خرید متر لیزری بنر آبین
 
Iran-Slab ads
%عکس - راه پله گرد در ساختمان

راه پله گرد در ساختمان

کیان برنا

راه پله گرد از زیباترین و مدرن ترین انواع راه پله محسوب می شود که از گذشته تاکنون در خانه های دوبلکس مورد استفاده قرار گرفته است. با قاطعیت تمام می توان گفت راه پله های گرد نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی به شمار می آیند و گاهی اولین چیزی که افراد به محض ورود به ساختمان با آن مواجه می شوند، راه پله می باشد.

طراحی راه پله گرد با توجه به کاربری آن ها صورت می گیرد. برای مثال راه پله گرد در منازل با دقت بیشتری طراحی می شود، زیرا زیبایی آن بسیار حائز اهمیت است. اما در مقابل راه پله های گرد در بیرون ساختمان ها ساده تر و صرفاً برای تردد ساخته می شوند.

چه شما در حال ساخت خانه ای جدید باشید و چه بخواهید ساختار خانه قدیمی خود را تغییر دهید، در هر صورت راه پله های گرد بهترین گزینه برای دکوراسیون داخلی شما می باشند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی جزئیات بیشتر در مورد این نوع راه پله ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

راه پله گرد

ویژگی های راه پله گرد

نرده راه پله گرد ممکن است از جنس چوب، سنگ، استیل و یا شیشه باشد که هم به صورت مجزا و هم به شکل ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند. جنس پله ها نیز از چوب، فلز، سنگ و یا شیشه است که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند.

در حال حاضر در خانه های مدرن و یا خانه هایی که به سبک معاصر ساخته شده اند، راه پله های گرد تمام شیشه ای به چشم می خورند. این راه پله ها برخلاف تصور عموم از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار هستند، زیرا شیشه آن ها از جنس نشکن و سکوریت است و در برابر ضربه مقاومت بسیار بالایی دارند.

افراد مختلف سلیقه های متفاوتی دارند و ایده ذهنی هر فرد با فردی دیگر متفاوت است، از این رو این راه پله ها با مدل های متفاوت ساخته می شوند و نیاز افراد را برآورده می سازند. خلاقیت و استفاده از مناسب ترین متریال مهم ترین فاکتور در طراحی راه پله می باشند که حتماً باید مورد توجه قرار گیرند.

راه پله گرد با نرده شیشه ای

مهم ترین نکته ای که در ساخت راه پله گرد بدان توجه می شود تامین امنیت آن است. در فضاهای بزرگ اصولاً مشکلی برای ساخت این گونه پله ها وجود ندارد اما در فضاهای کوچک طراحی و ساخت آن ها کمی سخت است.

راه پله گرد را به راحتی می توان استفاده نمود، اما اگر فضای راه پله بزرگ باشد، تردد راحت تر خواهد بود. اگر مدل راه پله ایده آل بوده و متریال مورد استفاده در ساخت آن از کیفیت بالایی برخوردار باشد، دیگر نباید در مورد تامین امنیت آن نگران بود.

مصالح مرغوب عمر طولانی دارند و به مروز زمان کیفیت آن ها کاهش نمی یابد. همانطور که می دانید سنگ از جمله مصالحی است که در ساخت پله به وفور به کار می رود، زیرا دوام و استحکام آن بالاست و در اثر تردد زیاد دچار آسیب نمی شود. برای انتخاب سنگ راه پله می توانید به نوشته مورد نظر در سایت مراجعه نمائید.

راه پله گرد دو طرفه

همانطور که گفته شد راه پله گرد زیباترین، مدرن ترین و جذاب ترین مدل راه پله است که به تنهایی نقش مهمی در زیبایی فضای خانه ایفا می کند اما در صورتی که در وسط پله های آن فرش پهن شود نمای آن زیباتر خواهد شد.

فرش از جمله المان های دکوراتیو است که به فضا گرما و صمیمت می بخشد. راه پله داخلی ساختمان اگر به شکل گرد طراحی شود فضا متفاوت تر و لوکس تر به نظر می آید، از این رو در صورت داشتن فضای کافی می توانید مدل گرد را انتخاب کنید.

راه پله گرد زیبا

انواع راه پله گرد در دکوراسیون داخلی

  • راه پله گرد سلطنتی

راه پله های گرد سلطنتی معمولا در خانه های دوبلکس و تریبلکس بسیار بزرگ و لاکچری مورد استفاده قرار می گیرند. این گونه راه پله ها معمولا از سنگ هایی چون سنگ مرمر ساخته می شوند و قیمت بسیار بالایی دارند.

نرده راه پله های گرد سلطنتی معمولا دارای زرق و برق و تزئینات بسیار زیادی می باشد و جلوه ای باشکوه و زیبا به خانه می بخشد. این راه پله ها به صورت یک طرفه و یا دو طرفه ساخته می شوند که مدل دو طرفه آن زیباتر و منحصربفردتر می باشد.

راه پله گرد سلطنتی

  • راه پله گرد کلاسیک

راه پله های کلاسیک در خانه هایی به سبک کلاسیک کاربرد دارد. این راه پله ها معمولا از جنس چوب ساخته می شوند و کنده کاری های ظریفی بر روی آن ها دیده می شود. راه پله های کلاسیک را می توان با استفاده از متریال دیگری چون سنگ و استیل نیز ساخت. نرده این گونه راه پله ها نیز می تواند از جنس های مختلفی باشد. به طور مثال ترکیب چوب و فلز در ساخت راه پله گرد کلاسیک می تواند جلوه زیبایی را بوجود آورد.

راه پله گرد کلاسیک

  • راه پله گرد مدرن

در طراحی خانه هایی که به سبک مدرن چیده شده است، بهتر است از نمونه راه پله گرد ساده و مدرن استفاده شود. راه پله های مدرن معمولا فاقد تزئینات اضافی می باشند و طراحی شیک و ساده ای دارند. جنس راه پله های گرد مدرن بیشتر از چوب، شیشه و فلز می باشد، اما می توان از متریال دیگر نیز بنا به سلیقه در ساخت این راه پله ها استفاده نمود.

راه پله گرد مدرن

  • راه پله گرد مینیمالیسم

سبک مینیمالیسم شباهت زیادی به سبک مدرن دارد اما ساده تر از آن می باشد. راه پله های گردی که به سبک مینیمالیسم ساخته می شوند، معمولا به ساده ترین شکل طراحی شده اند. این راه پله ها معمولا بدون نرده بوده و به صورت شناور به دیوار متصل می باشند. جنس راه پله های مینیمال می تواند از شیشه، چوب، بتن، سنگ یا هر چیز دیگری باشد.

راه پله گرد مینیمالیسم

  • راه پله گرد سنتی یا روستیک

راه پله های گرد قدیمی معمولا از چوب ساخته می شدند. امروزه نیز به منظور ساخت راه پله های گرد در خانه هایی به سبک روستیک یا سنتی می توان از چوب استفاده نمود. برای تلفیق بیشتر راه پله با سبک سنتی بهتر است چوب ها را به شکل کهنه و قدیمی رنگ آمیزی نموده و مورد استفاده قرار دهید تا حس و حال سنتی بودن را به دکوراسیون داخلی شما ببخشد.

راه پله گرد سنتی یا روستیک

راه پله گرد در فضای بیرونی ساختمان

از راه پله های گرد در نمای بیرونی ساختمان نیز استفاده می شود. نرده و کفپوش این گونه راه پله ها باید از متریال مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی برخوردار باشد. شکل راه پله های گرد بیرونی می تواند در نمای ساختمان تاثیر زیادی بگذارد، به همین دلیل، انتخاب متریال مناسب و زیبا در ساخت آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

از سنگ و استیل ضد زنگ می توان در ساخت راه پله گرد برای محیط های خارجی ساختمان استفاده نمود. برای تزئین این راه پله ها نیز می توان از گیاهان طبیعی رونده استفاده نمود و نمای آن را بهبود بخشید.

راه پله گرد بیرونی استیل

راه پله گرد بیرونی سنگی

راه پله اضطراری گرد

کلام پایانی

امیدواریم نکات ارائه شده در این نوشته از ساختمانچی توانسته باشد شما را با انواع سبک های راه پله گرد آشنا کند. آیا شما در منزل یا اطراف خود راه پله گرد دارید؟ این راه پله ها به چه سبکی طراحی شده اند؟ در صورت تمایل عکس های جذاب آن ها را با ما به اشتراک بگذارید.