%عکس - فاکتورهای مهم در خرید کاشی سرامیکی

فاکتورهای مهم در خرید کاشی سرامیکی

kianborna

یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی که برای پوشش کف و دیوار ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، کاشی سرامیکی است. این مصالح بیشتر در مکان های مرطوب مانند حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد اما بنا بر سلیقه افراد می توان از آن ها در مکان های دیگر نظیر گلخانه، پارکینگ، حیاط و … نیز استفاده نمود. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، صنایع ساخت کاشی سرامیک به پیشرفت چشمگیری دست یافته و طرح های بسیار متنوع برای محصولات خود به بازار عرضه می دارد. توسعه این صنعت این امکان را برای مشتریان فراهم نموده که با توجه به سلیقه و بودجه خود بتوانند نسبت به خرید این محصولات اقدام نمایند و از دوام و زیبایی آن ها لذت ببرند. کاشی سرامیک های با کیفیت طول عمر بالایی دارند و در برابر خراشیدگی، سائیدگی، لیز خوردن و جذب آب بسیار مقاوم هستند. از این رو در انتخاب آن ها باید دقت نمود و به تمام فاکتورهای ارزیابی آن ها توجه کرد.

کاشی و سرامیک نوعی عایق رطوبتی هستند که از انتقال نم و رطوبت به لایه زیرین ممانعت می کنند، به همین دلیل از گذشته تا امروز شاهد استفاده آن ها در مکان های مرطوب هستیم. اکثر افراد هنگام خرید این محصول بیشتر بر طرح آن دقت می کنند اما عوامل بی شماری در تعیین کیفیت و دوام کاشی سرامیک نقش دارند که باید بدان ها توجه گردد. در تولید این مصالح از متریال هایی نظیر دولومیت، خاک رس، بال کلی، شاموت، کائولن، فلداسپات و … استفاده می شود و روش تولید آن ها به دو صورت پرس خشک و یا اکسترودی است. اگر به مراکز عرضه انواع کاشی سرامیک مراجعه کنید، متوجه علامت ها و مشخصه های درج شده بر روی بسته بندی آن ها می شوید. این مشخصات اطلاعات مفیدی در اختیار خریدار قرار می دهند، از این رو آگاهی از آن ها ضروری است و حتماً باید مورد توجه قرار گیرند. از جمله مشخصه هایی که بر روی بسته بندی های کاشی سرامیکی درج شده اند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

درجه رنگ

مسلماً هنگام خرید کاشی شندیده اید که فروشنده به درجه بندی کاشی سرامیک اشاره می کند که از درجه 1 الی 3 دسته بندی می شود. درجه پایین تر نشان کیفیت و دوام پایین تر و درجه بالاتر نماد کیفیت ممتاز است. سرامیک های درجه 1 و 2 به دلیل مقاومت بالاتر به عنوان پوشش کف استفاده می شوند زیرا در اثر تردد کمتر دچار آسیب می شوند اما سرامیک های درجه 3 به عنوان کفپوش کاربرد دارند.

درجه سائیدگی ( PEI )

PEI که بر روی بسته بندی کاشی سرامیک ها درج شده به میزان سائیدگی اشاره دارد. این علامت اختصاری مقاومت کاشی را در برابر سایش نشان می دهد و دارای درجه بندی از I الی V است. کاشی سرامیک های مخصوص دیوار دارای درجه I و II هستند و به دلیل مقاومت کم بیشتر به عنوان دیوارپوش دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرند. کاشی های درجه III قابل استفاده در مکان های مسکونی هستند و تقریباً مقاومت آن ها متوسط است. اما درجه IV به مقاومت بالا در برابر سایش اشاره می کند و کاشی سرامیک هایی که این درجه بر روی بسته بندی آن ها درج شده قابل استفاده برای مکان های مختلف اعم از مسکونی یا تجاری هستند. در نهایت کاشی سرامیک با درجه V ایده آل ترین و مقاوم ترین کاشی است که در برابر سائیدگی دچار آسیب نمی شود و برای تمام مکان ها قابل اجرا است. 

درجه جذب آب (W.A)

W.A میزان جذب آب توسط کاشی سرامیک را نشان می دهد. این علامت چهار دسته کاشی را بر می گیرد. دسته اول به کاشی شیشه ای که میزان جذب آب بالایی دارد اشاره می کند. این کاشی ها آب زیادی به خود جذب می کنند، از این رو غیر قابل استفاده در مکان های مرطوب هستند. دسته دیگر کاشی نیمه شیشه ای را در بر می گیرد که این نوع کاشی ها نیز تنها برای فضاهای خشک داخلی قابل استفاده هستند. انواع کاشی شیشه ای که در دسته سوم قرار می گیرند، آب را حداکثر تا 3 درصد وزن خود جذب می کنند. در نهایت دسته آخر به کاشی هایی اشاره می کند که میزان جذب آب در آن ها ناچیز است و برای مکان های مرطوب مانند حمام و سرویس بهداشتی گزینه ای ایده آل می باشند.

درجه مقاومت در برابر سرما

این درجه بندی به مقاومت کاشی سرامیک در برابر سرما اشاره دارد که هنگام خرید کاشی برای داخل ساختمان اصولاً بدان توجه نمی شود.

درجه لیزی کاشی (COF)

COF به درجه لیز بودن کاشی سرامیک اشاره دارد. اگر درجه COF بالا باشد کاشی مطمعن تر بوده و میزان لیزی آن کمتر است. در مقابل اگر این درجه پایین باشد، کاشی لیزتر خواهد بود. کاشی سرامیک هایی که برای منزل خریداری می شوند باید از COF بالای 50 برخوردار باشند. درجه لیزی کاشی مهم ترین فاکتور انتخاب آن ها برای مکان هایی نظیر حمام و سرویس بهداشتی است زیرا در صورت انتخاب درست، خطر سر خوردن بر روی کف به حدالقل می رسد.