%عکس - سقف شیبدار شینگل؛ ویژگی ها، اجرا و قیمت

سقف شیبدار شینگل؛ ویژگی ها، اجرا و قیمت

گروه تولیدی صنعتی کیان برنا

به طور کلی می توان گفت سقف شیبدار به سقفی گفته می شود که دارای شیب حداقل 15 درجه ای داشته باشند. اما این شیب می تواند حداکثر 70 درجه نیز داشته باشد. سقف شینگل از جمله رایج ترین سقف برای پوشش بام های شیبدار در ساختمان های اداری, مسکونی, تجاری و… می باشد. امروزه از آن به عنوان پوشش اصلی بام و پوشش نمای ساختمان استفاده می شود. شینگل لایه ای از جنس قیر فرآوری شده می باشد که برای پوشش سقف شیبدار مورد استفاده قرار می گیرد. این پوشش از مشتقات نفت, سیلیس و لایه های مختلف ساخته می شود. در تولید شینگل مواردی مانند مقاومت در برابر ضربه، وزش باد، تغییرات آب و هوایی، ایزولاسیون در برابر تغییرات دمایی و شکل گیری به فرم های دلخواه مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند.

شینگل نوعی پوشش برای سقف های شیب دار است که با لایه ای از فایبر گلاس مقام می شود و رنگ پردازی سطح آن با گرانول های سنگی صورت میگیرد که این امر باعث ثبات رنگی شینگل می شود. حدالقل شیب برای نصب سقف شینگل 20 درصد می باشد. سیستم سقف شینل در برابر عوامل خارجی بسیار مقاوم بوده و به مدت چند سال نیاز به نگهداری و مراقبت ندارد. ساختار سقف شینگل به گونه ای است که از اجزا آن دارای شکل مستطیلی بوده و تخت و مسطح می باشند و از پایین به سمت بالا گذاشته می شوند. مصالحی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند، جنس متفاوتی دارند. برای مثال سنگ، چوب، فلز، پلاستیک، سیمان و مصالح کامپوزیتی از جمله مصالحی هستند که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند. سقف های شینگل انواع متفاوتی دارند که از جمله می توان به سقف شینگل دولایه و سقف شینگل لانه زنبوری اشاره کرد.

ویژگی های سقف شیبدار شینگل

سقف شینگل دارای ویژگی های منحصربفردی می باشد. برای مثال شینگل در برابر آب برف و باران مقاوم است و با گذشت زمان آب به لایه زیر آن نفوذ نمی کند از این رو می توان آن را نوعی عایق رطوبتی نیز در نظر گرفت، اما نکته مهم استفاده از یک عایق در زیر آن می باشد. بنابراین نمی توان گفت این محصول به تنهایی عایقی برای رطوبت می باشد. این نوع پوشش سقف در برابر تابش نور خورشید مقاوم است و دچار تغییر رنگ و رنگ پریدگی نمی شود. از دیگر ویژگی های این سقف این است که می توان به راحتی بر روی آن راه رفت. شینگل ظاهری زیبا و طبیعی دارد و در رنگ های متنوع با ابعاد متفاوت تولید می شود. یکی از ویژگی های مهم سقف شینگل, قابلیت انعطاف پذیری آن می باشد. به همین دلیل این نوع سقف قابل اجرا بر روی انواع سقف شیب دار پیچیده می باشد. پوشش سقف شینگل نیاز به مراقبت و نگهداری ندارد و مقاومت و طول عمر آن بالا می باشد. دودکش های سقف را می توان با شینگل پوشش داد و آب بندی کرد. سقف شینگل, سقف ساختمان را به طور کامل آب بندی می کند و در تمامی جهات اورلب می باشد. از دیگر ویژگی های سقف شینگل می توان به وزن کم و اشتعال ناپذیر بوذن آن ها اشاره کرد. نصب سقف های شینگل آسان بوده و سرعت انجام آن بالا می باشد. سقف های شینگل عموما از کیفیت بالایی برخوردار بوده و به مرور زمان دچار رنگ پریدگی نمی شوند. از آن جایی که این گونه سقف ها از مقاومت بالایی در برابر زلزله دارند، انتخاب بسیار مناسبی برای مناطق زلزله خیز محسوب می شوند.

%عکس - سقف شیبدار شینگل؛ ویژگی ها، اجرا و قیمت

 قیمت سقف شینگل

سقف های شیبدار شینگل انواع مختلفی دارند و قیمت هر یک از آن ها با توجه به ویژگی هایی که دارند، متفاوت می باشد. از جمله فاکتورهایی که بر قیمت سقف های شینگل تاثیرگذار می باشد می توان به جنس مصالحی که به این منظور به کار رفته است اشاره کرد. برای مثال سقف های شینگل از جنس سفال و ورق های گالوانیزه که بیش تر از سایر متریال ها از مشکل آب بندی برخوردار می باشد، نسبت به سایر سقف های شینگل کم تر می باشد. برند سقف و شرکت تولید کننده نیز از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت این محصول می باشد. هرچه محصول از برند مشهورتری برخوردار باشد، قیمت بیش تر نیز دارد.

اجرای سقف شینگل

همان گونه که گفته شد، یکی از مزایای استفاده از سقف شینگل نصب آسان آن می باشد. آن چه که در اجرا و نصب سقف های شینگل حائز اهمیت می باشد، در نظر گرفتن کلیه جزئیات مانند آب بندی دودکش ها، آبروها و غیره می باشد. برای اجرای سقف شینگل در ابتدا باید صفحات چوبی مخصوص با نام OSB بر روی زیرسازی فلزی نصب شود. سپس بر روی آن از یک لایه لایه آب بند یا ایزوگام استفاده می شود. پس از آن پوشش عایق رطوبتی پس از مرحله زیر سازی نصب شده و پس از آن پوشش سقف شینگل با استفاده از میخ های مخصوص بر روی آن نصب می شود.

برای ساخت سقف شینگل از مصالح مختلف مانند چوب، فلز، پلاستیک، سیمان و مصالح کامپوزیتی استفاده می شود.