%عکس - معایب و مزایای کفپوش چوبی در حمام و آشپزخانه

معایب و مزایای کفپوش چوبی در حمام و آشپزخانه

بدون شک استفاده از کفپوش چوبی در طراحی داخلی نمای بسیار زیبا و لوکسی ایجاد کرده و چشم هر بیننده ای را خیره می کند. استفاده از این نوع کفپوش در انواع سبک های دکوراسیون داخلی از سنتی گرفته تا مدرن امکان پذیر می باشد. استفاده از این المان معایب و مزایایی به دنبال دارد. از جمله مزایایی که می توان از استفاده کفپوش های چوبی نام برد، زیبایی بی اندازه و سهولت در تمیز کردن آن ها می باشد. با این حال همان طور که گفته شد، استفاده از آن ها ممکن است معایبی نیز به همراه داشته باشد. برای مثال آب به راحتی می تواند باعث ایجاد آسیب در کفپوش های چوبی شود. با توجه به این مورد آیا می توان از این کفپوش ها در طراحی حمام و آشپزخانه استفاده کرد؟ آن چه که در ادامه به بیان آن می پردازیم، معایب و مزایای استفاده از کفپوش های چوبی در حمام و آشپزخانه می باشد. برای آشنایی با این موارد در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از کفپوش چوبی

بسیاری از طراحان داخلی بر این باورند که استفاده از کفپوش های چوبی در طراحی آشپزخانه می تواند بهترین گزینه برای انتخاب باشد. بر اساس نظریه این دسته از طراحان داخلی، کفپوش های چوبی نمای بسیار زیبا و شیکی داشته و از مقاومت بالایی برخوردار هستند. رنگ این کفپوش ها طبیعی بوده و گرد و غبار و خاک را جذب نمی کنند و همین امر باعث می شود تمیز کردن و نگهداری از آن ها آسان باشد. معمولا بسیاری از افراد به استفاده از کفپوش های چوبی در طراحی حمام و آشپزخانه علاقمند می باشند. استفاده از این کفپوش نسبت به انواع کاشی و کفپوش های وینیلی  مزایایی به همراه دارد. برای مثال کفپوش های چوبی باعث القای گرما به فضای آشپزخانه شده و در زیر پا راحت تر می باشد.استفاده از این کفپوش در طراحی سبک روستیک نیز زیاد به چشم می خورد.

%عکس - معایب و مزایای کفپوش چوبی در حمام و آشپزخانه

نکته مهم در استفاده از کفپوش های چوبی طول عمر بالای این کفپوش ها در صورت مراقبت مداوم از آن ها می باشد. بر اساس گفته بسیاری از طراحان داخلی در صورت مراقبت مناسب از این کفپوش ها طول عمر آن ها به بیش از 5 سال می رسد. به طور کلی می توان گفت استفاده از این کفپوش ها باعث القای گرما به فضای آشپزخانه می شود و در صورتی که در سایر قسمت های خانه نیز از کفپوش چوبی استفاد شود، هماهنگی و انسجام آن نمای بسیار زیبایی ایجاد خواهد کرد.

%عکس - معایب و مزایای کفپوش چوبی در حمام و آشپزخانه

همان طور که گفته شد، آب می تواند به کفپوش های چوبی آسیب بزند. از این رو این مدل کفپوش به مراقبت های زیادی نیاز دارد. بد نیست بدانید روش هایی برای مراقبت از کفپوش های چوبی وجود دارد که از جمله می توان به استفاده از سیلرها اشاره کرد. استفاده از این متریال، به عنوان پوششی بر روی کفپوش های چوبی می تواند احتمال آسیب دیدگی کفپوش چوبی را به حداقل برساند. به یاد داشته باشید که امکان محافظت صد درصدی با استفاده از سیلرها وجود ندارد و با این حال کفپوش چوبی به مراقبت های ویژه ای نیاز دارد. از آن جایی که در طراحی حمام و آشپزخانه لوله های آب وجود دارند، نشتی دادن این لوله ها صدمات زیادی به کفپوش های چوبی وارد می کند. البته سایر کفپوش ها نیز بر اثر نشت لوله آب آسیب می بینند.

%عکس - معایب و مزایای کفپوش چوبی در حمام و آشپزخانه

معایب استفاده از کفپوش چوبی

در قسمت های قبل در مورد مزایای استفاده از کفپوش چوبی با شما صحبت کردیم. آن چه که در این جا به بیان آن خواهیم پرداختیم، معایب استفاده از این مدل کفپوش در طراحی حمام و آشپزخانه می باشد. این کفپوش ها در برابر رطوبت آب مقاومتی از خود نشان نداده و آسیب می بینند. بسیاری از طراحان داخلی بر این باورند که علاه بر رطوبت میزان رفت و آمد زیاد در آشپزخانه نیز می تواند از عوامل آسیب زا به کفپوش های چوبی باشد. همان طور که قبلا نیز اشاره شد، استفاده از سیلر هم نمی تواند به طور قطع از آسیب دیدگی کفپوش های چوبی جلوگیری کند.

%عکس - معایب و مزایای کفپوش چوبی در حمام و آشپزخانه

استفاده از کفپوش های چوبی در طراحی آشپزخانه نسبت به حمام معقول تر می باشد و به طور کلی استفاده از این مدل کفپوش در حمام توصیه نمی شود. بسیاری از طراحان داخلی استفاده از سرامیک و کاشی های پورسلین را در طراحی حمام توصیه می کنند. از آن جایی که این المان ها از طراحی شبیه به چوب برخوردار هستند می توانند جایگزین مناسبی برای انواع کفپوش چوبی باشند. این مدل کاشی ها در انواع سبک و اندازه نیز وجود دارند.

%عکس - معایب و مزایای کفپوش چوبی در حمام و آشپزخانه

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم، ارائه نکاتی در زمینه معایب و مزایای استفاده از کفپوش های چوبی در طراحی حمام و آشپزخانه می باشد. به طور کلی می توان گفت از استفاده از کفپوش های چوبی در طراحی حمام خودداری کنید. چرا که انجام این کار بدون شک در کوتاه مدت آسیب های زیادی به کفپوش وارد می کند و از این رو استفاده از آن ها در حمام توصیه نمی شود. در صورت تمایل به استفاده از چوب در طراحی آشپزخانه نیز باید نسبت به نگهداری مناسب از آن ها اقدام کرده و آگاهانه عمل کنید. مخصوصا در قسمتی که سینک ظرفشویی وجود دارد، احتمال آسیب دیدگی کفپوش ها چندین برابر می شود. از این رو بهتر است قبل از انتخاب این مدل کفپوش با تمام ویژگی های آن ها آشنایی پیدا کنید. مشورت با یک متخصص نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند.