بنر آچاریست تبلیغات
 
بنر کی پلاس بنر آبین
%عکس - آبگرمکن بدون مخزن، مزایا و معایب

آبگرمکن بدون مخزن، مزایا و معایب

kianborna

khedmatazma

بسیاری از مردم معتقدند که آبگرمکن های بدون مخزن ( آبگرمکن هایی که آب را سریع گرم می کنند) انرژی کمتری نسبت به آبگرمکن مخزن دار مصرف می کنند و کارایی بهتری نسبت به آنها دارند زیرا این آبگرمکن ها آب را فقط هنگامی که مورد نیاز است گرم می کنند و درنتیجه مانع اتلاف انرژی در حالت آماده باش می شوند. آبگرمکن های بدون مخزن سال هاست که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند اما همیشه باور مردم در مورد آنها درست نیست. در برخی مکان ها، استفاده از آنها می تواند یک راه حل باشد، اما نه در همه جا! در ادامه به بررسی دقیق این موضوع می پردازیم.

انتظار واقعی مشتریان چیست؟

طبق نظرسنجی انجام شده مردم از آبگرمکن انتظار دارند که برای گرم شدن آب زمان زیادی صرف نکرده و آب را به طور ناگهانی هنگام دوش گرفتن سرد ننماید. علاوه بر آن آنها می خواهند هزینه قبض کاهش یافته و مبلغ بالایی برای مصرف انرژی پرداخت نکنند. اما همیشه انتظارات مردم در خصوص آبگرمکن های بدون مخزن برآورده نمیشود و در استفاده از آنها با مشکل برخورد می کنند.

آبگرمکن ها با نام های تجاری مختلف وارد بازار و بعد از مدتی از دور خارج می شوند. هنگام ورود به بازار، تعداد بی شماری آبگرمکن به فروش می رسد و هنگام خارج شدن از رقابت، مشتریان خود را بدون هیچ ضمانت، پشتیبانی فنی و قطعات یدکی مایوس رها می کنند! امروزه برخی از این برندها که در گذشته مشتریان را به حال خود رها کردند مجدداً وارد بازار شده اند. آبگرمکن های بدون مخزن همیشه فروش خوبی داشته اند و این بدان معناست که مصرف کنندگان با ادعاهایی نظیر کارآیی بالاتر، صرفه جویی بیشتر و عباراتی مانند “واقعا به صرفه” و یا شاید “واقعا عالی” اغراق می کنند. این ادعاها بازار این آبگرمکن ها را بسیار داغ می کند اما بعد از خرید، صاحبان آنها متوجه می شوند که هزینه قبوض آنها نه تنها نسبت به قبل کمتر نشده بلکه با صورتحساب هایی با مبلغ بالا و مواردی مواجهه می شوند که مشمول گارانتی نمی باشند.

مقایسه دو ماهیت متفاوت

هیچ استانداردی برای مقایسه کارآیی آبگرمکن های بدون مخزن با آبگرمکن های مخزن دار وجود ندارد. تولید کنندگان آبگرمکن های بدون مخزن به مقایسه هایی تمایل دارند که باعث می شود محصولات آنها خوب ظاهر شوند، به عنوان مثال یک آبگرمکن بدون مخزن دارای یک اینچ عایق بندی است در حالی که آبگرمکن های مخزن دار دارای سه اینچ عایق بندی هستند و این تفاوت بسیار چشمگیری است! یا حتی ممکن است تولیدکننده ها چنین ادعا کنند: “کارایی بر اساس افزایش 35 درجه ای دمای آب” که چنین چیزی نصف یا کمتر از شرایط واقعی در بسیاری از نقاط کشور است. بررسی هایی که در این مورد صورت گرفته نشان می دهد که این ادعاها هیچ نقطه مشترکی با استفاده در دنیای واقعی ندارند.

هزینه های اولیه

واقعیت غم انگیز این است که تقلب کردن از قوانین فیزیک کار دشواری است. اگر شما آب را گرم کنید، گاز و یا برق مصرف می شود (مگر اینکه از یک آبگرمکن تقطیری استفاده کنید) و هزینه این کار مشابه هزینه گرم کردن مقدار مشخصی از آب با آبگرمکن بدون مخزن و یا آبگرمکن معمولی است. آبگرمکن های بدون مخزن به طور معمول قیمتی چندین برابر بیشتر از آبگرمکن های مخزن دار قدیمی دارند. آبگرمکن های بدون مخزن بدون در نظر گرفتن نوع مخزن، به طور قابل توجهی کارآمدتر  اما گران تر هستند.

مقایسه اخیر بین قیمت آبگرمکن مخزن دار 40 گالنی که با آن همزمان دو نفر می توانند دوش آب گرم بگیرند و یک آبگرمکن بدون مخزن که دقیقا کارایی مشابه دارد نشان می دهد که قیمت آبگرمکن های بدون مخزن بالاتر می باشد. این قیمت ها تنها قیمت خود آبگرمکن می باشند و هزینه های نصب نیز متفاوت و بالاتر است. این یک مسئله جدی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، زیرا زمان بسیار طولانی برای کم کردن هزینه قبوض لازم است البته اگر چنین چیزی صحت داشته باشد و آبگرمکن بدون مخزن شما با کارایی پیچیده منجر به کاهش هزینه ها شود.

انعطاف پذیری

با یک آبگرمکن مخزن دار، شستن ظروف و دوش گرفتن و یا حتی انجام چند کار دیگر نیز به طور همزمان امکان پذیر است. در حالی که این امر با آبگرمکن های بدون مخزن معمولا مشکل یا حتی غیرممکن است. بنابراین باید توجه ویژه به سرعت گرم کردن آب و میزان گرمی ایجاد شده توسط آبگرمکن معطوف شود. برای انجام دو یا چند کار در یک زمان، ممکن است مجبور شوید از یک آبگرمکن بدون مخزن بزرگتر استفاده کنید. اگر تنها به مقدار بسیار اندکی آب داغ نیاز داشته باشید، احتمالا این آبگرمکن بدون مخزن حتی روشن نمی شود. علاوه بر آن، نوسانات دما دوش گرفتن را با مشکل مواجهه می کند. درجه حرارت می تواند تا پنج درجه کاهش یابد و سپس به حالت اول بازگردد و سپس پنج درجه افزایش یابد.

بزرگترین دغدغه افراد در استفاده از آبگرمکن نگرانی از سرد شدن آب حین دوش گرفتن است. این امر زمانی اتفاق می افتد که پس از استفاده از آب گرم، آبگرمکن خاموش می شود. در لوله های آب هنوز آب گرم وجود دارد و اگر چند دقیقه بعد اولین استفاده از آب گرم مجدداً از آبگرمکن استفاده کنید، آب شروع به گرم شدن میکند و سپس سرد می شود، آب قبل از اینکه دوباره سرد شود در آبگرمکن به جریان می افتد. استفاده از یک آبگرمکن مخزن دار می تواند این مشکلات را حل کند، اما اکثر مردم از آبگرمکن بدون مخزن استفاده می کنند، زیرا می خواهند فضای ساختمان خود را با مخازن اشتغال نکنند.

آبگرمکن های بدون مخزن آب را بلافاصله گرم نمی کنند

هنگام باز کردن شیر آب گرم فکر می کنید چه قدر زمان لازم است تا آب گرم شود؟  یک آبگرمکن مخزن دار آب را از قبل گرم و ذخیره می کند و به محض باز کردن آب، فورا آب گرم جریان پیدا می کند اما اگر شیر آب در یک فاصله دور از آبگرمکن قرار گرفته شده باشد مشخص نیست چه قدر زمان لازم است تا آب گرم شود. این امر در آبگرمکن های بدون مخزن متفاوت است. در پروسه گرم شدن آب یک سنسور جریان آب شروع به کار می کند. سپس فن روشن می شود و سپس آب شروع به گرم شدن می کند. بنابراین در این مورد آبگرمکن های مخزن دار گزینه بهتری می باشند.

قابلیت اطمینان

آبگرمکن های بدون مخزن دارای قطعات و کنترل پیچیده ای هستند. هر چه دستگاه پیچیده تر باشد، احتمال اشتباه بالاتر می رود. در هوای سرد، در صورت عدم استفاده از این آبگرمکن باید مراقب باشید تا آب آبگرمکن کاملا تخلیه شود، در غیر این صورت با یخ زدن آب، آبگرمکن آسیب می بیند. در مناطقی که دارای سختی آب هستند، آبگرمکن در معرض آهک گرفتگی قرار می گیرد و به طور جدی کارایی آن پایین می آید. با استفاده از آبگرمکن های مخزن دار مواد معدنی موجود در آب سخت در کف آن رسوب می کند و به بیرون رانده می شوند. علاوه بر این، رسوب در کف آبگرمکن های مخزن دار تاثیر کمتری بر روی عملکرد آن می گذارد. حتی با افزایش رسوب، کارایی به ندرت بیش از پنج درصد کاهش می یابد، زیرا بیشتر تبادل گرما در لوله های آب گرم اتفاق می افتد نه در کف مخزن.

هزینه های نگهداری از آبگرمکن به مخزن دار یا بدون مخزن بودن آن بستگی دارد. آبگرمکن های بدون مخزن لزوماً دیگ های بخار کوچکی هستند که بیش از مخزن دارها نیاز به رسیدگی دارند. برگه راهنمای آبگرمکن را خوب مطالعه کنید، زیرا ممکن است متوجه شوید که اگر نصب و سرویس کردن آبگرمکن توسط یک تکنسین ماهر انجام نشود گارانتی آن باطل می شود و خدمات و سرویس خارج از گارانتی نیز بسیار گران قیمت است.

به یاد داشته باشید که سرویس کردن آبگرمکن مخزن دار بسیار ساده تر از آبگرمکن بدون مخزن است. این یکی از موضوعات اصلی و مهم است که باید افراد آن را مورد توجه قرار دهند. اصولاً افراد آبگرمکن های خود را چک نمی کنند، تا اینکه متوجه می شوند در جایی آب جمع شده و یا کارایی آبگرمکن پایین آمده است. آیا شما می خواهید متفاوت باشید و واقعا آبگرمکن بدون مخزن خود را سرویس کنید؟ اگر اینگونه نیست، بهتر است از آبگرمکن مخزن دار استفاده کنید. این آبگرمکن ها ارزان قیمت تر و ساده تر هستند و به مراتب کمتر باعث دردسر شما می شوند.

صرفه جویی در انرژی

زمانی که از آبگرمکن بدون مخزن استفاده نمی شود چراغ اتوماتیک آن خاموش می گردد، اما عملکرد آن چندان بهتر از آبگرمکن های مخزن دار با عایق بندی بهتر نیست. تنها جایی که گرما در هر دو نوع آبگرمکن کاهش می یابد لوله ها می باشند. هر بار که از آب گرم استفاده می کنید، تمام لوله های فلزی بین آبگرمکن و شیر آب، گرم می شوند و پس از آن خود آب گرم میشود . اگر برای هر شیر آب بتوان یک آبگرمکن بدون مخزن نصب کرد (گرچه این کار هزینه بسیار بالایی دارد) عملکرد و کارایی بالاتر می رفت. عایق بندی همه لوله ها باعث کاهش تلفات گرمای موجود در هر دو نوع آبگرمکن می شود. به علاوه، کنترل آبگرمکن بدون مخزن از طریق برق انجام میشود.

در حال حاضر، عادلانه این است که بگوییم آبگرمکن بدون مخزن برقی کمی بهتر از مدل گازی آن است زیرا فاقد بسیاری از مشکالات مدل گازی می باشد. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که هزینه های قبض گاز و برق یکسان هستند، در این صورت استفاده از آبگرمکن بدون مخزن برقی احتمالا به نفع شما خواهد بود، البته اگر از عهده مسائل مربوط به سرویس کردن و هزینه های جانبی برآیید! از آنجایی که آبگرمکن های بدون مخزن برقی رسوبات آهکی می گیرند، این رسوبات باید به صورت دوره ای و منظم تمیز شوند، در غیر این صورت آبگرمکن آسیب می بیند.

گارانتی

تولیدکنندگان ابگرمکن های بدون مخزن ممکن است ادعا کنند که آبگرمکن های ژاپنی معمولا 10 تا 15 سال داری طول عمر هستند. مشکل اینجاست که آبگرمکن های فروخته شده در ژاپن مانند آبگرمکن هایی که در سراسر دنیا فروخته می شوند، نیستند. ژاپنی ها دارای فرهنگ، الگوهای استفاده و انتظارات متفاوت از آبگرمکن های خود هستند! در مورد آبگرمکن ها باید بگوییم که هیچ کس از طول عمر آنها مطمئن نیست چرا که این آبگرمکن ها دارای طول عمر بالایی نبوده اند که کسی بتواند با قطعیت پاسخ این سوال را بدهد. ممکن است این یکی از دلایلی باشد که تولیدکنندگان آبگرمکن های بدون مخزن برای باطل کردن گارانتی دستگاه شما با کوچکترین تخلف بسیار مشتاقانه عمل میکنند (حتما برگه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید!).

kavoshfarda

توییتر لینکداین تلگرام واتس اپ فیسبوک

برای اطلاع از جدیدترین اخبار و آموزش های ساختمانی، در خبرنامه ساختمانچی عضو شوید


5 دیدگاه در “آبگرمکن بدون مخزن، مزایا و معایب

چقدر غیر کارشناسانه و غیر واقعی بود من خودم آبگرمکن وایلانت دارم نزدیک بیست سال است بدون هیچ مشکلی و محدودیت داره کار میکنه

من آبگرم کن بدونه مخزن دارم حدود ۲ سال است خیلی ازش راضی هستم سرد نمیشود مثل مخزنی ها

سلام.بنده یک آبگرمکن مخزنی ۵۰ لیتری دارم متاسفانه به دلیل سرد بودن حمام های آپارتمانی امروزی مجبورید با بخار آب گرم فضا رو گرم کنید که این مصرف آب گرم رو کمی بالا میبره و در نتیجه در انتهای استحمام سرد میشه. ماه پیش هم مخزن اش ترکید رفتم بگیرم مدلی از بوتان فشاری،باز با فشار گازمنطقه همخونی نداره فروشنده و نصاب در این منطقه توصیه بر همان مخزنی اما از این مدل های جدیدتر داشتن. منظورم اونایی هست که لوله های آب از وسط تنوره هم رد میشه

سلام در ادامه پست قبلی. آبگرمکن های مخزن دار اگر نیاز به سرویس پیدا کنه جابجایی و سرویسش به دلیل وزن زیاد سخته ،از من زمانی که ترکید ه با ۱۶ نفر نصاب و تعمیرکار تماس گرفتم به محض اینکه متوجه می‌شدند دیواری مخزن دار هست نمی‌آمدند.برای تعمیر .یک ماه من درگیر بودم تا بالاخره کامل ترکید. من هم مجبور شدم رفتم سر گذر یک کارگر ساختمانی آوردم دونفری با جک ماشین پیاده کردیمش آبگرمکن های فشاری یا همان رادیاتوری ها نصب و تعمیرات به جهت جابجایی خیلی راحت تره. اما اونا هم فشار گازش بازم مشکل داره به هر حال این ها را لحاظ کنید موقع خریدن.یا حق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *