خرید متر لیزری بنر آبین
 
بنر کی پلاس صدر الکترونیک
سنگ لاشه

آیا سنگ مالون همان سنگ لاشه است؟

arian

kianborna

سنک مالون یا سنگ بادبر طبیعی که با نام سنگ لاشه نیز شناخته می شود، نمونه ای از انواع متریال با قابلیت چکش خواری بوده و می توان آن را به اشکال مختلف تراش داد. آن چه که در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان آن خواهیم پرداخت، معرفی سنگ مالون و بررسی شباهت و تفاوت های آن با سنگ لاشه ، ویژگی ها و کاربرد آن ها می باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی های سنگ مالون

همان گونه که در بالا اشاره شد، سنگ مالون که در اصطلاح با نام سنگ لاشه نیز شناخته می شود، قابلیت چکش خواری داشته و می توان آن را به اشکال منظم تراش داد. عموما این سنگ ها در اشکالی شبیه به مربع و مستطیل تراش داده می شوند. این سنگ در حالت استاندارد دارای ارتفاعی حدود 28 و طول 20 تا 40 و عرض 15 تا 20 سانتی متر می باشد. بد نیست بدانید عرض مالون به اصطلاح با نام گوشت مالون نیز شناخته می شود.

این متریال بر اساس اندازه نام گذاری های متفاوتی دارد. اگر طول این سنگ از ارتفاع آن کم تر باشد در اصطلاح به آن مالون کله می گویند. در صورتی که طول آن از ارتفاع بیش تر باشد، مالون راسته و هم چنین نمونه ای از این سنگ که در کنج و نبش دیوارها استفاده می شوند، با نام مالون نبشی شناخته می شود.

به طور کلی می توان گفت هر 12 تا 14 عدد سنگ مالون استاندارد، می تواند دیواری به ابعاد یک متر مربع را پوشش دهد. به منظور نصب ایمن این متریال، پشت آن به شکل مخروط تراش داده می شود تا ملات کاملا به آن چسبیده و استحکام دیوار افزایش یابد.

سنگ مالون

این متریال انواع مختلفی دارد و بر اساس معادن استخراج و طریقه آماده سازی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. مالون در انواع رنگ های مختلف از جمله مشکی، قهوه ای، زرد، قرمز جگری، طوسی، شیری و غیره وجود داشته و می توان در مصارف مختلف از آن ها استفاده کرد.

برای مثال از جمله انواع این متریال می توان به سنگ سبز مالون اشاره کرد.این سنگ نمونه ای از سنگ های مالون با کیفیت می باشد که جذب آب پایین و مقاومت بالایی دارد. طیف رنگی این متریال از سبز روشن تا تیزه می باشد.

از دیگر انواع این متریال می توان به سنگ مالون جوشقان رگ لیمویی، جوشقان رگ قرمزی، مالون سفید مشکی، سفید لیمویی، رنگی، گردویی، درختی، قرمز و زرد، چند رنگ، کوهی، کرم، جوشقان ممتاز، مالون کریستال 3 سانتی متر، کریستال 1.5 سانتی متر، مالون زرد، مالون 2 رنگ و مشکی نجف آباد نام برد.

کاربرد سنگ مالون

از جمله کاربردهای این سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نماسازی
 • سنگ فرش و راه پله
 • استفاده در ساخت دیوارهای باربر و غیر باربر
 • جدول سازی
 • ساخت نمای پل
 • ساخت دیوار در پارک ها
 • ساخت دیوار حایل
 • ساخت دیوارهای جدا کننده

شکل نامنظم این سنگ و مقاومت بالای این متریال در محیط های بیرونی سبب می شود استفاده از آن در ساخت پله و یا دیوارهای باغ و حیاط، زیبایی خاصی به فضا ببخشد. استفاده از این متریال در محوطه سازی و به کارگیری یک نورپردازی مناسب می تواند زیبایی خاصی به فضای بیرونی ببخشد. به کارگیری این متریال در محوطه سای می تواند در ایجاد تعادل بصری موثر باشد. هم چنین فرم طبیعی این متریال آن را به گزینه ای مناسب برای ساخت دیوارهای باغچه نیز تبدیل کرده است.

به کارگیری این سنگ در کف سازی حیاط نیز می تواند نتیجه خوبی در پی داشته باشد. بافت طبیعی این سنگ می تواند باعث ایجاد فضایی زیبا شود. تنها باید به یاد داشته باشید از آن جایی که این سنگ سطح صافی ندارد، ممکن است برای جا به جایی اجسام بر روی آن با مشکل رو به رو شوید.

این سنگ نه تنها می تواند گزینه ای مناسب برای استفاده در محوطه سازی باشد، بلکه می توان از آن در طراحی دکوراسیون داخلی نیز استفاده کرد. برای مثال استفاده از این متریال در طراحی دیوار شومینه می تواند فضایی چشم نواز ایجاد نماید.

انواع سنگ مالون بر اساس نحوه آماده سازی

این متریال بر اساس طریقه آماده سازی به سه دسته تقسیم می شود:

مالون تمام تراش

سنگ تمام تراش به سنگی گفته می شود که قسمت های ملات خور و پشت آن تراش داده می شود.

مالون سر تراش یا نیم تراش

این مدل به نمونه هایی گفته می شود که هر چهار طرف نمای آن تراشیده شود ولی پشت آن بدون تراش باقی بماند.

مالون اندازه

به سنگ تمام تراشی که بر اساس اندازه معینی برش داده می شود، سنگ اندازه گفته می شود.

مشخصات کیفی لازم برای سنگ مالون

از آن جایی که از سنگ مالون در کارهای عمرانی هم چون موارد ساختمانی، پل ها، توانل هل، سدها و غیره استفاده می شود، توجه به ویژگی های سنگ شناختی، شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی آن ها از نکات مهم و قابل توجه می باشد. یک سنگ مالون خوب باید عاری از کانی های رسی و سایر کانی هایی که سبب هوازدگی می شوند، باشد. هم چنین متریالی که به منظور انجام فرآیندهای عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد، باید جذب آب پایین و مقاومت فشاری بالایی داشته باشد.

مقایسه سنگ لاشه و مالون

به طور کلی می توان گفت که سنگ لاشه همان سنک مالون است با این تفاوت که سنک لاشه، سنگی نتراشیده و مالون نمونه ای از سنگ های تراشیده و دارای قابلیت چکش خواری می باشد. سنگ لاشه و مالون با نام سنگ های ابعادی در کارهای عمرانی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی می توان گفت هرچه مقاومت فشاری و میزان استحکام و مقاومت این سنگ ها در برابر عوامل محیطی و فرسایش بیش تر باشد، کاربرد آن ها در فعالیت های مختلف ساختمانی و عمرانی نیز بیش تر خواهد بود.

مشخصات کیفی لازم برای سنگ لاشه

 • این متریال باید از سختی قابل قبولی برخوردار باشد.
 • شرایط استخراج آن باید به شکل روباز و آسان بوده و کم ترین میزان هدررفت را داشته باشد.
 • سنگ لاشه باید فاقد لایه بندی ظریف باشد.

موارد کاربرد سنگ لاشه

سنگ های مالون که از آن ها در ساخت پایه پل و پی ساختمان استفاده می شود، در دسته سنگ های لاشه یا همان سنگ های نتراشیده قرار می گیرند. از دیگر موارد کاربرد این متریال می توان به استفاده از آن ها در تهیه ماسه سبک برای آسفالت و بتن اشاره کرد. تهیه پوکه معدنی و استفاده در ساخت دیواره آب بندها از دیگر موارد استفاده از این متریال می باشد.

kavoshfarda

توییتر لینکداین تلگرام واتس اپ فیسبوک

برای اطلاع از جدیدترین اخبار و آموزش های ساختمانی، در خبرنامه ساختمانچی عضو شویدپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *