بنر آبینتبلیغات
 
بنر کی پلاس تبلیغات
%عکس - مشعل چیست؟

مشعل چیست؟

kianborna

arian

khedmatazma

به دستگاهی که از ترکیب معینی از هوا با سوخت، انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل کند، مشعل گفته می شود. انرژی گرمایی تولید شده به صورت احتراق خود را نمایان می کند. انتقال انرژی تولید شده با استفاده از مکانیزم مشعل، به دو روش جا به جایی و تابش به محیط اطراف صورت می گیرد. مشعل ها به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی با توجه به پروفیل شعله، نوع سوخت و روش اشتعال صورت می گیرد. با این مقدمه، در ادامه به بیان توضیحات تکمیلی در مورد عملکرد مشعل و معرفی مشعل های صنعتی می پردازیم. در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید.

فرآیندی که در مشعل برای تولید گرما صورت می گیرد، در ابتدا به صورت تامین سوخت و هوای کافی با فشار مناسب صورت می گیرد. سپس در مرحله بعد سوخت های مایع و جامد تبخیر شده و میزان سوخت و هوا به تناسب لازم می رسند. پس از ایجاد تناسب میان سوخت و هوا، نوبت به مخلوط کردن سوخت و هوا و در نهایت ایجاد جرقه می رسد. در مرحله نهایی و پس از ایجاد جرقه، آتش با سطوح انتقال حرارت مواجه می شود.

آن چه که باعث ایجاد احتراق کامل در مشعل می شود، تنظیم تناسب سوخت نسبت به هوا می باشد. میزان این تناسب با راندمان مشعل رابطه مستقیمی دارد. به شکلی که هرچه این تناسب بیش تر باشد، راندمان کاری مشعل بالا می رود. همین امر باعث می شود دستگاه به سوخت کم تری نیاز داشته باشد. تنظیم هوا با توجه به بزرگ یا کوچک بودن مشعل می تواند به صورت دستی یا با استفاده از دمپر اتوماتیک تنظیم شود. در مشعل های کوچک این کار به صورت دستی و در نمونه های بزرگ با استفاده از دمپر اتوماتیک صورت می گیرد. مشعل های مدرن که امروزه در بازار یافت می شوند، مجهز به PLC هستند. این دستگاه به صورت خودکار و اتوماتیک نسبت سوخت و هوا را تنظیم می کند.

انتخاب مشعل مناسب از دیگر نکات مهمی است که باید به آن توجه داشت. از جمله موارد تاثیرگذار در انتخاب مشعل، انتخاب نمونه ای است که از سایز متناسبی برخوردار باشد. معیاری که برای انتخاب سایز مشعل مورد استفاده قرار می گیرد، افزودن 13 درصد به قدرت مشعل به ازای هر هزار متر ارتفاع از سطح دریا می باشد.

تبدیل سوخت به انرژی گرمایی در مشعل ها به سه روش فشاری، فشار بخار یا فشار هوا و فشار ضعیف هوا صورت می گیرد. در روش فشاری، سوخت با استفاده از فشار یک تلمبه وارد مخزن مورد نظر شده و هوا نیز از اطراف وارد آن می شود. در روش دوم، سوخت با استفاده از فشار هوا یا فشار بخار وارد مخزن می شود. روش سوم، کامل ترین نوع مشعل شناخته می شود. مشعل هایی که از روش سوم در ساختار آن ها استفاده شده است، به دو دسته مشعل با فشار کم و مشعل با فشار زیاد تقسیم بندی می شوند.

مشعل صنعتی

یکی از قسمت های مهم در کوره های صنعتی، مشعل صنعتی می باشد. این مشعل ها بر اساس سوخت مصرفی و ساختار طراحی آن به انواع مختلف تقسیم بندی می شوند. از پرکاربردترین انواع مشعل های صنعتی می توان به مشعل های سرعت بالا، سرعت متوسط، شعله مسطح و رادیانت تیوب اشاره کرد. مشعل های صنعتی با توجه به سوخت مصرفی آن ها به نمونه های گازسوز، گازوئیل سوز، مازوت سوز، چندگانه سوز و دوگانه سوز تقسیم بندی می شوند.

مشعل های صنعتی از لحاظ نوع کارکرد آن ها، در سه دسته تک مرحله، دو مرحله و مدولار جای داده می شوند. در ساختار این گونه مشعل ها از سیستم تامین هوا، سیستم تامین سوخت، سیستم های ایمنی، اجزای الکترونیکی، اجزای مکانیکی و سری احتراق استفاده شده است.

از مشعل های صنعتی در کوره های پخت سرامیک و آجر استفاده می شود. از مزایای استفاده از مشعل کوره می توان به نگهداری آسان و مقرون به صرفه آن ها اشاره کرد. از دیگر مزایای استفاده از این مشعل ها قابلیت کارکرد آن ها تا دمای 1200 درجه سانتی گراد می باشد. این گونه مشعل ها قابلیت کارکرد با استفاده از سوخت مایع و گاز را دارند. هم چنین سیستم آن ها به گونه ای است که پمپ سوخت پاش مایع در آن ها به کار نرفته است.

مصارف استفاده از مشعل های صنعتی متفاوت می باشد. هریک از این مشعل ها برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این گونه مشعل ها با هدف خاصی تولید می شوند و از تنوع بالایی برخوردار هستند.