ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

مقاوم سازی دیوار با کاغذ دیواری ضد زلزله

kianborna

arian

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نوع جدیدی از کاغذ دیواری به نام کاغذ دیواری ضد زلزله یا سیسمیک به بازار آمده که کارایی و مزیت های آن، متفاوت از انواع معمولی می باشد. به هنگام وقوع زلزله، دیوارهای خانه که اصولا از جنس آجر هستند، لرزیده و قسمت هایی از آن ها دچار تخریب می شوند. به دنبال اثرات ناشی از زلزله، همواره محققان در تلاش برای یافتن راهی برای کاهش اثرات تخریب دیوار های ساختمان بوده اند.

نتیجه تلاش ها و تحقیقات آنها منجر به طراحی و تولید کاغذ دیواری جدیدی به نام کاغذ دیواری مقاوم در برابر زلزله شده است. این نوع کاغذ دیواری از تخریب و ریزش دیوار در زمان زلزله جلوگیری می کند و امنیت ساکنین را تا حدی بالا می برد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بررسی این نوع کاغذ دیواری می پردازیم، با ما همراه باشید.

خواص فیزیکی کاغذ دیواری ضد زلزله

کاغذ دیواری ضد زلزله از الیاف شیشه ای بسیار مقاوم که به یکدیگر بافته شده اند، ساخته می شود. این الیاف بهم بافته شده، نوعی پوشش ارتجاعی و الاستیکی ایجاد می کند که انرژی ناشی از زلزله را در چهار جهت متفاوت انتقال داده و از فرو ریختن دیوار جلوگیری می کند.

علاوه بر الیاف شیشه ای، نوعی ماده مصنوعی به نام پلی پروپیلن نیز در ساخت این کاغذ دیواری استفاده می شود. این ماده دو طرف درز دیوار را نگه می دارد و از ریزش سنگ و آجر دیوار ساختمان ممانعت می کند.

کاغذ دیواری ضد زلزله

مزایای کاغذ دیواری ضد زلزله

  • این نوع کاغذ دیواری بسیار مقاوم و انعطاف پذیر است.
  • عملکرد کاغذ دیواری ضد زلزله به نحوی است که نیروی ناشی از زلزله را بر تمامی دیوار تقسیم می کند و تنها بر یک قسمت نیرو وارد نکرده و منجر به ایجاد شکاف و درز در دیوار نمی گردد.
  • این کاغذ دیواری را می توان مانند سایر کاغذ دیواری های معمولی رنگ کرد یا بر روی آن یک کاغذ دیواری معمولی کشید.
  • کاغذ دیواری ضد زلزله را به راحتی می توان بر روی دیوار نصب کرد، اما باید دقت لازم را در انجام زیرسازی مناسب اعمال نمود.
  • استفاده از این کاغذ دیواری در مقایسه با سایر روش های مقاوم سازی از نظر اقتصادی بسیار مقرون بصرفه تر است.
  • روزنه های موجود در این نوع کاغذ دیواری از شکل گیری کپک و قارچ بر روی دیوار ممانعت می کند.
  • این محصول نقش زیادی در بهینه سازی مصرف انرژی ایفا می کند و به خوبی با انواع عایق ها و فوم ها ادغام می شود.
  • کاغذ دیواری ضد زلزله علاوه بر محافظت از ساختمان در برابر زمین لرزه، زیبایی و جذابیت نیز دارد. این کاغذ دیواری ها در انواع و طرح های گرافیکی متنوعی وجود دارند که می توانید بنا بر سلیقه، آن ها را با دکوراسیون داخلی خانه، هماهنگ کنید.
بخوانید!  مقایسه کاغذ دیواری و رنگ

نصب کاغذ دیواری ضد زلزله

این کاغذ دیواری با نوعی چسب مخصوص با قابلیت انعطاف پذیری بالا به دیوار نصب می شود. این نوع چسب متفاوت از انواع معمولی آن بوده و از دانه های پلی یورتان ساخته می شود. بعد از اینکه چسب بر روی دیوار مالیده شد، در آن نفوذ کرده و آب آن تبخیر می شود، سپس دانه های پلی یورتان پوششی مقاوم و محکم بر روی دیوار ایجاد می کند. پس از این مرحله، الیاف شیشه بر روی چسب مخصوص نصب می شود.

نحوه عملکرد کاغذ دیواری ضد زلزله

دانشمندان موسسه فناوری کارل سروهه با کلمه اختصاری KIT که وابسته به موسسه تحقیقاتی بایر بودند، در آزمایش هایشان به بررسی رفتار آجرها و ملات آن پرداختند تا نقاط ضعف دیوارها را هنگام وقوع زمین لرزه پیدا کنند. آن ها در ابتدا بر روی نقاطی تمرکز کردند که فشار بیشتری بر روی آن ها بود، مانند گوشه های درب و پنجره ها. این تحقیق و بررسی، ایده ای را در ذهن آن ها تشکیل داد مبنی بر اینکه دیوارها را با استفاده از یک لایه دیوارپوش الیاف شیشه ای بپوشانند.

واضح بود که استفاده از چسب های معمولی برای چسباندن کاغذ دیواری مناسب نبوده. بنابراین نوعی چسب مخصوص برای این نوع کاغذ دیواری طراحی شد. چسب مخصوص کاغذ دیواری می تواند نقاط ضعف دیوار را بپوشاند و به هنگام وقوع زلزله قابلیت ویژه ای از خود نشان بدهد. در حین تکان های وارد آمده بر دیوار، ترکیبات هیدروژنی چسب از هم جدا شده و در جایی دیگر به یکدیگر متصل می شوند.

این امر باعث می شود سنگ و آجرهای دیوار از هم جدا نشوند و یا حداقل فروپاشی و تخریب دیوار را به شکل قابل توجهی به تاخیر می اندازند تا فرصت برای خروج افراد از ساختمان فراهم شود. این محصول می تواند 60 تا 70 درصد از میزان تخریب ها و آسیب دیدگی ساختمان جلوگیری به عمل آورد.

بخوانید!  آموزش جداسازی کاغذ دیواری

کاغذ ضد زلزله

آزمایش کاغذ دیواری ضد زلزله

محققان و دانشمندان برای تست عملکرد کاغذ دیواری های ضد زلزله آزمایشی را طراحی کرده اند تا از کارکرد مطلوب این محصول اطمینان حاصل کنند. آن ها با استفاده از دستگاه پرس هیدرولیک بزرگی چند مرتبه به دیوار فشار وارد کردند.

قسمت هایی که با کاغذ دیواری نانو پوشیده نشده بودند به راحتی تخریب شدند اما قسمت هایی که بر روی آن ها کاغذ دیواری ضد زلزله تعبیه شده بود، در بسیاری از قسمت ها سالم مانده و در برخی از قسمت ها دیوار فروریخته بود، اما آجرهای تخریب شده توسط چسب به یکدیگر متصل بودند و پراکنده نشدند. آن ها این آزمایش را در مقیاس های بزرگ تر و در مکان های گوناگون نیز انجام دادند.

نتیجه آزمایشات این بود که این نوع کاغذ دیواری می تواند از عواقب وحشتناکی که زلزله بوجود می آورد، جلوگیری و از شدت خرابی ها بکاهد. اغلب انتظار چنین نتیجه گیری را نداشتند و بر این باور بودند که این نوع کاغذ دیواری نمی تواند هیچ تاثیری بر میزان خرابی های ناشی از زلزله بگذارد. پس از انجام آزمایش، دیدگاه مردم نسبت به این محصول تغییر کرد و امروزه تعداد زیادی از مردم از این کاغذ دیواری در بهبود امنیت ساختمان استفاده می کنند.

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی نوعی جدید از کاغذ دیواری موسوم به ضد زلزله پرداختیم که ویژگی های خاص و منحصربفردی دارد. این نوع کاغذ دیواری ها، تخریبات ناشی از زمین لرزه را کاهش می دهد و موجب کاهش هزینه های مالی و آسیب های جانی می شود.

امروزه از این نوع کاغذ دیواری بیشتر در ساختمان های مدرنی که مطابق با استانداردهای ضد زلزله ساخته می شوند، به منظور استحکام بیشتر دیوارها استفاده می شود. استفاده از این محصول در مناطق زلزله خیز، بسیار مفید می باشد، پس اگر در چنین محل هایی زندگی می کنید، پیشنهاد می کنیم حتما این کاغذ دیواری را هم برای امنیت و هم برای زیبایی، بکار ببرید.

kavoshfarda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *