طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

keleman

kianborna

طراحی آشپزخانه به عنوان یکی از مهم ترین قسمت های خانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو افراد زیادی به دنبال اجرای ایده های ناب در دکوراسیون این بخش هستند. شاید شما هم در دسته افرادی هستید که بارها مجله های اینترنتی مرتبط با دکوراسیون داخلی را زیر و رو کرده اید تا ایده ای ناب در این زمینه پیدا و اجرایی کنید اما با توجه به قیمت های بالا از انجام آن صرفه نظر کرده اید.

به همین خاطر در این مطلب از ساختمانچی هر آن چه که لازم است برای طراحی این قسمت از خانه بدانید، آماده کرده ایم تا با استفاده از آن ها آشپزخانه ای زیبا طراحی کنید.

دیوار آشپزخانه

یکی از مهم ترین قسمت هایی که می توانید نسبت به طراحی آن اقدام نمایید، دیوار آشپزخانه می باشد. چرا که دیوار اولین قسمتی است که در یک نگاه می تواند توجه افراد را جلب کند. بنابراین از استفاده از ایده های زیبا در طراحی آن غافل نشوید. برای طراحی این بخش می توانید از شلف یا تابلوهای هنری استفاده نمایید.

اگرچه قسمت هایی مانند کانتر آشپزخانه، وسایل، جزیره و دیگر وسایل جانبی در زیبایی این قسمت از خانه بسیار تاثیرگذار هستند اما دیوارها می توانند تاثیرگذاری فراوانی در طراحی این بخش داشته باشند. برای طراحی این قسمت می توانید از تابلوهای هنری، شلف های تزئینی و ایده های خلاقانه خود استفاده نمایید.

کفپوش آشپزخانه می تواند یکی دیگر از فاکتورهایی باشد که در زیبایی این قسمت از خانه به شما کمک می کند. از آن جایی که آشپزخانه یکی از مکان های پرتردد در خانه است باید از متریالی برای کفپوش استفاده شود که از استحکام بالایی برخوردار باشد.

کفپوش آشپزخانه

در بیش تر موارد از کاشی و سرامیک برای طراحی استفاده می شود. چرا که این متریال ها از سختی لازم برخوردار بوده و نصب آن ها نیز آسان می باشد. در صورتی که بر روی آن ها لکی ایجاد شود نیز به راحتی می توان با استفاده از یک دستمال نم آن را تمیز کرد.

کفپوش های پی وی سی نیز با توجه به این که خاصیت ضد آب دارند، می توانند گزینه ای مناسب برای انتخاب در آشپزخانه داشته باشد. به یاد داشته باشید که کفپوشی که به این منظور انتخاب می نمایید با کفپوش سایر قسمت های خانه هماهنگی داشته باشد.

نکته مهم دیگر، هماهنگی کفپوش با دیگر المان های به کار رفته در این فضا می باشد. برای مثال رنگ آن باید با رنگ کابینت ها هماهنگی داشته باشد. به عنوان یک قانون کلی به یاد داشته باشید که در برای انتخاب کفپوش آشپزخانه هایی که اندازه بزرگی ندارند، از رنگ های روشن استفاده نمایید و حتی الامکان از متریالی مانند سرامیک استفاده کنید. چرا که رنگ های روشن و بازتاب نور سطوح براق می تواند در بزرگ تر نشان دادن فضا به شما کمک کند.

کابینت آشپزخانه

یکی از فاکتورهای اصلی در هر آشپزخانه ای کابینت می باشد. از این رو در انتخاب آن باید دقت کافی انجام شود. همان طور که می دانید، این المان در انواع جنس، رنگ و طرح موجود بوده و پاسخگوی سلایق مختلف می باشد.

یکی از نکاتی که در انتخاب کابینت باید به آن توجه نمایید، سبک طراحی می باشد. برای مثال اگر از سبک مدرن استفاده کرده اید، می توانید از کابینت ام دی اف، های گلاس و کابینت های چوبی استفاده نمایید. از طرفی کابینت های ممبران از جمله کابینت هایی است که برای آشپزخانه های سبک کلاسیک مناسب می باشد.

یکی از دیگر از فاکتورهایی که باید به آن توجه شود، اندازه آشپزخانه می باشد. برای مثال کابینت ممبران انتخاب مناسبی برای آشپزخانه های کوچک نیست. برای آن ها بهتر است از نمونه هایی که از طراحی ساده ای برخوردارند استفاده نمایید. برای مثال کابینت های گلاس بهترین انتخاب برای آشپزخانه های کوچک است. چرا که نه تنها از طراحی ساده ای برخوردار است، بلکه سطح براق آن می تواند باعث انعکاس نور و در نتیجه بزرگ تر نشان دادن آشپزخانه شود.

کابینت آشپزخانه

انتخاب رنگ کابینت از دیگر نکات قابل توجه در این زمینه می باشد که باید با توجه به رنگ سایر المان های به کار رفته در دکوراسیون منزل انجام شود. هم چنین هماهنگی رنگی کلیه المان های به کار رفته در آشپزخانه نیز حائز اهمیت می باشد. برای مثال رنگ کابینت باید با کفپوش هماهنگی داشته باشد.

برای بزرگ تر نشان دادن فضا می توانید از رنگ های روشن استفاده نمایید. سطوح براق کابینت نیز می تواند با انعکاس نور باعث بزرگ تر نشان دادن فضای آشپزخانه شود.

نورپردازی آشپزخانه

از دیگر نکات طلایی در این زمینه استفاده از نورپردازی مناسب می باشد. برای اجرای یک نورپردازی خوب باید از وسایل نورپردازی مناسب نیز استفاده شود. هم چنین باید توجه داشته باشید که کلیه قسمت ها از نور کافی برخوردار باشند.

برای مثال از آن جایی که از کانتر آشپزخانه یکی از قسمت هایی است که از آن برای پخت و پز استفاده زیادی می شود، توجه به وجود نور کافی در این قسمت نیز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در این جهت استفاده از لامپ های رشته ای ال ای دی که در زیر کابینت نصب می شوند، می تواند گزینه ای ایده آل باشد.

سقف آشپزخانه

سقف از دیگر قسمت هایی است که باید به طراحی آن توجه ویژه ای شود. یکی از ایده هایی که می توان از آن در طراحی سقف آشپزخانه استفاده کرد، به کارگیری کناف سقف می باشد. کناف سقف می تواند زیبایی بی اندازه ای به این مکان بدهد. در کنار اجرای کناف سقف اگر از نورپردازی مناسبی استفاده شود، می تواند باعث زیبایی این قسمت از خانه شود.

کانتر آشپزخانه

کانتر آشپرخانه از دیگر قسمت هایی است که باید به طراحی آن توجه ویژه ای شود. کانترها انواع مختلفی دارند که از جمله می توان به نمونه های چوبی، سنگی، گرانیتی و غیره اشاره کرد. در انتخاب کانتر باید دقت کنید که از متریالی استفاده نمایید که تمیز کردن آن آسان بوده و در مقابل آسیب دیدگی از مقاومت نسبی بالایی برخوردار باشد.

جزیره آشپزخانه

جزیره از دیگر قسمت هایی است که امروزه در اکثر آشپزخانه ها دیده می شود. این المان انواع مختلفی دارند که می توان با توجه به سلیقه و سایر المان های به کار رفته در طراحی آشپزخانه می توان انتخاب و مورد استفاده قرار داد.

این بخش  نه تنها باعث زیبایی فضای آن می شود، بلکه می تواند به عنوان یک المان کاربردی نیز در نظر گرفته شود. برای مثال می توان با قرار دادن صندلی در اطراف آن از آن به عنوان مکانی برای صرف غذا نیز استفاده کرد.

هم چنین می توان از فضای زیر آن ها به عنوان مکانی برای ساخت کابینت استفاد کرد. در این صورت می توان وسایل بیش تری در کابینت جای داد. هم چنین با طراحی قفسه هایی در ان می توان برای قرار دادن وسایل تزئینی نیز از آن ها استفاده کرد.

انتخاب رنگ آشپزخانه

انتخاب رنگ یکی دیگر از فاکتورهای مهم در طراحی این فضا می باشد. برای انتخاب رنگ باید به هماهنگی آن با سایر المان ها توجه شود. یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه شود، اندازه آشپزخانه می باشد.

استفاده از رنگ های روشن می تواند با بازتاب نور در بزرگ تر نشان دادن فضا کمک کند.  در استفاده از رنگ های تیره توجه به چند نکته ضروری است. در ابتدا باید توجه داشته باشید که فضا از نورکافی برخوردار باشد. اجرای نورپردازی مناسب در کنار استفاده از رنگ های تیره نکته بسیار مهمی است. در استفاده از رنگ های تیره به یاد داشته باشید که کنتراست رنگ ها استفاده نمایید تا جلوه زیباتری در این قسمت از خانه ایجاد شود.

استفاده از وسایل تزئینی در آشپزخانه

استفاده از وسایل تزئینی و اکسسوری ها از دیگر فاکتورهایی است که می تواند در زیبایی دکوراسیون آشپزخانه نقش داشته باشد. به این منظور می توانید شلف هایی بر روی دیوار نصب کرده و برای قرار دادن وسایل تزئینی از آن ها استفاده نمایید.

تزئین آشپزخانه

برای مثال یکی از المان های تزئینی که می توانید در آشپزخانه استفاده نمایید، پرده می باشد. برای انتخاب این المان بهتر است از نمونه هایی از جنس سبک که شستشوی آن آسان می باشد، استفاده کنید. پرده های زبرا هم می توانند گزینه ای مناسب برای انتخاب باشند. پرده ها نه تنها باعث زیبایی هرچه تمام تر فضا می شوند، بلکه باعث ایجاد تعادل در میان رنگ های به کار رفته نیز شوند.

لوازم آشپزخانه

انتخاب لوازم آشپزخانه نیز از دیگر نکات مهمی است که می تواند در زیبایی این قسمت نقش داشته باشد. بنابراین باید به هماهنگی به المان ها نیز توجه ویژه ای شود.

انتخاب متریال مناسب

انتخاب متریال های مناسبی که باعث القای بافت به فضای آشپزخانه شود، یکی از نکاتی است که شاید کم تر کسی به آن توجه کرده باشد. برای مثال چوب نمونه ای از بهترین انواع متریال هایی است که نه تنها باعث القای بافت به فضا می شود بلکه می توان باعث ایجاد حسی گرم در آن نیز شود.

 رعایت اندازه و تناسبات

به یاد داشته باشید که اندازه ها و تناسبات موجود در آشپزخانه را رعایت کنید. کابینت ها باید به گونه ای ساخته شوند که دسترسی به وسایل آن آسان باشد.

مثلث طلایی آشپزخانه

اگر در ابتدای ساخت و طراحی آشپزخانه هستید، از مثلث طلایی غافل نشوید. مثلث طلایی در آشپزخانه به معنای دسترسی آسان به سه نقطه مهم آشپزخانه یعنی سینک ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال فریزر می باشد.

نکات پایانی

آن چه که در این جا به بیان آن پرداختیم، خلاصه ای از کاربردی ترین نکاتی است که می توان در طراحی قلب خانه از آن استفاده کرد. برای انجام این کار نیاز به پرداخت هزینه های گزاف نیست و می توان با ایده های ساده فضایی زیبا در آشپزخانه طراحی کرد.