%عکس - سنگ مناسب حمام و سرویس بهداشتی

سنگ مناسب حمام و سرویس بهداشتی

kianborna

سنگ یکی از مصالحی است که همواره در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این متریال طبیعی به وفور در طبیعت یافت می شود و برای مصارف گوناگون در ابعاد و اشکال مختلف به کار می رود. سنگ ها دارای طرح ها و ساختار متفاوت هستند و هر کدام دارای قابلیت های منحصر بفرد می باشند. برخی از آنها مقاومت بالایی داشته و در مکان هایی که در معرض عوامل محیطی مختلف قرار دارند پایداری خود را حفظ می کنند اما برخی دیگر به علت استحکام پایین قابل استفاده در هر مکان نیستند. از گذشته های دور تا امروز سنگ یک انتخاب رایج برای کفپوش و دیوارپوش حمام و سرویس بهداشتی به شمار می آید. سنگی که برای این قسمت از ساختمان انتخاب می شود باید از مقاومت بالایی در برابر نفوذ نم و رطوبت برخوردار باشد زیرا در این مکان ها آب مدام مورد استفاده قرار می گیرد و امکان رسیدن نم و رطوبت به لایه زیر سنگ وجود دارد. علاوه بر آن سنگ به کار رفته در حمام و دستشویی در معرض مواد شیمیایی و شوینده قرار می گیرد و باید تمیز شود، به همین دلیل علاوه بر عدم جذب رطوبت، سنگ باید از استحکام لازم در برابر مواد خورنده، اسیدی و بازی برخوردار باشد.

%عکس - سنگ مناسب حمام و سرویس بهداشتی

انتخاب سنگ برای مکان هایی نظیر حمام و سرویس بهداشتی یکی از اقدامات مهم و ضروری در حوزه نازک کاری ساختمان است. میزان رطوبت در سرویس های بهداشتی و حمام بالاست و سنگی که برای این قسمت ها خریداری می شود باید جذب آب پایینی داشته باشد. متریال های ضد آب مختلفی برای پوشش کف و دیوارهای این مکان ها در بازار وجود دارد اما افرادی که به دنبال یک پوشش عالی با مقاومت بسیار بالا برای دستشویی و حمام خود هستند، سنگ بهترین انتخاب است. آب در سنگ های نفوذناپذیر به مقدار بسیار کم نفوذ می کند و منجر به تخریب بافت آنها نمی شود، از این رو سنگ هایی که تخلخل کمتری دارند و ساب خورده اند مناسب ترین سنگ محسوب می شوند. هنگامی که به دنبال سنگ حمام و سرویس بهداشتی هستید ویژگی ها و قابلیت های خاص آنها را در نظر بگیرید. سنگی که دارای خلل و فرج باشد میزان جذب آب بالاتری دارد و در زمان کوتاهی دچار خوردگی و تخریب می شود، به همین دلیل در این نوشته از ساختمانچی به معرفی سنگ های مناسب سرویس بهداشتی و حمام می پردازیم تا با آگاهی از آنها راحت تر سنگ مورد نظر خود را انتخاب نمائید و از زیبایی و قابلیت آن لذت ببرید.

استفاده از سنگ نمایی لوکس و زیبا به فضا می بخشد و دکوراسیونی متفاوت به نمایش می گذارد. سنگ نه تنها در دکوراسیون داخلی جایگاهی ویژه دارد بلکه مقاومت و استحکام آن طول عمر ساختمان را بالا برده و در مرحله نازک کاری بسیار حائز اهمیت است. از جمله سنگ هایی که می توان برای حمام و سرویس بهداشتی انتخاب نمود به شرح زیر می باشند:

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت از جمله سنگ هایی است که برای نمای داخلی حمام و دستشویی استفاده می شود. این سنگ نوعی سنگ آذرین است که دانه بندی درشت آن قابل رویت می باشد. مقاومت سنگ گرانیت بسیار بالا بوده و در برابر جذب آب نفوذناپذیر است. سنگ گرانیت را می توان با انواع مواد شوینده شستشو داد بدون آنکه تغییر رنگ دهد و ظاهر آن دچار آسیب شود. این سنگ در تنوعی از رنگ به بازار عرضه می شود و رنگ های آن با تمام سلیقه ها همخوانی دارد. از ویژگی های سنگ گرانیت می توان به سختی بسیار بالا، مقاومت در برابر خراشیدگی، ضربه، سایش، ترک خوردگی و طول عمر بالا اشاره نمود. این سنگ از قابلیت صیقل پذیری برخوردار است و در رنگ های صورتی، شکلاتی،قرمز، آبی و … یافت می شود.

%عکس - سنگ مناسب حمام و سرویس بهداشتی

سنگ چینی

این سنگ گزینه ای مناسب برای مکان های مرطوب خانه است زیرا نه تنها از مقاومت لازم در برابر مواد شیمیایی برخوردار است بلکه آب را جذب نکرده و سالیان سال بدون آسیب در این مکان ها باقی می ماند. سنگ چینی از شفافیت بی نظیری برخوردار است و به راحتی می توان آن را نظافت نمود. رنگ این سنگ ثابت می باشد و مواد شیمیایی و شوینده کیفیت رنگ آن را پایین نمی آورند. دانه بندی این سنگ به شکل بلورین است و با قابلیت عبور نور جلوه ای متقاوت به حمام و سرویس بهداشتی می بخشد. تخلخل سنگ چینی پایین است و حتی اگر برای مدت زمان طولانی در معرض جریان آب قرار گیرد آب به بافت آن نفوذ نمی کند. این سنگ سطحی خنک دارد و گرما را به خود جذب نمی نماید، علاوه بر آن مقاومت فشاری آن بالاست و اگر جسمی بر روی آن سقوط کند و یا دچار انقباض و انبساط شود سطح آن ترک نمی خورد. سنگ چینی با طیف های مختلفی از رنگ در بازار به فروش می رسد و می توان طبق سلیقه رنگ مورد نظر را خریداری نمود. استفاده از سنگ چینی در حمام و سرویس بهداشتی ساختمان آرامش و راحتی را را برای صاحب خانه ها به ارمغان می آورد.

%عکس - سنگ مناسب حمام و سرویس بهداشتی

سنگ مرمر

سنگ مرمر انتخابی دیگر برای حمام و سرویس بهداشتی است اما مقاومت آن به خوبی سنگ گرانیت و سنگ چینی نیست. قیمت سنگ مرمر در مقایسه با سایر سنگ ها گران تر است اما فضای حمام و سرویس بهداشتی را بسیار لوکس و تمیز نشان می دهد. حمام و دستشویی جزء مکان هایی هستند که نظافت باید در آنها رعایت شود، از این رو مرمر های رنگ روشن برای این مکان ها مناسب هستند زیرا رنگ روشن آنها فضا را بازتر و تمیزتر نشان می دهند. سنگ مرمر یک سنگ آهگی است که در رنگ های مختلف یافت می شود و دارای رگه های زیبا در بافت خود می باشد. نظافت و مراقبت از این سنگ آسان است اما به علت بافت متخلخل خود مقاومت بالایی در برابر مواد شوینده اسیدی ندارد. علاوه بر آن ممکن است دچار ساییدگی و خراشیدگی شود. ماهیت سنگ مرمر خنک است و حضور آن فضا را خنک و دلپذیر نشان می دهد. اگر کفپوش و دیواپوش حمام و سرویس بهداشتی از جنس مرمر انتخاب شوند فضا بزرگ تر و روشن تر خواهد شد زیرا این سنگ نور را منعکس می کند.

%عکس - سنگ مناسب حمام و سرویس بهداشتی