بنر آچاریست تبلیغات
 
بنر کی پلاس بنر آبین
ساخت درب چوبی

آموزش ساخت درب چوبی

khedmatazma

kianborna

آیا شما از جمله افرادی هستید که به ساخت وسایل چوبی علاقمند هستید؟ آیا تا به حال به ساخت درب چوبی فکر کرده اید؟ آن چه که در این مطلب از ساختمانچی با شما در میان گذاشته ایم، آموزش ساخت درب چوبی اتاق می باشد. نکته مهم در انجام این کار اندازه گیری و برش صحیح چوب می باشد. اگر به انجام این کار علاقمند می باشید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مرحله اول

آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، اندازه گیری دقیق و صحیح پنل درب می باشد. از این رو طول و عرض چارچوب درب را با دقت اندازه گیری کنید.

اندازه گیری

مرحله دوم

برای ساخت درب چوبی، بهتر است از یک تخته سه لا به عرض 1.2 متر و طول 2.4 متر با ضخامت 1.3 سانتی متری استفاده نمایید.

ساخت درب چوبی

مرحله سوم

در این مرحله اندازه های پنل درب که قبلا اندازه گیری کرده اید، بر روی تخته علامت گذاری کنید. توجه داشته باشید که در هنگام علامت گذاری، خطوط کاملا صاف کشیده شوند.

علامت گذاری

مرحله چهارم

در این مرحله نوبت به برش چوب می رسد. برای انجام این کار می توانید از اره با تیغه دایره ای استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برش چوب باید با دقت کامل انجام شود. بد نیست بدانید در بیش تر مواقع اندازه استاندارد پنل درب چوبی 200 سانتی متر در 67-61 سانتی متر می باشد.

برش چوب

مرحله پنجم

بعد از برش چوب نوبت به سمباده زنی سطح مورد نظر می رسد. برای انجام این کار می توانید از سمباده برقی یا کاغذ سمباده با درجه سختی بالا استفاده نمایید. توجه داشته باشید که تمام قسمت های چوب مانند سطح، پشت و گوشه آن را به خوبی سمباده بزنید.

سمباده زدن

مرحله ششم

در جهت عمق بخشی و استحکام بخشیدن به درب چوبی، می توانید از باقی مانده تخته استفاده کرده و نسبت به انجام این کار اقدام نمایید. اگر پنل درب با توجه به اندازه تخته که در ابتدا به آن اشاره شد، دارای طول 200 سانتی متر و عرض 64 سانتی متر می باشد، چوب کافی برای برش 4 قطعه به طول 200 و عرض 11سانتی متر و شش قطعه به طول 41 و عرض 11 سانی متر در اختیار خواهید داشت. توجه داشته باشید که برای هر دو طرف درب به این قطعه ها نیاز دارید. بنابراین بهتر است از یک ورقه چوب کوچک تر نیز استفاده نمایید.

بریدن چوب

مرحله هفتم

بعد از برش قطعه ها از دو یا سه قطعه از هریک از قطعه های بریده شده بر روی یکدیگر استفاده نمایید. برای انجام این کار می توانید از چسب چوب استفاده کنید. توجه داشته باشید که قطعه های بریده شده باید در لبه درب چسبانده شود.

بنابراین در نحوه چسباندن آن ها دقت نمایید. بعد از چسباندن هر قطعه به مدت 3 تا 5 دقیقه دست خود را بر روی آن ها فشار دهید تا به خوبی به سطح مورد نظر بچسبد. توجه داشته باشید که انجام این کار در پشت و روی سطح چوب باید انجام گیرد.

استفاده از چسب چوب

مرحله هشتم

در این مرحله باقی مانده چوب را به 6 قطعه 41 سانتی متری تبدیل می کنیم. توجه داشته باشید این قطعه ها در بین دو ردیف چوبی که در لبه های درب مورد استفاده قرار داده ایم، چسبانده می شود. بنابراین اگر اندازه گیری ها در ابتدای کار درست انجام شده باشد، دو تیغه باید 41 سانتی متر از یکدیگر فاصله داشته باشند.

برش دادن چوب

مرحله نهم

از شش قطعه بریده شده باید در هر دو طرف درب در قسمت بالا، پایین و میانه درب استفاده نمایید. برای انجام این کار از چسب چوب استفاده کنید.

%عکس - آموزش ساخت درب چوبی

مرحله دهم

اگر تمایل دارید ظاهر بهتری به درب ببخشید می توانید از قطعه های تراشیده چوب در این جهت استفاده نمایید. برای ایجاد نمایی بهتر انتهای قطعه های تراشیده چوب را با زاویه 45 درجه برش بزنید.

%عکس - آموزش ساخت درب چوبی

مرحله یازدهم

در این مرحله نوبت به تعیین محل دستگیره درب می رسد. برای انجام این کار از یک دریل شارژی با تیغه دایره ای 5.40 سانتی متری استفاده کرده و محل قرار گیری دستگیره درب را سوراخ کنید.

دریل شارژی

مرحله دوازدهم

در این مرحله نوبت به رنگ آمیزی درب می رسد. برای رنگ آمیزی درب از دو یا سه لایه رنگ آلکیدی استفاده نمایید. توجه داشته باشید بعد از هر لایه رنگ آمیزی اجازه دهید رنگ به طور کامل خشک شود. رنگ های پایه آب تقریبا به مدت 24 ساعت زمان برای خشک شدن نیاز دارند. البته این میزان زمان با توجه به محصول خریداری شده می تواند متفاوت باشد. توجه داشته باشید که حتما از دو لایه رنگ آمیزی برای ایجادی نمایی زیبا استفاده نمایید.

رنگ آمیزی

مرحله سیزدهم

بعد از پایان رنگ آمیزی از سیلر ضد آب بر روی درب استفاده نمایید. برای انجام این کار می توانید از سیلر پلی اورتان در هر دو طرف درب استفاده کنید. برای انجام این کار از قلمو رنگ آمیزی استفاده نمایید. حتی در صورتی که قصد نصب درب در داخل خانه دارید، حتما باید از سیلر ضد آب استفاده کنید.

سیلر ضد آب

مرحله چهاردهم

در این مرحله نوبت به نصب دستگیره و زبانه درب می رسد. بعد از انجام این کار محل دقیق لولای درب را نیز مشخص کرده و نسبت به نصب آن اقدام نمایید.

نصب دستگیره و زبانه درب

مرحله پانزدهم

در مرحله آخر نوبت به نصب درب می رسد. زمانی که لولا درب را نصب کردید، درب را چندین مرتبه باز و بسته کنید تا از باز و بسته شدن آن بدون مشکل مطمئن شوید.

نصب لولا