتی

موزاییک های گرانیتی به روش ویبره ای و پرسی تولید می شوند و در موارد مختلفی کاربرد دارند. از جمله  کاربردهای موزاییک گرانیتی می توان به استفاده از آن ها به عنون کفپوش سالن های صنعتی، پارکینگ، انبار، مدارس و کارخانه ها اشاره کرد.

 • موزاییک ویبره ای

موزاییک های ویبره ای همان موزاییک های تک لایه ای هستند که نیاز به ساب نداشته و برای ساخت آن ها فشاری وجود ندارد. تولید این گونه کاشی ها به این صورت است که در ابتدا مواد مورد نیاز برای ساخت کاشی با یکدیگر مخلوط شده و به اندازه نیاز درون قالب های پلاستیکی ریخته می شود.

پس از انجام این کار قالب ها بر روی نوار نقاله که حالت لرزان دارند گذاشته می شوند. این لرزش باعث می شود هوای محبوس شده میان مواد، از آن خارج شود و موزاییک تراکم لازم را پیدا کند.

پس از انجام این کار، مواد ریخته شده در داخل قالب ها به 5 ساعت زمان برای خشک شدن نیاز دارند. پس از خشک شدن، موزاییک ها را از قالب در آورده و داخل آب قرار می دهند و سپس نسبت به دسته بندی آن ها اقدام می کنند.

 • موزاییک شکسته

تولید این موزاییک همانند موزاییک های گرانیتی و معمولی می باشد. تنها تفاوت آن ها در مدت زمان لازم برای خشک شدن و نحوه ساب خوردن آن ها می باشد. دستگاه ساب این گونه موزاییک ها به گونه ای است که به جای سنگ سنباده از فرچه های سیمی استفاده می شود. در زمان ساب دادن این گونه موزاییک ها آب با فشار بر روی آن ها پاشیده می شود.

موزاییک شکسته
 • موزاییک تک لایه ای

موزاییک های تک لایه ای نمونه ای از موزاییک های کم وزن بوده و به همین خاطر انتخاب خوبی برای استفاده در ساختمان های چند طبقه می باشد. در تولید این گونه موزاییک ها از سنگ دانه های بسیار ریز استفاده می شود. در موزاییک های تک لایه قسمت زیرین وجود ندارد.

 • موزاییک معرق سنگی

موزاییکی که در لایه های سطحی آن از طرح های مختلف سنگ های تزیینی مانند، سنگ گرانیت، سنگ مرمر و شیشه استفاده شده را موزاییک معرق سنگی می نامند. این موزاییک ها در سه شکل شسته، صاف و شیاردار در بازار یافت می شوند. موزاییک های سنگ دار بر اساس سایز و قطر دانه های سنگی به 5 گروه تقسیم بندی می شوند.

 • موزاییک پلیمری

موزاییک پلیمری نوعی موزاییک فوق متراکم است که در ساخت آن از بتن SCC یا همان بتن خود متراکم استفاده شده است. تراکم این نوع موزاییک از طریق فرایند پلیمریزاسیون و از طریق لرزش بر روی میز ویبره به دست می آید.

موزاییک های پلیمری از سیمان، سنگدانه، رزین سمنت پلاست، ماسه، رنگدانه های شیمیایی و آب تولید می شود و طرح و رنگ های متنوع و ابعاد گوناگونی دارد. موزاییک های پلیمری مقاومت بسیار خوبی در شرایط یخبندان دارند، زیرا جذب آب آن ها بسیار پایین و کمتر از 3 درصد می باشد.

 • موزاییک شسته یا واش بتن

موزاییک واش بتن یا شسته شده به آن دسته از موزاییک هایی گفته می شود که بر روی سطح آن ها دانه های شن برجسته ای مشاهده می شود. این نوع موزاییک از ترکیب سیمان، ماسه، سنگدانه های طبیعی و افزودنی های بتن مانند فوق روان کننده های پلی کربوکسیلاتی، تولید می شود.

واش بتن
 • موزاییک پلاکی

موزاییک های پلاکی به گونه ای هستند که در سطح رویه آن ها از مصالح ساختمانی سخت و صیقل پذیر استفاده شده است. اندازه سنگ های بکار رفته در موزاییک پلاکی با توجه به اندازه موزاییک تعیین می شود و دارای شکلی صاف می باشند.

 • موزاییک شیاردار

همان گونه که از نام این گونه موزاییک ها مشخص است، سطح رویه آن ها دارای فرورفتگی و برجستگی می باشد. از این مدل موزاییک برای پیاده روها استفاده می شود.

 • موزاییک سیمانی

موزاییک های سیمانی به آن دسته از موزاییک هایی گفته می شود که هیچ گونه سنگ دانه تزئینی بر روی سطح آن ها وجود نداشته و شکل ظاهری رویه آن ها ساده و تنها دارای شیارهایی می باشد.

مراکز خرید موزاییک در تهران

در شهر تهران مراکز و فروشگاه هایی که به فروش انواع موزاییک مشغول اند بسیار متعدد هستند. به منظور سفارش و خرید انواع مختلف موزاییک در تهران می توانید به تهرانپارس غربی خیابان 196 غربی، خیابان سهروردی شمالی خیابان کوروش، خیابان ناطق نوری و خیابان ستارخان بلوار شهدای صادقیه، مراجعه فرمایید.

مراکز خرید موزاییک در اصفهان

در اصفهان نیز نمایندگی های بسیاری به فروش موزاییک مشغول اند. شما می توانید برای سفارش و خرید موزاییک در شهر اصفهان به بزرگراه شهید اردستانی خیابان فرودگاه، ولدان خیابان شهیدان غربی، ولدان خیابان اردشیر،خیابان کهندژ خیابان ماربین و شهرک صنعتی محمودآباد خیابان 20، مراجعه فرمایید.

قیمت موزاییک

قیمت موزاییک به عوامل مختلفی از جمله نوع موزاییک، نوع و کیفیت مصالح سازنده موزاییک، نوع روش ساخت و ابعاد و اندازه های این محصول بستگی دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت های این محصول به بخش قیمت موزاییک مراجعه فرمایید.

نوع موزاییکقیمتتاریخ بروزرسانی
موزاییک چینی ۵ سیمان سیاه ۴۰*۴۰600,000 ریال1400/2/2
موزاییک واش بتن سنگ قرمز سفید۶۰*۳۰1,000,000 ریال1400/2/2
موزاییک حیاطی صخره ای گرانیتی سفید۳۰*۳۰650,000 ریال1400/2/2
موزاییک حیاطی بهمنی ۳ خط گرانیتی سفید۴۰*۴۰675,000 ریال1400/2/2

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، ارائه نکات جامع درباره موزاییک و انواع آن می باشد. موزاییک کاری یکی از متداول ترین کارهایی است که در ساختمان سازی انجام می شود. از این رو آشنایی با آن می تواند در انتخاب نمونه مناسب به افراد کمک کند.

حسابداری پیمانکاری

توییتر لینکداین تلگرام واتس اپ فیسبوک

برای اطلاع از جدیدترین اخبار و آموزش های ساختمانی، در خبرنامه ساختمانچی عضو شویدپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *