بنر آچاریست تبلیغات
 
بنر کی پلاس بنر آبین
%عکس - مفهوم بافت در طراحی دکوراسیون داخلی

مفهوم بافت در طراحی دکوراسیون داخلی

kianborna

khedmatazma

در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده از بافت ها عموما فراموش شده و یا به آن توجهی نمی شود. بسیاری از افراد به آن ها به چشم یک المان اساسی نگاه نمی کنند. اما به یاد اشته باشید که استفاده از بافت های مختلف یکی از المان هایی است که طراحی بدون آن ها کامل نمی باشد. آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن پرداخته ایم، معرفی انواع بافت هایی که می توان در طراحی داخلی مورد استفاده قرار داد و هم چنین چگونگی استفاده از آن ها می باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

%عکس - مفهوم بافت در طراحی دکوراسیون داخلی

بافت به چه المانی گفته می شود؟

در طراحی داخلی، منظور از بافت هر گونه محصولی است که از انواع منسوجات در آن استفاده شده باشد. شاید در ابتدا استفاده از این المان ها ساده به نظر آید اما به واقع هر یک از این محصولات کاربرد خاص خود را داشته و در هر قسمتی ممکن است متفاوت باشد. استفاده از بافت های مختلف در قالب های متفاوت امکان پذیر می شود. نمونه ای از المان هایی که در طراحی داخلی به عنوان بافت از آن ها یاد می شود به شرح زیر می باشند:

  • کوسن
  • پتو
  • شال مبل
  • فرش
  • پرده
  • کاغذ دیواری

%عکس - مفهوم بافت در طراحی دکوراسیون داخلی

دلایل اهمیت استفاده از بافت ها

استفاده از بافت ها در جهت ایجاد حس و حالی که در نظر دارید بسیار حائز اهمیت می باشد. انتخاب صحیح بافت ها نیز از جمله نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. برای مثال اتاق خوابی که در آن از پرده های مخمل و ساتن استفاده شده است را در نظر بگیرید. آیا استفاده از این جنس پارچه آن چیزی است که در جهت ارتقاء حس و حال اتاق خواب به آن نیاز داشته باشید؟ بنابراین توجه به مکانی که قصد استفاده از انواع بافت ها در آن را دارید نیز تاثیر بسزایی در انتخاب انواع مناسب بافت ها دارد. یکی دیگر از موارد استفاده از بافت ها ایجاد انسجام میان المان های موجود در اتاق می باشد. در جهت ایجاد انسجام آن چه که اهمیت پیدا می کند، انتخاب صحیح رنگ بافت هایی است که در نظر دارید در طراحی داخلی از آن ها استفاده نمایید. به منظور انتخاب رنگ صحیح بهتر است از دومین رنگی که در طراحی استفاده شده است برای انتخاب بافت های مختلف استفاده نمایید. برای مثال اگر در اتاقی از رنگ سفید به عنوان رنگ اول  و از رنگ سیاه به عنوان دومین رنگ استفاده شده است، می توانید از یک کاغذ دیواری که در آن رنگ سیاه، رنگ غالب می باشد استفاده نمایید. استفاده از رنگ ها باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد انسجام در فضای اتاق مورد نظر شود.

%عکس - مفهوم بافت در طراحی دکوراسیون داخلی

چگونه از بافت های مختلف استفاده کنیم؟

حال که با مفهوم بافت در طراحی داخلی آشنا شدید و اهمیت استفاده از آن ها را دریافتید، باید به دنبال چگونگی استفاده از آن ها باشید. در ادامه به بیان راهکارهایی در جهت استفاده صحیح از بافت ها در طراحی دکوراسیون داخلی می پردازیم.

استفاده از بافت به عنوان المان تزئینی

بافت ها می توانند به عنوان المانی تزئینی در نظر گرفته شوند و از این رو در انتخاب آن ها باید بسیار هوشمندانه عمل نمایید. استفاده از بافت هایی مانند فرش و کوسن باعث روح بخشیدن به فضای اتاق  می شوند. اگر در انتخاب بافت هایی که با یکدیگر تطبیق پذیر هستند دچار تردید هستید، بهتر است از خرید فرش آغاز کرده و سپس نسبت به خرید سایر المان ها مانند کوسن و پرده اقدام نمایید.

ترکیب الگوهای مختلف در قالب استفاده از بافت ها

زمانی که در مورد رنگی که در نظر دارید از آن در طراحی اتاق استفاده نمایید، تصمیم نهایی گرفتید، بهتر است نسبت به استفاده از الگوها در قالب بافت های مختلف استفاده نمایید. استفاده از الگوها می تواند در انواع بافت ها مانند کوسن، فرش، پرده و کاغذ دیواری مورد استفاده قرار گیرد . این کار نه تنها از ایجاد یکنواختی در فضای اتاق جلوگیری به عمل می آورد، بلکه باعث انسجام در فضای اتاق نیز خواهد شد. به این منظور می توانید از انواع پرده های طرح دار و یا کوسن هایی که در آن از الگوهای مختلف استفاده شده است، استفاده نمایید. هم چنین انتخاب کاغذ دیواری و فرش طرح دار می تواند نتیجه مشابهی به همراه داشته باشید . اما به یاد داشته باشید که استفاده زیاد و نا به جا از الگوها نیز باعث ایجاد هرج و مرج می شود. برای مثال اگر از انواع کاغذ دیواری طرح دار استفاده می نمایید، بهتر است از انواع مدل پرده ساده در کنار آن استفاده کنید. یا اگر مبلمان طرح دار می باشد، از یک کوسن ساده در کنار آن استفاده کنید.

%عکس - مفهوم بافت در طراحی دکوراسیون داخلی

استفاده از بافت های لایه ای

یکی دیگر از راهکارهای ایجاد جذابیت دیداری استفاده از انواع بافت که در ساخت آن ها از متریال متفاوتی استفاده شده است، می باشد. برای مثال به این منظور می توانید از کوسن و شال مبل که جنس های متفاوتی دارند، استفاده نمایید. انجام این کار باعث ایجاد کنتراست شده و همین امر در زیبایی فضای مورد نظر کاربرد دارد.

%عکس - مفهوم بافت در طراحی دکوراسیون داخلی

نکات پایانی

ایجاد عمق و انسجام در فضای اتاقی که قصد طراحی آن را دارید، از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. برای دست یابی به این مهم، یکی از راهکارها استفاده از انواع بافت ها می شود. به همین خاطر این امر از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید در انتخاب آن ها آگاهانه عمل نمایید. انتخاب نمونه ای از این المان ها که در طراحی آن ها از رنگ و الگوهای مناسبی استفاده شده باشد، نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته و با توجه رنگ ها و طراحی که مورد استفاده قرار داده اید، صورت پذیرد. از خطا و امتحان هراس نداشته باشید و برای دست یابی به یک طراحی زیبا نمونه های مختلف از  آن ها را در کنار یکدیگر امتحان نمایید. بدون شک استفاده از المان هایی به این شکل در دستیابی به یک طراحی زیبا و چشم نواز به شما کمک خواهد کرد. استفاده از مجلات دکوراسیون داخلی و منابع آنلاین نیز می تواند در این زمینه کمک شایانی به شما کند.