%عکس - سیمان پرتلند کامپوزیتی چیست؟

سیمان پرتلند کامپوزیتی چیست؟

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا

در ساخت و ساز از مصالح بی شماری استفاده می شود که یکی از پرکاربردترین آن ها سیمان است. این ماده از قابلیت چسبندگی برخوردار است و می تواند ذرات مختلف را به یکدیگر چسانده و جسمی سخت و یکپارچه ایجاد نماید. این متریال در انواع مختلف برای کاربردهای گوناگون تولید و به بازار عرضه می گردد. اگر بخواهیم به انواع سیمان مصرفی در صنعت ساخت و ساز اشاره کنیم می توانیم سیمان پوزولانی، پرتلند، سرباره ای ضد سولفات، بنایی، سیمان نسوز، سیمان رنگی و سیمان ضد آب را نام ببریم. هر کدام ار این محصولات از قابلیت ها و ویژگی های منحصر بفردی برخوردار هستند و برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوشته از ساختمانچی به معرفی محصولی جدید به نام سیمان پرتلند کامپوزیتی که به نسبت سیمان پرتلند معمولی خواص متمایزتری دارد می پردازیم. با ما همراه باشید.

قبل از اینکه به معرفی سیمان پرتلند کامپوزیتی اشاره کنیم لازم است درمورد سیمان پرتلند مختصری توضیح دهیم. سیمان پرتلند نوعی سیمان هیدرولیک است که در اثر ترکیب با آب و ایجاد واکنش هیدراتاسیون سفت و محکم می شود. این محصول از ترکیب آهک هیدرولیک و خاک رس ایجاد می شود و سهم بسیار بالایی را در صنعت ساختمان سازی به خود اختصاص داده است. این ماده در تیپ های مختلف از جمله تیپ 1، تیپ 2، تیپ 3، تیچ 4 و تیپ 5 در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. امروزه از این متریال برای مصارف گوناگون استفاده می شود زیرا تیپ های مختلف آن کارایی و دوام بالایی داشته و مقاومت لازم را برای سازه مورد نظر فراهم می کنند. برای آشنایی با انواع تیپ های این سیمان می توانید به نوشته تیپ های مختلف سیمان پرتلند در سایت مراجعه نمائید.

سیمان پرتلند کامپوزیتی نوعی سیمان متشکل از آهک، سرباره و خاکسترهای فلزی است که نقش مهمی در افزایش مقاومت و کارایی بتن ایفا می کند. حرارتی که در اثر فرآیند هیدراتاسیون این سیمان ایجاد می شود پایین است و به همین دلیل در مقایسه با سایر سیمان ها ترک هایی که در آن ایجاد می شوند به نسبت قابل توجهی کمتر می باشند. در تولید سیمان پرتلند کامپوزیتی از آهک و پوزولان با کیفیت عالی به طور همزمان استفاده می شود، در نتیجه گیرش این ماده و مقاومت اولیه و نهایی آن در حد ایده آل است. بتنی که از این نوع سیمان ساخته می شود بسیار مقاوم و با دوام است و سال ها بدون آسیب و ترک خوردگی باقی می ماند. وجود مقادیری از منیزیم، مواد قلیایی و آهک در این متریال دلیل اصلی مقاومت بالای آن است. برای افزایش مقاومت و کارایی بتن در صورت استفاده از سیمان کامپوزیتی، میزان آب مصرفی باید از کمتر از 10 درصد باشد. بتن ساخته شده از این نوع سیمان یکپارچه بوده و میزان آب انداختگی آن کم است. از سیمان پرتلند کامپوزیتی در ساخت ملات مورد نیاز برای بتن ریزی انواع ساختمان ها، کانال ها و … استفاه می شود.

برای آگاهی از قیمت انواع سیمان می توانید به لینک زیر مراجعه نمائید.

قیمت سیمان

اگر بخواهیم مزایای استفاده از سیمان پرتلند کامپوزیتی را بررسی کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره نمائیم:

حرارت هیدراتاسیون پایین

حرارت هیدراتاسیون این ماده پایین است، از این رو میزان ترک خوردگی بتن کاهش می یابد.

مقاومت شیمیایی ایده آل

استفاده از سیمان پرتلند پوزولانی در تولید بتن مقاومت آن را در برابر نفوذ آب یا هوا بالا می برد و آن را به ماده ای سخت و نفوذناپذیر تبدیل می نماید. علاوه بر آن این قابلیت نفوذناپذیری، بتن را در برابر حمله سولفات ها و کلریدها مقاوم می سازد.

مقاومت مستمر

این نوع سیمان به دلیل فرآیند پوزولانیک در طی 90 روز مقاومت بسیار بالایی بدست می آورد که پایدار بوده و نقش مهمی در طول عمر بتن ایفا می کند.

کارایی بالا

بتنی که با این سیمان ساخته می شود به آب کمی نیاز دارد. وجود خاکسترهای فلزی در ترکیب سیمان پرتلند کامپوزیتی کار با ملات را آسان کرده، از این رو عملیات بتن ریزی با موفقیت انجام می شود. این بتن در برابر تخریب مقاومت بسیار بالایی خواهد داشت و گزینه ای مناسب برای استفاده در ساخت و سازهای مقاوم می باشد.

قابلیت استفاده در مکان های مرطوب با عوامل خورنده

وجود خاکسترهای فلزی در سیمان پرتلند کامپوزیتی آن را سبک و نفوذناپذیر می کند، در نتیجه تقویت کننده های بتن دچار آسیب نمی شوند. سیمان معمولی آب، هوا و آلاینده ها را جذب می کند و برای محیط های مرطوب مناسب نمی باشد اما در مقابل سیمان پرتلند کامپوزیتی سازه را در برابر جذب رطوبت، آلودگی ها و هوا مقاوم می کند.

عدم ایجاد سفیدک و شوره

اگر در ساخت و ساز، سیمان پرتلند کامپوزیتی استفاده شود دیگر اثری از شوره یا سفیدک بر روی سطوح سیمانی دیده نخواهد بشد.

قابلیت استفاده در تمام شرایط آب و هوایی

ملات تولید شده با این متریال از دوام و مقاومت بالایی برخوردار است و به علت انعطاف پذیری بالا می توان از آن در تمام مناطق کشور حتی مناطق سرد استفاده نمود.