خرید متر لیزری بنر آبین
 
adsصدر الکترونیک
ضدعفونی کردن منزل در برابر کرونا

ضد عفونی کردن منزل در برابر ویروس کرونا

kianborna

arian

همواره در طول سال، زمان هایی هستند که بیماری ها و آلودگی های بیشتری در آن موسم وجود دارند. برای مثال در اوایل فصل سرما آنفلانزای فصلی رخ می دهد که برای مقابله با آن می بایست نکات بهداشتی را رعایت نمود تا از ابتلا به آن جلوگیری شود.

با توجه به این که امروز، شرایط جهان و ایران به گونه ای است که ویروس کرونا روز به روز در حال گسترش است، بر آن شدیم تا در این قسمت از ساختمانچی متدهایی برای ضدعفونی کردن منزل در برابر ویروس کرونا را با شما به اشتراک بگذاریم تا علاوه بر داشتن خانه ای گرم و صمیمی، محیط امن و سالم برای افرادی که دوستشان داریم فراهم کنیم. با ما همراه باشید.

دسته بندی و مرتب سازی وسایل و مواد

اولین نکته ای که در ضد عفونی کردن خانه اهمیت دارد جلوگیری از ورود هر گونه ماده آلوده به داخل خانه است. بنابراین اگر نیاز به خرید دارید و می بایست مواد ضروری را تهیه نمایید قبل از ورود به خانه دسته بندی های لازم انجام شده و مواد بیرون از در ضد عفونی شوند.

بدین منظور می توانید کیسه هایی که برای خرید از آن ها استفاده نمودید را خارج از خانه قرار دهید و سپس متریال خریداری شده را در سبدهای مخصوص گذاشته و بعد از این مرحله مواد را وارد خانه کرده و بلافاصله نسبت به شستن و در صورت امکان ضد عفونی نمودن آن ها با محلول پایه الکلی و یا محلول وایتکس اقدام نمایید.

در دسته بندی مواد خریداری شده سعی کنید تا سبدی را برای خوراکی ها و سبدی را برای لوازم بهداشتی لازم در نظر بگیرید. به علاوه دقت کنید حتی می توانید خوراکی های را نیز در دسته بندی های مجزا قرار دهید، مثلا میوه ها را در یک سبد و مواد بسته بندی را در سبد دیگر قرار دهید.

به علاوه به خاطر داشته باشید پیش از ورود به منزل گوشی، دسته کلید، کارت های بانکی، کیف پول و لوازمی از این قبیل را نیز ضد عفونی نموده و به هیچ عنوان با کفش وارد خانه نشوید.

شست و شوی سطوح

شست و شوی سطوح از جمله مهم ترین مواردی است که به منظور ضد عفونی نمودن منزل باید رعایت نمود. توجه به این موضوع بسیار حائز اهمیت است. این کار نه تنها به ضدعفونی سازی خانه در برابر ویروس کرونا کمک می کند بلکه سایر میکروب ها را نیز از بین خواهد برد.

ضدعفونی کردن سطوح

بعد از تمیز کردن و شست و شوی سطح ها نوبت ضد عفونی کردن است. در این مرحله می توان از مواد متفاوتی برای ضد عفونی کردن استفاده نمود اما با توجه به شیوع ویروس کرونا توصیه ما استفاده از محلول حاوی وایتکس و یا محلول های پایه الکلی می باشد که به خوبی سطوح را در برابر این ویروس ضد عفونی می کنند. این مرحله خود شامل قسمت هایی است که در زیر به توضیح هریک از بخش ها می پردازیم.

  • ضدعفونی کردن سرویس بهداشتی و حمام

شواهد نشان از آن دارد که این ویروس در سرویس های بهداشتی و حمام نیز وجود خواهد داشت، بنابراین همواره تمامی سرویس بهداشتی از شیرآلات تا کاشی ها را ضد عفونی نمایید و دقت کنید که هواکش به درستی کار کرده و هوای آلوده را جذب می کند.

ضدعفونی کردن منزل در ایام کرونا

  • ضد غفونی کردن آشپزخانه

آشپزخانه یکی دیگر از قسمت هایی است که ضد عفونی کردنش بسیار مهم است؛ مخصوصا قسمت هایی که با خوردن غذا در ارتباط هستند. میز غذاخوری، بشقاب ها، لیوان ها، قاشق، چنگال و … باید به صورت مداوم تمیز شده و ترجیحا شخصی شوند.

  • ضد عفونی نمودن دستگیره درب ها

دستگیره درب ها یکی از مراکز تجمع ویروس کرونا است؛ بنابراین مکررا آن ها را تمیز کرده و مانع از انتشار آلودگی از طریق آن ها شوید. برای این کار می توانید از پدهای الکلی یا دستمال های آغشته به الکل یا وایتکس استفاده کنید.

برای اطمینان بیشتر توصیه می شود اگر از تمیز بودن دستگیره ها مطمئن نیستید برای باز و بسته کردن درب از دستمال کاغذی استفاده کرده و سپس دستمال را در سطل زباله درب دار بیاندازید.

  • ضد عفونی کردن دکمه های آسانسور

شاید به نظرتان برسد که این کار وظیفه شما نیست، اما زمانی که پای سلامتیتان در میان باشد دیگر این گونه فکر نخواهید کرد. بدین منظور می توانید با استفاده از اسپر کردن مواد ضد عفونی کننده روی دکمه آسانسور از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. اما در صورتی که مواد ضد عفونی کننده را به همراه ندارید توصیه می شود با دستمال نسبت به زدن دکمه ها اقدام نموده و دستمال را در سطل زباله در دار بیاندازید.

  • شست و شوی لباس ها

اگر چه عمر ویروس کرونا روی لباس کمتر از سطوح صاف است اما این موضوع به معنی عدم انتقال این ویروس از طریق لباس نیست. بنابراین اگر در اماکن شلوغ و پر ازدحامی مانند مترو، اتوبوس و …. رفت و آمد دارید بهتر است بدانید که در این اماکن ویروس به راحتی به لباس شما منتقل می شود؛ بنابراین در این شرایط بهتر است لباس های خود را خارج از خانه تعویض کرده و سپس آن ها را بشویید. در ضمن توصیه می شود تا حد امکان از رفتن به اماکن پر تردد و تماس با افراد و سطوح اجتناب کنید.

آماده سازی چک لیست

این کار به شما کمک می کند تا مراحلی که برای پاکسازی خانه لازم است، رعایت شده و فراموش نشوند. بنابراین داشتن لیستی که در آن اولویت ها و نقاط هدف مشخص است به شما کمک کرده تا در حین ضد عفونی کردن منزل دچار سردرگمی نشوید. سیستم تهویه مناسب هوا نیز عامل دیگری است که می تواند در پاکسازی فضای منزل شما موثر باشد.

نکات پایانی

در آخر نیز ضمن آرزوی صحت و سلامتی برای تمامی مردم و شما عزیزان توصیه می کنیم از دعوت میهمان و یا شرکت در میهمانی ها خودداری کنید تا هرچه سریع تر از شر این ویروس منحوس نجات پیدا کنیم. شما از چه روش هایی به منظور ضدعفونی کردن خانه استفاده می کنید؟ در صورت تمایل نظرات خود را در این خصوص با ما در میان بگذارید.