%عکس - مزایای پوکه معدنی

مزایای پوکه معدنی

kianborna

keleman

greenwaffle

امروزه صنعت ساخت و ساز با رشد قابل ملاحظه ای رو به رو است و بدین منظور از مصالح مختلفی استفاده می شود. مصالح ساختمانی باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند تا عمر مفید ساختمان افزایش یابد و در مدت زمان کوتاه دچار فرسایش نشود. برخی از مصالح با تکنولوژی های نوین و از ترکیب مواد طبیعی ساخته می شوند و برخی دیگر به صورت خام مورد استفاده قرار می گیرند. زمین منبع انواع مواد و مصالح مورد نیاز برای انجام امور ساخت و ساز است و با استخراج آنها می توان با هزینه مناسب پروژه های ساختمانی را به اتمام رساند. در نوشته های پیشین ساختمانچی به معرفی انواع مصالح ساختمانی پرداخته شد، هم اکنون در این نوشته قصد داریم یکی از متریال های کاربردی و بسیار مقاوم تحت عنوان پوکه معدنی را مورد بررسی قرار دهیم. این ماده طبیعی حاصل فعالیت های آتشفشانی است و در طبیعت یافت می شود.

پوکه معدنی از سرد شدن گدازه های آتشفشانی حاصل می شود. وقتی مواد آتشفشانی به سطح زمین می رسند سرد شده و بافت آنها به صورت دانه های متخلخل در می آید. نام علمی آن اسکوریاست یا پومیس است و در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. پوکه معدنی در مناطقی که کوه های آتشفشانی وجود دارند یافت می شود و قابل استفاده در مصارف گوناگون می باشند. این ماده به رنگ خاکستری مایل به سفید یا زرد بوده و در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی مانند شن و ماسه وزن سبک تری دارد.

%عکس - مزایای پوکه معدنی

پوکه معدنی به راحتی در طبیعت قابل بهره برداری است و با هزینه پایین می توان آن را مصرف نمود. بافت این ماده دارای دانه بندی های متفاوت از بسیار ریز گرفته تا بسیار درشت با قطر بیش از 100 میلی متر می باشد. پوکه معدنی با توجه به دانه بندی خود برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده پس از برداشت از سطح زمین به کارخانه منتقل می شود و از نظر دانه بندی به انواع ماسه پوکه، عدسی، نخودی، بادامی و فندقی تقسیم می گردد. پوکه هایی که برای مصارف ساختمانی کاربرد دارند دارای اندازه های بادامی، گردویی و فندوقی می باشند.

ماسه پوکه

وزن این نوع پوکه نسبت به ماسه معمولی بسیار سبک تر است و برای ساخت بلوک، بتن و پوشش لوله کشی ساختمان از آن استفاده می شود.

پوکه عدسی

پوکه عدسی وزن بسیار سبکی دارد، از این رو برای ساخت بلوک های سقفی سبک به کار می رود.

پوکه نخودی

از این نوع پوکه برای مسطح سازی کف ساختمان و شیب بندی سقف استفاده می شود. پوکه نخودی را می توان به جای مصالح دیگر مورد استفاده قرار داد و وزن سازه هایی همانند بلوک را به حداقل رساند.

پوکه بادامی و گردویی

از این نوع پوکه برای پر کردن سطوح ضخیم، پی سازی ساختمان، پر کردن فضای پشت دیوارهای تونل و … استفاده می شود.

پوکه معدنی از ویژگی های منحصر بفردی برخوردار است نظیر:

 • این ماده نوعی عایق حرارتی و صوتی است و مانع از انتقال هوا می گردد.
 • استحکام و دوام این ماده علارغم وزن سبک آن بسیار بالا می باشد. از این رو از این ماده برای پوشش کف ساختمان و شیب بندی پشت بام ها استفاده می شود.
 • قیمت پوکه معدنی در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی ارزان تر است، بنابراین استفاده از آن هزینه زیادی بر دوش سازندگان نخواهد گذاشت.
 • وزن پوکه معدنی بسیار سبک است و حدود 5 الی 7 دهم می باشد به نحوی که بر روی آب شناور خواهد ماند.
 • این ماده در برابر رشد حشرات و موریانه مقاومت بالایی دارد.
 • از ترکیب پوکه معدنی با آهک شکفته نوعی سیمان تشکیل می شود که از سختی بالایی برخوردار است. این سیمان در آب و خارج از آن بسیار سخت می گردد، از این رو می توان پوکه معدنی را ماده ای مهم در تولید سیمان نام برد.
 • مقاومت این ماده در برابر حرارت و آتش سوزی بالاست و حتی در دمای های بسیار بالا حدود 750 درجه سانتی گراد تغییر شکل نمی دهد. پوکه معدنی دارای نقطه ذوب 1342 می باشد.
 • دوام و مقاومت پوکه معدنی در برابر عوامل مختلف بسیار بالا است.
 • این ماده به راحتی در طبیعت یافت می شود و هزینه بالایی برای برداشت آن از زمین و دامنه ها صرف نمی گردد.
 • بتن و مصالحی که از این ماده ساخته می شوند از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند.

%عکس - مزایای پوکه معدنی

 

موارد مصرف پوکه معدنی

 • رنگ بری پارچه
 • ساخت اسکله ها، سدها، پل ها
 • مصارف کشاورزی در مناطق کم آب
 • به عنوان عایق برای لوله های حرارتی، سردخانه ها و گرم خانه ها
 • به عنوان عایق اکوستیک برای مکان های پر سر و صدا
 • ساخت انواع بلوک های سقفی و دیواری، بتن، قطعات باربر، موزائیک و …
 • و …

%عکس - مزایای پوکه معدنیپوکه صنعتی

در مقابل پوکه معدنی، پوکه صنعتی قرار دارد. این نوع پوکه از خاک رس تهیه می شود به نحوی که این خاک در کوره های گردان با حرارت 1200 درجه سانتی گراد حرارت دیده و به پوکه صنعتی تبدیل می گردد. دانه بندی این ماده به شکل گرد بوده و سطح دانه ها ناهموار می باشد. در واقع این دانه ها متخلخل و دارای خلل و فرج هستند و بافت داخلی دانه ها سیاه رنگ و بافت بیرونی آنها قهوه ای رنگ است. از ویژگی های پوکه صنعتی می توان به مواردی نظیر دوام و مقاومت شیمیایی، تطبیق پذیری با انواع ملات، مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و گرما، عایق بودن در برابر صوت، عایق حرارتی مناسب، وزن بسیار سبک و عدم تغییر حالت و فاسد شدن اشاره نمود.

قیمت پوکه معدنی

نوع پوکه معدنیقیمتتاریخ به روز رسانی
پوکه معدنی مخلوط ۱۰ تا ۳۰ میلیمتر400,000 ریال به ازای هر متر مکعب1398/11/2
پوکه فندوقی ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر350,000 ریال به ازای هر متر مکعب1398/11/2
پوکه عدسی ۱۰ تا ۱۵ میلیمتر350,000 ریال به ازای هر متر مکعب1398/11/1
پوکه معدنی پودری300,000 ریال به ازای هر متر مکعب1398/11/1
پوکه نخودی ۵ تا ۱۰ میلیمتر430,000 ریال به ازای هر متر مکعب1398/11/1

پوکه های معدنی در انواع نخودی، عدسی، فندوقی، پودری و انواع دیگری موجود می باشد که هر یک کاربرد خاص خود را داشته و با توجه به نوع آن، قیمت پوکه معدنی مشخص می شود.

این ماده به رنگ خاکستری مایل به سفید یا زرد می باشد.

پوکه ی گردویی، پوکه ی نخودی، پوکه ی فندوقی، پوکه ی بادامی، پوکه عدسی، پوکه ی پودری و پوکه ماسه ای

به عنوان عایق برای لوله های حرارتی، سردخانه ها و گرم خانه ها، به عنوان عایق اکوستیک برای مکان های پر سر و صدا، و هم چنین برای ساخت انواع بلوک های سقفی و دیواری، بتن، قطعات باربر، موزائیک و...