%عکس - مزایای استفاده از جوشکاری انفجاری

مزایای استفاده از جوشکاری انفجاری

kianborna

%عکس - مزایای استفاده از جوشکاری انفجاری

جوشکاری از جمله قدیمی ترین روش های اتصال دو قطعه در صنعت می باشد. در جوشکاری دو یا چند قطعه فلزی و یا غیرفلزی تحت فرآیند ذوب کردن به یکدیگر متصل می شوند. لحیم کاری از جمله قدیمی ترین روش های جوشکاری محسوب می شود که در آن از یک فلز برای اتصال دو فلز دیگر استفاده می شود. امروزه روش های متعددی برای جوشکاری در فاز جامد وجود دارد از جمله جوشکاری پاششی, جوشکاری اصطکاکی و جوشکاری اولتراسونیک. در عصر حاضر جدیدترین روش جوشکاری در فاز جامد جوشکاری انفجاری است که به عواملی نظیر نوع مواد منفجره, مکانیزم عمل و نوع فلزاتی که قرار است به یکدیگر جوش داده شوند بستگی دارد. این روش جوشکاری عیوب سایر روش ها را ندارد, مثلاً جوشکاری ذوبی و جوشکاری فشاری مختص فلزاتی هستند که دمای ذوب نزدیک بهم داشته باشند اما در جوشکاری انفجاری خواص مکانیکی فلزات و دمای ذوب آنها جزء پارامترهای ضروری محسوب نمی شوند و می توان فلزات نامشابه را توسط آن بهم اتصال داد.

جوشکاری انفجاری

جوشکاری انفجاری به فرآیندی گفته می شود که اتصال بین دو یا چند فلز از طریق انرژی تولید شده از انفجار یک ماده منفجره صورت می گیرد. در این فرآیند با قرار دادن ماده منفجره بر روی یک قطعه می توان نیروی فشاری مورد نیاز برای جوشکاری را تامین نمود. موج ضربه ایجاد شده در اثر انفجار باعث از بین رفتن آلودگی های سطحی شده, اتم ها را به هم نزدیک می کند و در نهایت پیوند فلزی رخ می دهد. جوشکاری انفجاری یکی از پرکاربردترین روش های جوشکاری محسوب می شود که در مقایسه با سایر روش های جوشکاری عیوب کمتری دارد. این روش برای جوشکاری در زیر آب و جوشکاری فلزات نامشابه کاربرد فراوانی دارد. از جوشکاری انفجاری برای اتصال لوله به صفحه, لوله به لوله, مقاطع توخالی و لبه ی صفحات مسطح و برای روکش دهی سیم ها, مفتول ها, استوانه ها و صفحات مسطح مورد استفاده قرار می گیرد. پوشش دهی صفحات مسطح با صفحه ای از جنس متفاوت به منظور افزایش دوام و مقاومت آن ها در برابر خوردگی, بهبود خواص الکتریکی و بهبود انتقال حرارت صورت می گیرد.

جوشکاری انفجاری برای آلیاژها و فلزاتی که نمی توان به روش های معمولی آنها را بهم اتصال داد به کار می رود. در این روش جوشکاری به جای ذوب کردن فلزات, اتصال کافی بین سطوح آنها ایجاد می شود. در جوشکاری انفجاری سطوح گسترده سریع تر به یکدیگر متصل و جوش داده می شوند. جوش ایجاد شده بسیار تمیز است زیرا به علت انفجار, مواد زائد روی سطح هر دو فلز در نقطه تماس پاک می شوند. برای استفاده از این روش, جوشکار باید از آگاهی لازم در خصوص مواد منفجره و مسائل ایمنی برخوردار باشد.

از مزایای جوشکاری انفجاری می توان به موارد زیر اشاره نمود

 • با استفاده از جوشکاری انفجاری می توان فلزات غیر همجنس و جوش ناپذیر را به یکدیگر متصل کرد.
 • این نوع جوشکاری از نظر اقتصادی مقرون بصرفه است.
 • فرآیند جوشکاری انفجاری ساده است و به راحتی می توان آن را توسط جوشکار انجام داد.
 • عدم وجود حرارت و ذوب در این فرآیند مانع از تغییر خواص فلز می شود.
 • جوشکاری انفجاری از ایجاد پیوند بین فلزی جلوگیری می کند.
 • این جوشکاری قابلیت اتوماسیون بالایی دارد و قابل اجرا در خلاء می باشد.
 • با این روش می توان جوشکاری را در مساحت گسترده ای انجام داد و هیچ محدودیت ابعادی وجود ندارد.
 • با استفاده از این روش می توان فلزاتی که نقطه ذوب متفاوتی دارند و توسط جوشکاری ذوبی قابل استفاده نیستند را جوشکاری نمود.
 • این روش هزینه های مربوط به اتصال قطعات خصوصاً قطعات گسترده را کاهش می دهد.

الزامات جوشکاری انفجاری

 • برای ایمنی جوشکاران در برابر موج انفجار, جوشکاری انفجاری را باید در آب, زیر ماسه و یا محفظه های خلاء انجام داد یا برای پرسنل سنگر تهیه نمود.
 • شکل هندسی قطعات باید ساده و در صورت ضرورت می تواند استوانه ای, مخروطی یا مسطح باشد.
 • فلزاتی که در این جوشکاری به کار می روند باید از مقاومت و انعطاف پذیری لازم در برابر ضربه برخوردار باشند.
 • اندازه صفحه پوشش نباید از حد مجاز بزرگ تر باشد.