ساختمانچی

بروزترین مرجع اینترنتی ساختمان سازی ایران    بنر اجرای کناف
بنر آبین صنایع سنگ ذوالفقار

بنر کی پلاس تبلیغات

رنگ قرمز و کاربرد ترکیبات مناسب آن در دیزاین منزل

arian

kianborna

بدون شک رنگ قرمز از جمله رنگ هایی است که تاثیری بنیادی در طراحی دکوراسیون داخلی داشته و بسیار چشمگیر می باشد. تاثیر رنگ قرمز با توجه به مکانی که برای استفاده از آن انتخاب می شود، متفاوت می باشد. در انتخاب این رنگ باید دقت کنید.

رنگ قرمز بهتر است به عنوان رنگ اصلی انتخاب نشود و به صورت محدود در کنار رنگ های دیگر قرار گیرد. در ادامه به چگونگی استفاده از این رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی و آشنایی با رنگ هایی که تطابق پذیری خوبی با این رنگ دارند، می پردازیم. پس تا انتها با ساختمانچی همراه باشید.

اهمیت استفاده از رنگ قرمز در طراحی داخلی

رنگ قرمز تاثیر احساسی عمیقی در افراد ایجاد می کند و به عنوان یکی از رنگ های غالب در نظر گرفته می شود. به همین خاطر استفاده از رنگ قرمز در طراحی داخلی باید با دقت انجام شود. اگر در نظر دارید از رنگ قرمز در طراحی خانه استفاده کنید، به یاد داشته باشید که این رنگ بسیار جلب توجه کرده و اگر به طرز صحیحی استفاده نشود، باعث ایجاد هرج و مرج شده و به دیکر المان ها اجازه نمایش نمی دهد.

به همین خاطر چگونگی استفاده از این رنگ و آشنایی با رنگ هایی که تلفیق مناسبی با این رنگ ایجاد می کنند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بهترین راه برای استفاده از این رنگ به کارگیری آن در المان هاب جزئی، به جای استفاده از آن در سطح وسیع می باشد.

اگر المانی در اتاق وجود دارد که تمایل دارید بیش تر از سایر وسایل به چشم آید، بهترین راه استفاده از رنگ قرمز برای آن می باشد. اگر تمایل به استفاده از این رنگ برای طراحی دیوار یا کفپوش ها دارید، بهتر است از طیف تیره آن استفاده کنید. رنگ دیوارها و کفپوش تاثیر بسزایی در خانه و حس و حال افراد خواهد داشت.

رنگ قرمز در طراحی داخلی

استفاده از طیف تیره رنگ قرمز باعث ایجاد تاثیرگذاری بیشتری می شود. به یاد داشته باشید که در صورتی که تمایل دارید از این رنگ برای رنگ آمیزی دیوار استفاده نمایید ،بهتر است تنها برای رنگ آمیزی یک دیوار از آن استفاده کنید. استفاده از این رنگ برای اتاق های کوچک توصیه نمی شود.

هم چنین توجه داشته باشید که استفاده از رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون داخلی تنها به استفاده از آن در رنگ آمیزی دیوار خلاصه نمی شود، بلکه می توانید از این رنگ در انتخاب مبلمان، پرده و وسایل تزئینی نیز استفاده کنید. مهم ترین نکته آگاهی از انواع رنگ هایی که با این رنگ تطابق پذیری دارند، می باشد.

آشپزخانه قرمز

رنگ های تطابق پذیر با رنگ قرمز

 • رنگ زرد
 • رنگ سیاه
 • رنگ آبی
 • رنگ سفید
 • رنگ های کرمی و قهوه ای
 • رنگ سبز زیتونی

بد نیست بدانید از آن جایی که رنگ قرمز از جمله رنگ های غالب می باشد، تقریبا تمام رنگ ها در کنار این رنگ می توانند نمای زیبایی ایجاد کنند. نکته مهم در استفاده از رنگ های مختلف در کنار این رنگ آگاهی از چگونگی استفاده آن ها می باشد.

 • ترکیب رنگ زرد و قرمز

رنگ زرد از جمله رنگ هایی است که کم تر کسی از آن در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می کند، چرا که انرژی بخشی این رنگ بسیار بالا بوده و اگر به طرز اشتباهی مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است باعث ایجاد اثرات ناخوشایندی شود. به همین خاطر در استفاده از این رنگ باید نکات لازم را رعایت کنید.

بخوانید!  اصول دکوراسیون پذیرایی [+جدیدترین تصاویر اتاق پذیرایی]

استفاده از رنگ زرد در کنار رنگ قرمز نمای بسیار زیبایی ایجاد می کند، اما چگونگی استفاده از آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رنگ های زرد و قرمز در کنار یکدیگر کنتراست زیبایی ایجاد می کنند. در اتاقی که از رنگ قرمز در آن استفاده شده است می توانید از المان هایی به رنگ زرد مانند کوسن یا گل های طبیعی زرد رنگ استفاده نمایید.

ترکیب رنگ زرد و قرمز

 • ترکیب رنگ سیاه و قرمز

از میان رنگ هایی که تلفیق مناسبی با رنگ قرمز ایجاد می کنند، رنگ سیاه یکی از شناخته شده ترین آن ها می باشد. توجه داشته باشید که رنگ سیاه نیز طیف های مختلفی داشته و شما باید با توجه به سبک مورد نظر انواع مناسبی از آن را انتخاب نمایید. ترکیب رنگ قرمز و سیاه سبب ایجاد محیطی به سبک کلاسیک می شود. بیشتر پسرهای نوجوان و جوان این ترکیب رنگ را برای اتاق خواب خود می پسندند.

ترکیب رنگ سیاه و قرمز

 • ترکیب رنگ آبی و قرمز

رنگ آبی از جمله رنگ های کلاسیکی است که در صورت استفاده صحیح تطابق پذیری مناسبی ایجاد می کند. رنگ آبی از جمله رنگ های آرام بخشی است که در کنار رنگ قرمز تلفیق مناسبی ایجاد می کند. انتخاب طیف مناسبی از این دو رنگ در کنار یکدیگر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ترکیب رنگ آبی و قرمز

 • ترکیب رنگ سفید و قرمز

رنگ سفید از جمله رنگ های خنثی می باشد که تطابق پذیری خوبی با رنگ قرمز دارد. استفاده از این دو رنگ در کنار یکدیگر به طور قطع نتیجه مناسبی در پی دارد و در کنار یکدیگر باعث تعادل سازی در محیط می شود. رنگ سفید گرمای رنگ قرمز را خنثی می کند و محیط را متعادل و هماهنگ می نماید.

ترکیب رنگ سفید و قرمز

 • ترکیب رنگ های کرمی و قهوه ای با قرمز

اگر به دنبال استفاده از طراحی هستید که از سبک سنتی در آن استفاده شده باشد، پیشنهاد ما به شما استفاده از رنگ قهوه ای می باشد. استفاده از رنگ های کرمی و قهوه ای در کنار رنگ قرمز باعث ایجاد فضای زیبایی شده و می توان از این ترکیب در طراحی های مدرن و کلاسیک استفاده کرد. استفاده از این رنگ ها در کنار یکدیگر باعث ایجاد جلب توجه در افراد می شود. استفاده از مبلمان چوبی با روکش کرمی در اتاقی که در آن از رنگ قرمز استفاده شده است، نمای زیبای ایجاد می کند.

ترکیب رنگ های کرمی و قهوه ای با قرمز

 • ترکیب رنگ سبز زیتونی و قرمز

شاید در ابتدا این طور به نظر آید که استفاده از رنگ سبز در کنار این رنگ کار درستی نیست. نکته مهم در استفاده از رنگ سبز در کنار رنگ قرمز انتخاب طیف مناسب از این رنگ می باشد. در میان طیف های مختلف رنگ سبز، رنگ سبز زیتونی به خوبی با رنگ قرمز سِت می شود. با نگاهی به طبیعت و اطراف خود نیز متوجه خواهید شد که این دو رنگ را می توان در اکثر المان های طبیعی مشاهده کرد.

ترکیب رنگ سبز زیتونی و قرمز

استفاده از رنگ قرمز در اتاق نشیمن و پذیرایی

به منظور استفاده از رنگ قرمز در هال و پذیرایی لازم نیست تمام المان ها را به رنگ قرمز درآورید. شما می توانید تنها یک یا دو المان را با رنگ قرمز انتخاب نمایید و از رنگ های دیگر به منظور ایجاد هارمونی بهتر در کنار آن استفاده کنید.

بخوانید!  ویژگی لوازم خانگی لتو

شما می توانید مبلمان، پرده، آباژور، کفپوش، دیوار، قاب عکس، ساعت یا یک گلدان را به رنگ قرمز انتخاب نمایید. برخی ایده های دکوراسیون سالن نشیمن و پذیرایی به رنگ قرمز در زیر آمده است:

رنگ قرمز در نشیمن

پذیرایی قرمز رنگ

طراحی نشیمن قرمز

سالن نشیمن قرمز

طراحی سالن پذیرایی قرمز

استفاده از رنگ قرمز در اتاق خواب بزرگسال

استفاده از رنگ قرمز در اتاق خواب راحت تر از سالن پذیرایی و نشیمن می باشد. در اتاق خواب می توانید از رنگ قرمز برای تزیین دیوار پشت تخت خواب استفاده نمایید. همچنین می توانید از یک رنگ خنثی مانند خاکستری، سفید یا مشکی به عنوان رنگ غالب و اصلی استفاده نموده و تنها برخی از المان های اتاق خواب مانند آباژور، روتختی یا قاب عکس ها را به رنگ قرمز انتخاب نمایید. برخی ایده های استفاده از رنگ قرمز در اتاق خواب در زیر آمده است:

اتاق خواب قرمز

دیوار قرمز اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب قرمز

طراحی اتاق خواب قرمز

طراحی دکوراسیون اتاق خواب به رنگ قرمز

استفاده از رنگ قرمز در آشپزخانه

رنگ قرمز از جمله رنگ های پرهیجان و اشتها برانگیز می باشد که می توان به زیبایی از آن در دکوراسیون آشپزخانه استفاده نمود. اگر قصد استفاده از رنگ قرمز را در آشپزخانه دارید، بهتر است از آن در طراحی کابینت استفاده نمایید. استفاده از رنگ قرمز در طراحی کابینت های گلاس می توان دجلوه ای بسیار زیبا و مدرن ایجاد نماید.

تنها دقت کنید که اگر رنگ کابینت ها را قرمز انتخاب کردید، سایر المان های آشپزخانه را به رنگ خنثی برگزینید. از دیگر ایده های استفاده از رنگ قرمز در آشپزخانه استفاده از این رنگ در وسایل برقی مانند یخچال، گاز و فر می باشد. همچنین می توانید صندلی های کانتر یا جزیره را نیز به رنگ قرمز انتخاب نمایید. برخی ایده های طراحی آشپزخانه قرمز رنگ در زیر آمده است:

آشپزخانه قرمز

کابینت قرمز آشپزخانه

طراحی آشپزخانه قرمز

دیزاین قرمز آشپزخانه

وسایل آشپزخانه قرمز

استفاده از رنگ قرمز در حمام و سرویس بهداشتی

امروزه از رنگ قرمز و طیف ها و ترکیبات مختلف این رنگ به وفور در طراحی حمام و سرویس بهداشتی های لوکس و مدرن استفاده می شود. رنگ قرمز اگر به درستی در این محیط ها بکار گرفته شود می تواند جلوه بسیار زیبایی را بوجود آورد.

شما از این رنگ می توانید به عنوان رنگ غالب دیوار استفاده کنید و یا این که المان هایی مانند وان، سینک روشویی و یا توالت فرنگی را به رنگ قرمز انتخاب کنید. نکته مهم این است که از رنگ قرمز بهتر است به صورت جزئی استفاده نمایید تا انعکاس آن چشم شما را خسته نکند. برخی ایده های استفاده از رنگ قرمز در حمام و سرویس بهداشتی در زیر آمده است:

حمام قرمز

سرویس بهداشتی قرمز

دیوار حمام قرمز

دیزاین قرمز حمام و سرویس بهداشتی

طراحی دکوراسیون حمام به رنگ قرمز

نکات پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی به بیان آن پرداخته شد، ارائه نکاتی در خصوص استفاده از رنگ قرمز و ترکیبات مناسب با آن در طراحی دکوراسیون داخلی منزل می باشد. همانطور که گفتیم رنگ قرمز از جمله رنگ هایی است که می توان آن را در کنار رنگ های دیگر نیز به کار برد، چرا که این رنگ از جمله رنگ های تطبیق پذیر می باشد.

در استفاده از این رنگ نکته ای که باید در نظر داشته باشید، انتخاب طیف مناسب رنگ قرمز و استفاده صحیح از آن می باشد. امیدواریم با مطالعه این نوشته به ایده های خوبی در خصوص استفاده از رنگ قرمز در طراحی خانه دست پیدا کرده باشید. در صورت تمایل نقطه نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید.

kavoshfarda

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *