قیمت مصالح
فایبر سمنت چیست؟

فایبر سمنت چیست؟

فایبرسمنت که با نام سمنت برد نیز شناخته می شود صفحات سیمانی هستند که در آن ها از الیاف استفاده شده و ترکیبی از سیمان پرتلند، سیلیس و الیاف در آن به کار رفته است. فرآیند فرآوری بر روی فایبرسمنت ها به صورت هوا خشک و هم چنین با استفاده از دستگاه اتوکلاو صورت می گیرد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی با ما همراه باشید و با کاربرد، مزایا و معایب فایبر سمنت برد آشنا شوید.

فایبرسمنت

همان گونه که گفته شد، فایبر سمنت ها صفحات سیمانی هستند که در ترکیب آن ها از الیاف استفاده شده است. فایبر سمنت ها در سه گروه دسته بندی می شوند که این سه گروه شامل مش فایبرگلاس، سمنت برد سلولزی و فایبر سمنت برد کلسیم سیلیکاتی می باشند. از ویژگی های مشترک هر سه دسته می توان به مقاومت آن ها در برابر آب و عدم اشتعال پذیری آن ها اشاره کرد. در این میان فایبر سمنت های کلسیم سیلیکاتی از دیگر نمونه ها سبک تر بوده و مقاومت آن ها در برابر آتش از دیگر نمونه ها بیش ترمی باشد.

در حال حاضر یکی از بهترین مصالح صفحه ای شکل که می توان آن را برای پوشش دیوار و کف به کار برد، سمنت بردها می باشند. استفاده از این محصول به عنوان ساخت و ساز خشک صورت می گیرد و می توان از آن برای ساختمان هایی که سازه آن ها اسکلت فلزی یا بتنی می باشد، استفاده کرد. از دیگر موارد استفاده از این محصول می توان به استفاده از آن ها در جهت پارتیشن بندی، در ساخت دیوار داخلی، سقف کاذب و نما اشاره کرد. به کارگیری این محصول در شرایط مختلف آب و هوایی امکان پذیر می باشد. سمنت بردها نمونه ای از بهترین محصولاتی هستند که می توان از آن ها در پوشش ساختمان هایی که در آن ها سیستم سازه فلزی سبک یا LSF به کار رفته است، استفاده کرد. آن چه که در استفاده از این محصول حائز اهمیت می باشد استفاده از متریال خوب و با کیفیت برای ساخت آن ها می باشد. در غیر این صورت در زمان اجرا ممکن است با مشکلاتی رو به رو شود.

فایبر سمنت چیست؟

مزایای استفاده از فایبرسمنت

استفاده از فایبرسمنت ها مزایایی به همراه دارد. از برترین مزایای استفاده از سمنت بردها می توان به صرفه اقتصادی بودن آن ها اشاره کرد. از آن جایی که در ساخت سمنت بردها از متریال نه چندان گران قیمت استفاده شده است، از قیمت بالایی برخوردار نمی باشند. هم چنین یکی از مزایای استفاده از سمنت بردها اجرای سریع و آسان آن ها می باشد. از دیگر مزایای آن ها می توان به جلوگیری از ایجاد هرگونه نخاله ساختمانی اشاره کرد. نگهداری و تعمیر فایبر سمنت ها بسیار آسان بوده که این خود نقطه قوتی در استفاده از آن ها می باشد. در صورتی که از فایبرسمنت ها در ساختمان سازی استفاده شود، امکان افزایش سطح زیر بنا وجود خواهد داشت. از دیگر مزایای استفاده از این محصول می توان به سهولت اجرای هرگونه تاسیسات مکانیکی و برقی اشاره کرد. استفاده از این محصول این امکان را فراهم می کند که بدون نیاز به ملات نسبت به ساخت و ساز خشک اقدام شود. حذف گچ و خاک از فرآیند ساخت و ساز از دیگر مزایای استفاده از سمنت برد می باشد. فایبرسمنت ها قابلیت استفاده در سازه های اسکلتی فلزی سبک را نیز دارا می باشند. سمنت بردها در برابر نفوذ حشرات نیز مقاوم هستند. این محصول نمونه ای از محصولات دوستدار محیط زیست می باشد. فایبر سمنت محصولی ضد حریق بوده و در برابر آتش از خود مقاومت نشان می دهد. از دیگر ویژگی های بارز این محصول می توان به تنوع طرح و رنگ آن ها اشاره کرد. به کارگیری سمنت بردها می تواند به عنوان عایق صوتی و حرارتی نیز کارآمد بوده و از این رو باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز شود.

معایب فایبرسمنت

در کنار مزایای استفاده از فایبر سمنت ها، به کار گیری آن ها معایبی نیز به همراه دارد. از جمله معایب استفاده از سمنت بردها می توان به وزن آن اشاره کرد. استفاده از فایبرسمنت برد در نمای ساختمان می تواند وزنی بالغ بر 10 کیلوگرم در هر متر مربع داشته باشد که نسبت به سایر مصالح ساختمانی سنتی وزن نسبتا زیادی می باشد. همین امر باعث افزایش بار مرده ساختمان می شود. از دیگر معایب استفاده از فایبر سمنت بردها می توان به جرم گرفتگی آن ها اشاره کرد. از آن جایی که سطح صفحات سمنت برد زبر بوده و دارای برجستگی های ریزی می باشد، جرم می تواند در لا به لای آن ها نفوذ کرده و در مدت زمان کوتاهی زیبایی ظاهری خود را از دست دهد.

اجرای نمای فایبر سمنت برد

از مواردی که در استفاده از فایبر سمنت ها حائز اهمیت می باشد، اجرای یک زیر سازی مناسب می باشد. آن چه که در زیرسازی قطعات فایبرسمنت مورد استفاده قرار می گیرد، پروفیل های سرد نورد گالوانیزه می باشد. ضخامت سازه های گالوانیزه معمولا چیزی در حدود 0.7 میلیمترمی باشد. زیر سازی سمنت بردها با توجه به کاربرد آن ها متفاوت می باشد.

4.5/5 ( 4 نظر )