%عکس - مزایای استفاده از گچ پلیمری پاششی

مزایای استفاده از گچ پلیمری پاششی

kianborna

در صنعت ساختمان سازی از مصالح مختلف نظیر سنگ، گچ، آهن، سیمان، آجر، بتن و … استفاده می شود که هر کدام قابلیت های خاص خود را داشته و در کنار یکدیگر منجر به ساخت یک بنای مقاوم می گردند. برخی از مصالح به منظور سفت کاری ساختمان و برخی دیگر برای امور نازک کاری انتخاب می شوند. گچ از جمله متریال هایی است که برای پوشش سطوحی مانند سقف و دیوار کاربرد دارد و یکی از مصالح پر کاربرد در صنایع مختلف است که بیشترین مصرف آن مربوط به نازک کاری در ساختمان می باشد. این ماده از نوعی سنگ رسوبی به نام سنگ گچ تولید میشود که در طبیعت موجود است. سنگ گچ نوعی کانی کلسیم دار متشکل از کلسیم سولفات آبدار بوده که بیشتر به صورت مخلوط با آهک و خاک رس یا ترکیب با کربن یا اکسیدهای آهن یافت می گردد. سنگ گچ به روش های گوناگون از معادن روی زمین استخراج میشود و در محل استخراج یا در کارخانه های مربوطه به سنگ های کوچکتر خرد شده و بعد از انتقال به سنگ شکن به ابعاد چند میلی متری تبدیل شده و به کوره های گچ پزی منتقل می گردد. این خرده سنگ ها در کوره حرارت دیده و بعد از طی مراحل پخت توسط آسیاب های مخصوص به پودر تبدیل میشود. از پودر گچ در صنعت سیمان, کاشی و سرامیک, سنگ کاری, گچ بری, اندودکاری, سفیدکاری, تولید قطعات از پیش ساخته و… استفاده میشود.

%عکس - مزایای استفاده از گچ پلیمری پاششیگچ پلیمری پاششی

استفاده از پودر گچ برای سفید کاری ساختمان به صورت دستی توسط افراد گچ کار بسیار وقت گیر و گران است, به همین منظور استفاده از گچ پاششی روز به روز در حال گسترش میباشد. گچ پلیمری با اضافه کردن پلیمرهای خاص به گچ تولید میشود و توسط دستگاه گچ پاش مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع گچ ضایعات گچ سنتی را ندارد و برای پوشش دهی دیوارهای داخلی و سقف ساختمان استفاده میشود. سرعت انجام عملیات گچ کاری با گچ پاششی بسیار سریعتر از انجام آن به روش های سنتی است.

این گچ پس از آنکه بر روی سطح پاشیده شد بسیار سخت و مجکم شده و به میزان قابل توجه در برابر رطوبت و حرارت مقاوم می باشد. گچ پاششی بهترین انتخاب برای پوشش ستون های بتنی و فلزی به شمار می آید و مقاومت فشاری آن در مقایسه با گچ معمولی بالاتر است. اصولاً یکی از مسائلی که هنگام استفاده از گچ مطرح می شود عدم استفاده از آن در مکان های مرطوب است اما افزودن مواد پلیمری به آن دوام و استحکام آن را تقویت بخشیده و در تمام شرایط آب و هوایی می توان از آن استفاده نمود. دستگاه گچ پاش با فشار و سرعت بالا گچ را بر روی سطوح می پاشد، از این رو تمام ترک ها و درزها پر می شوند و هیچ راهی برای نفوذ رطوبت به لایه های زیرین وجود نخواهد داشت.

%عکس - مزایای استفاده از گچ پلیمری پاششی

از ویژگی های گچ پلیمری پاششی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • قابل اجرا بر روی انواع ستون بتنی, سیمانی, بلوکی, آجری, بتن متخلخل و سطوح فوم پلی استایرن میباشد.
  • زمان گیرش اولیه و ثانویه آن بالا میباشد.
  • به صورت یکدست و همزمان بر روی سطوح پاشیده میشود و تمام منافذ سطح کار را پر کرده و پوشش میدهد.
  • نسبت به گچ معمولی ضریب انتقال صوتی پایین تری دارد و مانند یک عایق صوتی عمل میکند.
  • ملات مورد نیاز برای گچ کاری با گچ پاششی به صورت اتوماتیک در مخزن ملات ساز دستگاه گچ پاش تولید شده و نیازی به آماده سازی ملات به صورت جداگانه نیست.
  • سطوحی که با گچ پلیمری پاششی پوشانده میشوند دچار ترک خوردگی نمیشوند.
  • این نوع گچ با انواع اقلیم های آب و هوایی سازگار است و در مناطق مرطوب نیز میتوان از آن استفاده نمود.
  • سرعت اجرای آن نسبت به گچ معمولی بسیار بالاتر میباشد.
  • انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و در برابر خش مقاوم است.
  • با استفاده از این گچ مرحله گچ و خاک از ساختمان حذف میشود.

%عکس - مزایای استفاده از گچ پلیمری پاششی

نحوه عملکرد دستگاه گچ پاش

گچ پلیمری توسط دستگاه گچ پاش بر روی سطح پاشیده میشود. در ماشین گچ پاش گچ با آب مخلوط شده سپس این دستگاه توسط پمپی که در آن خمیر گچ را توسط لوله مخصوص به سر نازل گچ پاش هدایت کرده و در سر نازل لوله دیگری که به پمپ هوای فشرده متصل است، مخلوط هوای فشرده و خمیر گچ را به دیوار می‌پاشد. سپس لایه گچ توسط شمشه های دستی یکدست و هم تراز میشود.