%عکس - سازه LSF و ویژگی های آن

سازه LSF و ویژگی های آن

greenwaffle

keleman

kianborna

سازه LSF که اختصار (Light Weight Steel Frame ) می باشد، سازه فولادی سبکی است که در دسته سیستم های نوین ساختمانی قرار می گیرد. استفاده از این سازه معمولا در ساخت ساختمان هایی با تعداد طبقات کم که معمولا تا 5 طبقه می باشد، صورت می گیرد. سازه LSF نمونه ای از سازه های از پیش ساخته شده ای است که پس از ساخت در کارگاه به محل مورد نظر برده شده و نصب می گردد. از این سازه در جهت ایجاد پایداری ساختمان استفاده می شود. از برترین ویژگی های این سازه می توان به کاهش 50 درصدی وزن ساختمان با استفاده از آن اشاره کرد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان توضیحات بیش تر در زمینه سازه LSF می پردازیم.

سازه lsf

همان گونه که گفته شد، سازه LSF نمونه ای از سیستم های نوین ساختمانی می باشد که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. آن چه که باعث ایجاد تمایز این سازه با سایر سازه ها می شود، مقاطع فولادی جدار نازک آن ها می باشد. از ویژگی های این مقاطع می توان به وزن کم و استفاده آسان از آن ها اشاره کرد. سیستم سازه LSF در بیش تر پروژه های ساختمانی در کنار سقف سبک مورد استفاده قرار می گیرد. اما امکان استفاده از آن در کنار انواع سقف امکان پذیر می باشد. سقفی که در نهایت در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد، شیب دار بوده و در ساخت آن از خرپای فلزی استفاده می شود. در اجرای دیگر قسمت های ساختمان که از سازه ال اس اف در آن استفاده شده است، پروفیل های سرد نورد شده به کار می رود. در اجرای نمای ساختمان از متریالی هم چون سنگ، آجر نما، نمای PVC و غیره استفاده می شود. از این سازه به عنوان یک سیستم مستقل در ساختمان سازی استفاده می شود که قابلیت ترکیب با سیستم های سازه ای دیگر را دارا می باشد. این سازه در ابعاد مختلفی تولید شده و ضخامت آن می تواند متغیر باشد.%عکس - سازه LSF و ویژگی های آن

اجزای تشکیل دهنده سازه LSF

به طور کلی اجزای تشکیل دهنده سازه LSF به سه بخش تقسیم بندی می شوند. یکی از اجزای تشکیل دهنده این سازه، ورق و ستون های فولادی و گالوانیزه می باشند. از دیگر اجزای تشکیل دهنده صفحاتی از جنس پی وی سی هستند که از آن ها به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود. استفاده از این صفحات به عنوان عایق می تواند هزینه های مصرف انرژی را تا اندزه زیادی کاهش دهد. دیواره بتنی پیش ساخته که در سازه های قاب فلزی سبک مورد استفاده قرار می گیرد، از دیگر اجزای تشکیل دهنده سازه بتنی می باشد.

مزایای سازه LSF

از جمله موارد کاربرد LSF می توان به استفاده از آن ها در ساختمان های چند واحدی، دفاتر و ساختمان های تجاری کوچک، واحدهای صنعتی، ساختمان های ورزشی و آموزشی، خانه های کوچک، احداث طبقات بر روی پشت بام، ساخت فضای پیش ساخته و غیره اشاره کرد. همان گونه که گفته شد از مزایای این سازه ها وزن کم آن ها می باشد. از دیگر مزایای سازه ال اس اف که می توان در این جا به آن اشاره کرد، کاهش خطرات ناشی از زلزله می باشد. هم چنین استفاده از آن ها می تواند تا اندازه زیادی سرعت ساخت ساختمان ها را بالا ببرد. از دیگر نکات مثبت استفاده از سازه LSF در کاهش هدر رفت انرژی می باشد. بنابراین به کارگیری آن ها در ساختمان سازی می تواند در کاهش هزینه ها در طولانی مدت نیز کارگشا باشد. هم چنین استفاده از این سازه هیچ گونه محدودیتی در طراحی نقشه ساختمان ایجاد نمی کند. استفاده از دیوارهای تر در ساختمان های معمولی معایبی به همراه دارد که از جمله می توان به سنگین بودن آن ها اشاره کرد. اعمال وزن سنگین بر ساختمان می تواند مشکلاتی از قبیل جذب نیروی بیش تر زلزله و تولید ضایعات فراوان را به همراه داشته باشد. استفاده از سازه LSF می تواند این مشکل را تا اندازه زیادی برطرف سازد. چرا که به کارگیری آن ها امکان استفاده از دیوارهای خشک به جای دیوار های تر در ساختمان های معمولی را فراهم می کند. از دیگر مزایای استفاده از این سازه می توان به تولید انبوه، سادگی در ساخت و تولید، کیفیت و دقت بالا در ساخت و اجرای جزئیات، مقاومت زیاد، حمل و نصب آسان، قابلیت بازیافت مصالح به کار رفته در ساخت سازه، عدم اشتعال پذیری، مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و نفوذ حشرات موذی، عدم نیاز به قالب بندی و سازگاری در محیط و آب و هوای مختلف اشاره کرد. از این سازه در بازسازی خانه های مناطق زلزله زده نیز استفاده می شود. چرا که سرعت ساخت با استفاده از این سازه بالا بوده و هزینه مقرون به صرفه ای دارد.

معایب استفاده از سازه LSF

در کنار مزایای استفاده از سازه ال اس اف، برخی نکات منفی نیز وجود دارد. برای مثال از معایب LSF می توان به محدودیت در ابعاد دهانه اشاره کرد. هم چنین محدودیت نیروهای خبره برای انجام این کار از دیگر نکات قابل توجه در این زمینه می باشد. چرا که استفاده از این سازه در ساختمان سازی نیاز به مهارت های ویژه دارد. از دیگر معایب این سازه می توان به محدودیت استفاده از آن ها در ساختمان هایی با طبقات زیاد اشاره کرد. از نکات دیگر می توان به دقت در حمل آن اشاره کرد. چرا که در صورتی که قطعه ای از آن در هنگام حمل کردن آسیب ببیند باید دوباره سفارش و ساخته شود. ایجاد سر و صدا سازه بر اثر انبساط و انقباض نیز از دیگر معایب آن به شمار می رود.

دستمزد اجرای سازه ی LSF

موضوعقیمتتاریخ به روز رسانی
دستمزد اجرای سازه سبک فولادی ال اس اف ( LSF )95,000 ریال به ازای هر کیلوگرم1398/8/2
هزینه اجرای اضافه طبقه با سازه سبک فولادی LSF95,000 ریال به ازای هر کیلوگرم1398/8/2
دستمزد اجرای سازه lsf در تهران28,000,000 ریال به ازای هر متر مربع زیر بنا1398/10/23

همان طور که پیش تر گفته شد ساخت سازه های LSF با سرعت نسبتا زیادی انجام می شود و مقرون به صرفه نیز هست. شرکت های زیادی وجود دارند که این نوع سازه رو اجرا می کنند، بنابراین اگر تصمیم بر آن شود که سازه LSF اجرا گردد می توان به شرکت های مربوطه مراجعه نمود و از آن ها مشاوره گرفت.

به طور کلی اجزای تشکیل دهنده سازه LSF به سه بخش تقسیم بندی می شوند. ورق و ستون های فولادی و گالوانیزه، صفحاتی از جنس پی وی سی به عنوان عایق و دیواره بتنی پیش ساخته که در سازه های قاب فلزی سبک مورد استفاده قرار می گیرند.

وزن کم، کاهش خطرات ناشی از زلزله، افزایش سرعت ساخت ساختمان ها، کاهش هدر رفت انرژی، کیفیت و دقت بالا در ساخت و اجرای جزئیات، مقاومت زیاد، حمل و نصب آسان، قابلیت بازیافت مصالح به کار رفته در ساخت سازه، عدم اشتعال پذیری، مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و....

برای اطلاع از دستمزد پیمانکار ساختمانی از جمله  اجرای سازه ی LSF کلیک کنید.

محدودیت در ابعاد دهانه، نیاز به نیروهای خبره برای انجام این کار، محدودیت استفاده از آن ها در ساختمان هایی با طبقات زیاد، دقت در حمل و نقل به منظور عدم ایجاد آسیب و ایجاد سر و صدا سازه بر اثر انبساط و انقباض