بنر آبینتبلیغات
 
بنر کی پلاس تبلیغات
%عکس - رنگ های تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی

رنگ های تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی

kianborna

arian

khedmatazma

رنگ هایی که به طور روزمره با آنها سر و کار داریم تاثیر بسیاری بر خلق و خو و روحیات ما می گذارند. هر رنگ از نظر روانشناسی تاثیری متفاوت دارد و می تواند حال و هوای انسان را دگرگون سازد. وقتی وارد یک خانه می شوید با دیدن دکوراسیون داخلی و نوع رنگی که در آن استفاده شده به راحتی می توانید به روحیات صاحب خانه پی ببرید. افرادی که روحیه آرامی دارند اصولاً رنگ های ملایم و آرامش بخش را انتخاب می کنند و افراد پرهیاهو و پر جنب و جوش رنگ های شاد و پر انرژی را ترجیح می دهند. افراد از نظر شخصیتی متفاوت هستند و هر کدام با توجه به علایق خود رنگ ها را انتخاب می کنند. روانشناسی رنگ ها حوزه ای بس گسترده است که به تاثیر رنگ ها بر روحیه افراد می پردازد و موضوعی است که همواره در طراحی داخلی ساختمان مورد توجه معماران قرار می گیرد. برای اینکه در خانه خود حس خوبی داشته باشید و با گذر زمان همواره دکوراسیون منزلتان باب میل بوده و احساس خستگی و کسالت را به شما منتقل نکند باید با تاثیر رنگ ها آشنا شوید. یکسری رنگ ها حس و حال خوبی دارند اما برخی دیگر حس افسردگی، خشم و یا استرس را منتقل می کنند. چه منزل شما کوچک باشد چه بزرگ باید برای ایجاد محیطی شاد از بین رنگ ها بهترین و تاثیرگذارترین آنها را انتخاب کنید.

امروزه در طراحی سبک مدرن رنگ های مختلف به صورت ترکیبی و یا تک رنگ مورد استفاده قرار می گیرند و محدودیتی در استفاده از آنها وجود ندارد. یک طراح خوش ذوق و با سلیقه سعی می کند از یک ترکیب رنگی مناسب استفاده کند تا نه تنها فضا را زیباتر نشان دهد بلکه بر روحیات و حال وهوای افراد نیز تاثیر مثبت بگذارد. برای آشنایی با ترکیب رنگ های مختلف در دکوراسیون داخلی به سایت ساختمانچی مراجعه کنید و انواع الگوها و مدل های طراحی داخلی را مشاهده نمائید. هر چند انتخاب رنگ به نظر آسان می آید اما امری کاملاً تخصصی است و تنها معماران و طراحان داخلی می توانند از عهده آن برآیند.

انتخاب رنگ در طراحی داخلی ساختمان موضوعی حائز اهمیت است و باید آگاهانه صورت گیرد. در نوشته های پیشین ساختمانچی به معرفی انواع رنگ ها و استفاده از آنها در قسمت های مختلف منزل اشاره شد. هم اکنون در این نوشته قصد داریم به رنگ هایی که تاثیری عالی در دکوراسیون داخلی دارند و حس و حال خوبی به ساکنین منازل هدیه می کنند آشنا شویم. هر چند انتخاب رنگ امری کاملاً سلیقه ای است اما در نظر گرفتن تاثیر روانی آن ها بر افراد نیز مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد. این رنگ ها شامل موارد زیر می باشند:

 رنگ سبز

رنگ سبز نماد طبیعت است و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی حسی از طراوت و شادابی را به ارمغان می آورد. این رنگ علاوه بر ایجاد شادی حسی از آرامش را نیز به همراه دارد و موجب آسودگی روح و روان می شود. اصولاً این رنگ از جمله رنگ هایی است که به چشم استراحت می دهد و برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب و یا آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده محدود از رنگ سبز در کنار  رنگ زرد می تواند تاثیر خوبی بر روحیه افراد بگذارد.

رنگ آبی

رنگ آبی رنگی آرام و سرد است که حضور آن در طراحی داخلی حس و حالی سرشار از آرامش منتقل می کند. این رنگ میزان استرس و دغدغه های ذهنی را کاهش می دهد و فضا را خنک نشان می دهد. رنگ آبی هم به صورت رنگ غالب و هم در ترکیب با سایر رنگ ها استفاده می شود. از جمله رنگ هایی که با رنگ آبی سازگارند شامل رنگ زرد، خاکستری و سفید می باشند.

رنگ زرد

رنگ زرد یادآور پرتوهای گرم خورشید است و در بدن حسی از شادی و شعف ایجاد می کند. این رنگ در تمام بخش های خانه قابل استفاده بوده و فضا را گرم تر و صمیمی تر نشان می دهد. رنگ زرد را نمی توان به عنوان رنگی غالب در فضای دکوراسیون داخلی استفاده کرد اما ترکیب آن با رنگ های خنثی جلوه ای بی نظیر در فضا ایجاد می کند. این رنگ تاثیری بسیار عالی در کنار رنگ های خاکستری، سفید، مشکی و … خواهد داشت.

رنگ صورتی

یکی از ملایم ترین و زیباترین رنگ، صورتی است. این رنگ در طیف های تیره تا روشن زیبایی بی نظیری در فضا ایجاد می کند و اصولاً برای اتاق خواب دخترانه انتخاب می شود. این رنگ جزء رنگ های گرم است و حسی آرامش بخش منتقل می کند. استفاده از رنگ صورتی در مکان های پر نور توصیه می شود زیرا کاربرد آن در فضای تاریک فضا را بسته و کوچک نشان می دهد. بنابراین در اتاق های بزرگ که نور کافی دارند از این رنگ استفاده می گردد. رنگ صورتی در کنار رنگ سفید آرامشی فوق العاده و یک حس دوست داشتنی ایجاد می کند و اکثر دختران این رنگ را برای طراحی اتاق خواب خود می پسندند.

رنگ قرمز

قرمز شدت ضربان قلب را افزایش می دهد و حسی از هیجان ایجاد می نماید. استفاده از این رنگ به عنوان رنگ اصلی در اتاق توصیه نمی شود اما در برخی جزئیات می توان از آن استفاده نمود. برای مثال می توان روتختی، یک اثر هنری، پرده و یا وسایل تزئینی را با این رنگ انتخاب کرد. افردی که به دنبال آرامش هستند نباید از این رنگ استفاده کنند زیرا این رنگ هیجان و شادی را به ارمغان می آورد.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی رنگی پر انرژی است و حضور آن در دکوراسیون داخلی حسی از شادی، هیجان، گرما و انرژی را منتقل می کند. ترکیب رنگ نارنجی با آبی یا سورمه ای یک ترکیب رنگ ایده آل برای اتاق کار است. خلاقیت با رنگ نارنجی همراه است، به همین دلیل افراد خلاق و ایده پرداز به این رنگ علاقمند هستند. این رنگ به علت تاثیر بسیار قوی از نظر روحی و حتی بصری نباید به عنوان رنگ غالب استفاده شود بلکه باید به صورت ترکیبی از آن استفاده نمود.