%عکس - برترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

برترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

kianborna

طراحی خانه باید به گونه ای باشد که با سبک زندگی و سلیقه افراد حاضر هماهنگی داشته باشد. اولین قدم در طراحی خانه انتخاب رنگ می باشد و می توان گفت که یکی از سخت ترین مراحل نیز تلقی می شود. شاید اولین رنگی که هر کس به استفاده از آن فکر می کند، رنگ سفید باشد. در این جا به معرفی رنگ هایی که می توان از آن ها برای طراحی خانه استفاده کرد، می پردازیم.

استفاده از رنگ آبی

استفاده از طیف های مختلف رنگ آبی باعث ایجاد فضایی سرزنده شده و چشم هر بیننده ای را خیره می کند. استفاده از رنگ هایی مانند آبی فیروزه ای براق باعث ایجاد نمایی زیبا در اتاق نشیمن می شود. استفاده از رنگ آبی انتخاب سایر رنگ ها را برای شما آسان کرده و این امکان را برای شما فراهم می کند که مجموعه ای از رنگ ها را در کنار یکدیگر به کار ببرید. استفاده از این رنگ باعث ایجاد فضایی آرام بخش نیز خواهد شد. اگر قصد دارید از رنگ آبی به عنوان رنگ اصلی در طراحی خانه استفاده کنید، انتخاب سایر رنگ ها نیز باید به گونه ای باشد که هارمونی زیبایی در مکان مورد نظر ایجاد کند. اگر در طراحی خانه خود بازنگری کرده و قسمت هایی از آن را تغییر داده اید، می توانید از رنگ آبی استفاده کرده و در کنار آن از فرش، مبلمان، یا تابلو نقاشی را انتخاب نمایید که در آن از الگو و طرح های زیبا با رنگ غالب استفاده شده باشد.

%عکس - برترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

تئوری رنگ ها

زمانی که رنگی را انتخاب می نمایید باید به سه نکته توجه کنید. توجه به طیف رنگی از جمله مواردی است که باید به آن توجه نمایید. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، انتخاب رنگ های سرزنده یا خنثی می باشد. در آخر باید به روشن یا تیره بودن رنگ نیز توجه داشته باشید. زمانی که رنگی را انتخاب کردید برای انتخاب رنگ هایی که تطبیق مناسبی با آن دارند، می توانید از چرخه رنگ ها استفاده نمایید.

%عکس - برترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

الهام از طبیعت

شما می توانید به خانه خود به عنوان یک طرح مینیاتوری از دنیای بیرون نگاه کرده و رنگ های تیره ای که در زمین، در درخت ها و رنگ های روشنی که در آسمان و زمین استفاده شده است را به کار گیرید. استفاده از این طراحی ساده باعث ایجاد جذابیت در خانه شما می شود. استفاده از رنگ های موجود در طبیعت باعث ایجاد توازن در محیط زندگی شما نیز خواهد شد.

%عکس - برترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

انتخاب رنگ بر اساس سلیقه

در زمان انتخاب رنگ در جهت ایجاد فضایی مناسب به ظاهر کلی اتاق مورد نظر توجه نمایید. توجه داشته باشید که رنگی را انتخاب کنید که با سلیقه شما هماهنگ  بوده و احساس خوبی در شما ایجاد کند. زیرا شما مدت زیادی را در خانه هستید و رنگ انتخابی نباید احساس ناخوشایندی در شما ایجاد کند.%عکس - برترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

توجه به حس و حال اتاق

رنگ ها قابلیت تاثیرگذاری بسزایی در حس و حال افراد دارند. البته این تاثیرگذاری به شخصیت افراد مختلف نیز بستگی دارد. برای مثال استفاده از رنگ های تیره در برخی افراد باعث ایجاد آرامش می شود. اما در مقابل استفاده از رنگ های تیره در دسته ای دیگر از افراد، اثری کاملا عکس دارد. به همین خاطر زمانی که تصمیم به انتخاب رنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود دارید، توجه به تیپ شخصیتی افراد حاضر در خانه از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است.

%عکس - برترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

توجه به نسبیت رنگ ها

زمانی که تصمیم به استفاده از چند رنگ در طراحی خانه دارید، توجه به میزان نسبیت آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. طراحان دکوراسیون داخلی بر این عقیده اند که بهتر است 60 درصد از رنگ غالب برای رنگ آمیزی دیوار که سهم بیش تری در تاثیرگذاری طراحی دکوراسیون دارند اختصاص داده شود. از دومین رنگ انتخابی نیز می توانید در 30 درصد از فضای اتاق مانند مبلمان، پرده و فرش استفاده نمایید. برای 10 درصد باقی مانده نیز از همان رنگ غالب در المان های کوچک مانند کوسن، نقاشی های کوچک، گلدان و یا دیگر المان های تزئینی استفاده نمایید.

%عکس - برترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

انتخاب رنگ اتاق خواب

انتخاب رنگ اتاق خواب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که شما زمان زیادی را در اتاق خواب خود می گذرانید و حسی که در طول زمان استفاده از اتاق خواب به شما القا می شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است. انتخاب رنگ اتاق خواب باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد آرامش در شما شود. برای مثال استفاده از طیف های مختلف رنگ آبی برای رنگ آمیزی دیوار و یا انتخاب المان هایی مانند رو تختی و لوازم تزئینی، می تواند انتخاب مناسبی باشد. در هنگام استفاده از رنگ های مختلف توجه داشته باشید که تعادل در محیط برقرار شود. استفاده از الگوهای مختلف نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند. اگر تمایل به استفاده از رنگ های غالب برای طراحی اتاق خواب دارید بهتراست تنها برای رنگ آمیزی یک دیوار از آن استفاده کرده و برای دیوارهای دیگر از طیف ملایم تر آن رنگ استفاده نمایید. انتخاب روتختی مناسبی که رنگ آن با رنگ دیوارها هماهنگی داشته باشد نیز از جمله نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید.

%عکس - برترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

انتخاب رنگ اتاق نشیمن

اتاق نشیمن از جمله قسمت های خانه به شمار می آید که از آن استفاده زیادی می شود. انتخاب رنگ برای این قسمت از خانه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در هنگام انتخاب رنگ اتاق نشیمن باید به سایر المان ها از جمله فرش، مبلمان و پرده نیز توجه شود. استفاده از رنگ های خنثی مانند رنگ بژ برای این قسمت از خانه مناسب می باشد.

%عکس - برترین رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی

نکات پایانی

توجه به تیپ شخصیتی و سلیقه افراد در انتخاب رنگ از جمله موارد تاثیرگذار می باشد. به همین منظور در هنگام انتخاب رنگ علاوه بر زیبایی باید به این عوامل و حسی که رنگ انتخابی به شما القا می کند نیز توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید که هر رنگ از لحاظ روانشناسی تاثیرات متفاوتی دارد. بنابراین چگونگی انتخاب آن برای قسمت های مختلف خانه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.