%عکس - معرفی انواع بخاری

معرفی انواع بخاری

kianborna

بخاری یک وسیله گرمایشی است که برخلاف انواع سیستم گرمایشی نصب آن به تجهیزات و لوله کشی خاص ندارد و به راحتی می توان آن را حمل و جا به جا نمود. بخاری ها در انواع مختلف تولید می شوند و صرفاً با اتصال به منبع انرژی گاز، برق، نفت و … شروع به کار می کنند. انتخاب این وسیله گرمایشی باید با توجه به مواردی نظیر میزان گرمادهی، نوع سوخت، مدل و برند، ترموستات و تجهیزات جانبی صورت گیرد. انتخاب هوشمندانه این وسیله علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی هزینه گزافی برای افراد در پی ندارد، به میزان قابل توجهی می تواند میزان انرژی مصرفی در ساختمان را کاهش دهد. کارخانه های تولید کننده بخاری انواع مختلفی از این محصول را تولید و به بازار ارائه می کنند که هر کدام مناسب مکان خاصی هستند و قابلیت و ظرفیت گرمایی مخصوص به خود را دارند. در این نوشته از ساختمانچی به معرفی انواع بخاری و ویژگی های آنها پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

بخاری برقی

بخاری برقی همانطور که از نامش پیداست با مصرف برق کار می کند. این بخاری ها قابل حمل و جا به جایی هستند و بازدهی آنها بالاست اما برای تامین گرمایش فضاهای بزرگ طراحی نشده اند. قیمت بخاری های برقی مناسب است اما در صورت استفاده از آنها در مکان های بزرگ، علاوه بر به خطر افتادن امنیت ساکنین، هزینه مصرف برق بسیار بالا خواهد رفت. این بخاری ها در دو نوع فن دار و تابشی تولید و به بازار عرضه می شوند.

بخاری برقی فن دار

در این نوع بخاری یک فن در جلوی المنت های بخاری نصب می شود تا گرمای المنت ها را به بیرون از بخاری انتقال دهد و فضای اطراف بخاری را گرم نماید. این فن هوا را به گردش درآورده و محیط را سریع تر گرم می کند. در این بخاری ها یک ترموستات و سنسور خودکار نصب شده که به محض گرم شدن فضای مورد نیاز، بخاری را به صورت اتوماتیک خاموش می کنند. ایمنی بخاری برقی فن دار بسیار بالاست اما نمی توان در مکان های مرطوب از آنها استفاده نمود.

%عکس - معرفی انواع بخاری

بخاری برقی تابشی

گرمادهی این نوع بخاری از طریق تابش المنت های تعبیه شده در آن صورت می گیرد. در قسمت پشت این المنت ها یک سطح براق و انعکاس دهنده قرار دارد که انرژی گرمایی ایجاد شده توسط المنت های برقی را به فضای مورد نظر منعکس می کند. بخاری برقی تابشی انرژی برق را به انرژی تابشی تبدیل می کند و مصرف برق آن در مقایسه با بخاری های برقی بزرگ به نسبت پایین تر است. المنت های موجود در این بخاری ها با توجه به اندازه و ظرفیت خود به میزان 400 الی 800 وات انرژی مصرف می کنند.

%عکس - معرفی انواع بخاری

بخاری گازی

بخاری گازی با گاز طبیعی کار می کند و از جمله رایج ترین نوع بخاری مورد استفاده در منازل می باشد. این بخاری ها گرمای مورد نیاز برای یک ساختمان را فراهم می کنند اما در نصب آنها باید به نکات ایمنی توجه گردد زیرا در غیر این صورت حوادث ناگواری به بار خواهد آمد. بخاری گازی در انواع دیواری، زمینی، با دودکش و بدون دودکش تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. نصب بخاری های زمینی و جمع کردن آنها پس از فصل سرما در مقایسه با بخاری های دیواری راحت تر است اما بخاری های دیواری فضای کمتری در خانه اشغال می کنند و توان گرمایشی آنها پایین تر است. بخاری های بدون دودکش نیز در مکان های نیمه باز که هوای تازه در آنها جریان دارد قابل استفاده می باشند و به هیچ عنوان مناسب مکان های بسته نیستند. گاز برای سوختن، اکسیژن موجود در محیط را مصرف می کند، بنابراین بخاری های بدون دودکش اگر در فضای سربسته قرار گیرند، اکسیژن هوا را کاهش داده و منجر به مسمومیت و گاز گرفتگی خواهند شد.

%عکس - معرفی انواع بخاری

بخاری صنعتی

بخاری صنعتی که کوره هوای گرم نام دارد یک وسیله گرمایشی برای تامین گرمای مورد نیاز سالن های ورزشی، مساجد، مدرسه ها، آمفی تئاترها، اماکن عمومی و … است. این وسیله گرمایشی به کمک فنی که در پشت مبدل حرارتی قرار گرفته گرما را با وزش باد به سمت محیط می فرستد. عملیات گرمایش در این دستگاه به صورت اتوماتیک صورت می گیرد و گازهای ناشی از احتراق توسط فن به شکل کنترل شده خارج می شوند. مبدل حرارتی این بخاری ها گرما را از مشعل دریافت می کند و به دلیل احتراق کامل، میزان منواکسید کربن ایجاد شده در این بخاری ها بسیار کم است و هیچ دوده ای تولید نمی شود. این کوره های هوای گرم دارای بدنه دوجداره هستند که با رنگ الکترواستاتیک کوره ای پوشیده شده اند. علاوه بر آن فن های این دستگاه به نحوی طراحی شده اند که صدای کمی تولید می کنند. %عکس - معرفی انواع بخاری

بخاری پاسیو

بخاری پاسیو یا بخاری چتری یک وسیله گرمایشی است که برای تامین گرمای مورد نیاز فضای باز به کار می رود. در بالای این بخاری یک مشعل تعبیه شده که گاز مایع را مشتعل می کند و شعله های حاصل از احتراق را به سمت یک ورقه فلزی که دارای سوراخ است منتقل می کند. سپس این گرما از سطح این ورقه که دور تا دور بخاری قرار گرفته به محیط می تابد. از این بخاری در ویلاها، منازل پنت هوس، کافی شاپ ها، رستوران ها، آلاچیق ها و مکان های روباز استفاده می شود. از ویژگی های بارز بخاری چتری می توان به ضریب حرارتی بالای آن اشاره نمود. هیچ پرت حرارتی در این بخاری صورت نمی گیرد زیرا سوخت مایع مستقیم به انرژی حرارتی تبدیل شده و به محیط منعکس می گردد. این بخاری ها قابل جا به جایی هستند و در مکان های مورد نظر به آسانی نصب و راه اندازی می شوند. نمونه های جدید این نوع بخاری که به بازار عرضه می شوند با انرژی برق کار می کنند. آنها انرژی مادون قرمز را از طریق سوراخ های سطح خود به بیرون منتقل می کنند، در نتیجه منجر به گرم شدن فضای مورد نظر می شوند. از مزایای بخاری چتری می توان به مصرف سوخت کم، عدم تولید صدا، ایمنی بسیار بالا و عدم اشغال فضای اضافی در ساختمان اشاره نمود. ضریب ایمنی بخاری پاسیو به علت داشتن کلاهک استاندارد بالا است و این بخاری با وزش باد خاموش نمی شود.

%عکس - معرفی انواع بخاری