%عکس - سنگفرش کوبیک چیست؟

سنگفرش کوبیک چیست؟

kianborna

keleman

همه ما هنگامی که نام سنگ را می شنویم، اولین چیزی که در مورد آن به ذهنمان خطور می کند سختی و مقاومت آن است. سنگ یکی از مقاوم ترین مصالح ساختمانی است که از قرن ها پیش تاکنون در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته است. این متریال به وفور در سطح زمین یافت می شود و نیاز فعالان در حوزه ساختمان سازی را برطرف می نماید. سنگ ها در انواع مختلف با کانی ها و رنگ های متفاوت در زمین یافت می شوند و از یک عنصر دکوراتیو گرفته تا در پروژه های بزرگ ساخت و ساز کاربرد دارند. این ماده با توجه به میزان مقاومت خود برای مصارف گوناگون انتخاب می گردد و دوام و استحکام سازه را تامین می کند. %عکس - سنگفرش کوبیک چیست؟

یکی از کاربردهای ویژه سنگ استفاده از آن به عنوان کفپوش در داخل و یا در محوطه ساختمان است. کفپوش همواره در معرض تردد افراد قرار می گیرد، از این رو باید از دوام و استحکام لازم برخوردار باشد تا به مرور زمان دچار سائیدگی و آسیب نشود. یک کفپوش ایده آل نه تنها زیبایی و جذابیت فضا را دوچندان می کند، بلکه سالیان سال ظاهر خود را حفظ کرده و مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ هایی که در خارج از ساختمان برای پوشش کف مکان هایی نظیر محوطه ساختمان، پارک ها، پیاده روها، آب نماها و … مورد استفاده قرار می گیرند بیشتر از سنگ های کار شده در داخل ساختمان در معرض رفت و آمد هستند، از این رو باید از مقاوم ترین نوع سنگ انتخاب شوند. در نوشته های پیشین ساختمانچی به بررسی انواع سنگ ساختمانی و کاربرد آن ها در مکان های گوناگون پرداخته شد. هم اکنون در این نوشته قصد داریم سنگ مخصوص کف محوطه ها و پیاده رو ها را به شما معرفی کنیم. سنگ کوبیک از جمله سنگ های ایده آل برای محوطه سازی است و به دلیل استحکام بسیار بالا قابل استفاده در شرایط مختلف آب و هوایی می باشد. این سنگ همان سنگ گرانیت است که پس از استخراج از معدن به اشکال مکعبی شکل با سایزهای مشخص برش داده می شود.%عکس - سنگفرش کوبیک چیست؟

سنگ کوبیک نوعی سنگ گرانیت مکعبی شکل با ابعاد، طرح ها و رنگ های متفاوت است و به دو نوع سنگ کوبیک منظم و سنگ کوبیک نامنظم دسته بندی می شود. سنگ هایی که پس از استخراج از کارخانه طبق سفارش مشتری به قطعات کوچک با ابعاد مشخص خرد می شوند، سنگ کوبیک منظم نامیده می شوند و سنگ هایی که بعد از استخراج توسط دستگاه سنگ شکن خرد شده ، سپس در کارخانه با کاتر به ابعاد کوچک تقسیم می شوند، سنگ نامنظم کوبیک گفته می شود.

معادن بسیاری در سطح کشور وجود دارند که می توان سنگ کوبیک را از آن ها استخراج نمود. البته لازم به ذکر است که سنگ هر منطقه ویژگی ها و قابلیت های خاص خود را دارد. از کنار هم قرار دادن این سنگ ها می توان ترکیب های بسیار زیبا به نمایش گذاشت. از جمله سنگ های کوبیک که در کشور مورد استفاده قرار می گیرند می توان به سنگ کوبیک ساوه، سنگ کوبیک مشهد و سنگ کوبیک نطنز اشاره نمود. قیمت این سنگ ها با توجه به ابعاد، برشکاری و هزینه حمل و نقل آن ها از معدن تا کارخانه محاسبه می شود. %عکس - سنگفرش کوبیک چیست؟

از جمله مزایای سنگ کوبیک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سنگ کوبیک قابل اجرا بر روی سطوح مختلف است.
 • سنگفرش کوبیک مقاومت بسیار بالایی دارد و در برابر تغییرات آب و هوایی دچار آسیب نخواهد شد.
 • تنوع طرح و رنگ این سنگفرش ها بسیار بالاست، از این رو با اجرای این سنگفرش می توان زیبایی و جذابیت فوق العاده ای با ترکیب رنگ های مختلف ایجاد نمود.
 • سطح این نوع سنگ ها صیقلی نیست، از این رو هنگام بارندگی امکان لیز خوردن و یا خطر سقوط بر روی زمین وجود ندارد.
 • سنگ کوبیک در برابر خمش و برش مقاومت بسیار بالایی دارد و به راحتی شکسته نمی شود.
 • سنگفرش کوبیک نور و انرژی گرمایی خورشید را منعکس نمی کند.
 • این سنگ ها حجم و ارتفاع زیادی دارند، به همین دلیل هنگام سنگفرش نمودن،  دیگر نیازی به زیرسازی سطح نیست.
 • امکان جدا نمودن این سنگ ها از سطح وجود دارد و می توان مجدداً آن ها را در مکان دیگری استفاده نمود.
 • اجرای سنگفرش کوبیک بسیار آسان است و در کمترین زمان ممکن و بدون استفاده از تجهیزات پر هزینه و حتی بدون استفاده از سیمان نیز صورت می گیرد.
 • قیمت سنگ کوبیک در مقایسه با سایر سنگ هایی که برای پوشش کف محوطه ها استفاده می شوند مناسب تر است.
 • تعمیر و تعویض سنگفرش کوبیک امکان پذیر است و در صورت نیاز می توان این کار را انجام داد.
 • این سنگ ها را می توان به صورت فاصله دار یا بدون فاصله در کنار هم قرار داد.
 • هنگام بارندگی، آب باران از شیارهای بین سنگ ها به سطح زمین نفوذ کرده و در سطح سنگفرش آب جمع نمی شود.
 • این سنگ ها نه تنها برای محوطه سازی بلکه برای پیاده رو ها نیز مناسب می باشند.
 • سنگ کوبیک به دلیل طول عمر بالا از جمله سنگ های محبوب برای سنگفرش محیط های خارجی است.
 • اجرای سنگ کوبیک به صورت خشکه چینی صورت می گیرد.
 • این سنگ ها در برابر باران های اسیدی و مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارند و دچار خوردگی نخواهند شد.