%عکس - اهمیت سازگاری نمای ساختمان های شهری

اهمیت سازگاری نمای ساختمان های شهری

kianborna

نمای ساختمان نقش مهمی در زیبایی شهر و محله ایفا می کند. ایجاد یک نمای متناقض و ناهماهنگ با سایر نماها چهره شهر را بهم ریخته و جلوه ناخوشایندی به آن می دهد. در واقع نما قسمتی از ساختمان است که در معرض دید عموم قرار دارد، از این رو از طرفی وجهه اجتماعی و از طرفی دیگر سلیقه ساکنین ساختمان را به نمایش می گذارد. شکل ظاهری ساختمان باید به گونه ای طراحی شود که هم با فضای پیرامون سازگاری داشته باشد و هم حجم داخل ساختمان را بیان کند. نمای ساختمان بر بدنه خیابان ها و چهره کلی شهر بسیار اثرگذار است، به همین دلیل هر گونه ناسازگاری بین نماها، کلیت نمای شهر را زیر سوال خواهد برد.

در عصر حاضر طراحی نمای ساختمان جزء اولویت های پیمانکاران و معماران محسوب می شود. در طراحی نما صرفاً نمی توان بر روی زیبایی و جذابیت تکیه کرد بلکه عوامل دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرند. مهمترین عامل در طراحی نما در نظر گرفتن بودجه است. پروژه شما باید با بودجه همخوانی داشته باشد زیرا در غیر اینصورت ممکن است در طول اجرای پروژه با مشکل مواجهه شوید. اقلیم منطقه از دیگر مواردی است که باید در طراحی نما مورد توجه قرار گیرد. نمای ساختمانی که در منطقه مرطوب قرار دارد مسلماً با نمای خانه ای که در منطقه گرم و خشک قرار دارد کاملاً متفاوت است. زیرا هم طراحی و هم مصالحی که برای نماکاری ساختمان استفاده می شوند باید از قابلیت های ویژه برای آب و هوای مورد نظر برخوردار باشند. علاوه بر آن هنگام طراحی نما بافت منطقه نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. برای مثال در منطقه ای که اکثر ساختمان ها نمای سنگی دارند، استفاده از نمای آجری توصیه نمی شود. در کل ظاهر یک بنا باید با ساختمان های مجاور همخوانی و هارمونی داشته باشد.

%عکس - اهمیت سازگاری نمای ساختمان های شهری

طراحی نمای ساختمان یک حرفه کاملاً تخصصی است و تنها یک معمار باتجربه می تواند ظاهر یک بنا را هماهنگ با محیط اطراف آن طراحی نماید. آنچه که امروزه شاهد آن هستیم تقلید نماهای ساختمان از یکدیگر است. نمای یک ساختمان را باید بر اساس معماری آن انجام داد و نمی توان بدون در نظر گرفتن عوامل موثر طرح نمای ساختمان های دیگر را کپی برداری کرد. اصولاً مصالحی که در هر منطقه رایج تر هستند برای نما مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثل اگر سنگ در یک منطقه به وفور یافت می شود و نمای اکثر خانه ها سنگی است بهتر است نماکاری با سنگ صورت گیرد. با انجام اینکار هارمونی بیشتری در فضا پدیدار می شود.

آنچه که امروزه در طراحی نمای اکثر ساختمان ها مشاهده می کنید نورپردازی است. نورپردازی جلوه ساختمان را به کلی دگرگون می کند و ظاهر آن را زیباتر می نماید. در واقع نور به نما هویت می بخشد و آن را متمایز و برجسته نشان می دهد. البته نورپردازی نما نیز خود دارای اصول خاصی است و عدم توجه به آنها موجب خیرگی شده و از نظر بصری نوعی آشفتگی در فضا به وجود خواهد آمد. توجه به نوع کاربری فضا نیز از جمله مواردی است که در طراحی نما باید بدان توجه شود. قبل از طراحی باید به اینکه ساختمان مسکونی، اداری، تجاری و یا تفریحی است پاسخ داد. نمای ساختمان باید به گونه ای باشد که با نگاه اول به آن بتوان نوع کاربری آن را حدس زد.

%عکس - اهمیت سازگاری نمای ساختمان های شهری

نمای یک بنا در معرض دید است و در واقع از نظر بصری پوسته بنا به شمار می آید. از این رو انتخاب مصالح با کیفیت باید در راس امور نماکاری قرار گیرد. چه بسیار ساختمان هایی بوده اند که اسکلت بندی آنها بسیار مطلوب به نظر می رسید اما مصالحی که برای نماکاری آن استفاده شده بود فاقد کیفیت لازم بودند. به همین دلیل سال ها بعد مشکلات بسیاری برای آنها پیش آمد و نما در اثر عوامل محیطی مختلف سریع تر در معرض فرسایش و نابودی قرار گرفت. بنابراین استفاده از مواد و مصالح ساختمانی با کیفیت نقش مهمی در زیبایی و طول عمر نمای ساختمان ایفا می کند. علاوه بر آن فردی که قصد خرید یک ملک را دارد ابتدا ظاهر آن را بررسی می نماید سپس نسبت به رویت فضای داخل آن اقدام می نماید.

به منظور نماکاری ساختمان باید طرح هایی انتخاب شوند که ماهیت داخل خانه را بر ملا نکنند. همیشه باید بین حریم خصوصی ساختمان و فضای بیرون آن مرز مشخصی باشد و از ایجاد نماهای برون گرایی که حریم افراد را در معرض دید قرار می دهند پرهیز گردد. نکته دیگر در طراحی نمای ساختمان تلفیق فرم و عملکرد است. برخی معماران زیبایی را فدای عملکرد می کنند و طرحی ایجاد می کنند که موجب پرتی در فضا می شود. یک نما در صورتی از طراحی ایده آل برخوردار است که پرتی و فضاهای هدر رفته در آن به چشم نخورد و کاملاً اصولی و با رعایت استانداردهای لازم طراحی شده باشد.

نمای ساختمان های متفاوتی که در شهر به چشم می خورد نمادی از شرایط اقتصادی و اجتماعی و طرز تفکر فرد طراح و سازنده آن می باشد. این نماها باید نقاط مشترک بسیاری با هم داشته باشند تا از ایجاد آشفتگی و ناهماهنگی در فضا خودداری شود. تمام عناصر ظاهری نما باید از نظر ابعاد و رنگ با هم سازگار باشند و جلوه ای متعادل در فضا ایجاد نمایند. با توجه به نکاتی که در این نوشته از ساختمانچی مطرح شد می توان نمایی ایده آل برای ساختمان انتخاب نمود و از ایجاد ناسازگاری پرهیز کرد. قبل از شروع به طراحی نما باید تمام جوانب را در نظر گرفت و با توجه به آنها نسبت به انتخاب طرح مناسب اقدام کرد.