بنر آبینتبلیغات
 
بنر کی پلاس تبلیغات
%عکس - راهکارهای طراحی خانه کارآمد

راهکارهای طراحی خانه کارآمد

khedmatazma

kianborna

arian

اگر تمایل به ساخت خانه ای مقاوم و دوستدار محیط زیست دارید مسلماً در مورد موارد اساسی و ضروری ساخت آن ها نظیر نصب پنل های خورشیدی، دستگاه های صرفه جویی در مصرف آب و سایر تجهیزات لازم باید اطلاعات لازم را داشته باشید. هر چند این تجهیزات میزان مصرف آب و انرژی را به حدالقل می رسانند اما ممکن است باید به فاکتورهای جزئی تر نیز توجه کنید. لوازم و وسایل خاص، پنل خورشیدی و فضای پایدار تاثیرات محیطی را کاهش خواهند داد اما طراحی درست خانه مهم ترین عاملی است که در کاهش این تاثیرات موثر خواهد بود. اگر یکسری تغییرات جزئی در طراحی خانه ایجاد شود پایداری و طول عمر آن افزایش می یابد. در این نوشته از ساختمانچی به ارائه راهکارهای مناسب جهت داشتن خانه ای با مصرف انرژی بهینه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

توجه به متراژ خانه

این یک واقعیت است که خانه های کوچک در مقایسه با خانه های بزرگ تر از نظر مصرف انرژی بهینه تر هستند. اما تنها متراژ خانه حائز اهمیت نیست بلکه اینکه چگونه از آن استفاده شود موضوعی مهم تر است. دو خانه با متراژ متفاوت را در نظر بگیرید، یکی کوچکتر و دیگری بزرگ تر. کدام یک بهتر خواهند بود؟ مسلماً خانه کوچک تر بهتر است زیرا خانه های بزرگ نیازمند هزینه بیشتری برای گرم شدن در فصول سرد و خنک شدن در فصول گرم می باشند. در مورد اینکه چه مقدار فضا احتیاج دارید و چگونه این فضا می تواند منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی شود فکر کنید.

ساخت محوطه پایدار

هنگامی که در مورد محوطه با هدف پایداری صحبت می شود، معمولاً به گل ها و گیاهانی که به طور طبیعی با آب و هوای منطقه سازگار هستند و رشد می کنند اشاره می گردد. این یکی از بهترین روش های کاهش هزینه های آب و انرژی است اما شما می توانید از محوطه خانه بهتر استفاده کنید. کاشت درختان منجر به ایجاد سایه طبیعی برای خانه شما شده و هزینه های مصرف انرژی را کاهش می دهد. اگر در منطقه گرمسیری زندگی می کنید درختان پر شاخه و برگ بکارید تا از سایه آن بهره ببرید و نیازی به استفاده از سیستم سرمایشی چیلر یا کولر نداشته باشید. درخت را در مکانی بکارید که مانع از نور خورشید در تابستان شود اما در زمستان به نور اجازه دهد تا خانه را گرم کند.%عکس - راهکارهای طراحی خانه کارآمد

استفاده از مصالح بازیافتی

ساخت یک خانه همیشه بهترین راه برای حفاظت از محیط زیست و عدم آسیب رساندن به آن نیست. اگر می خواهید فضایی پایدار طراحی کنید، تولید مصالح جدید و استفاده از آن ها در ساخت بنا نیازمند مصرف انرژی می باشد. در مورد مصالحی فکر کنید که به محیط زیست آسیب نخواهند زد. مصالحی که بازیافت شده اند و یا از دیگر پروژه ها بدست آمده اند بهترین گزینه می باشند زیرا نه تنها به خانه شما هویت می بخشند بلکه اثرات زیست محیطی را کاهش می دهند. شما می توانید با سازندگان و پیمانکاران محلی صحبت کنید تا اگر مصالح بازیافتی از ساخت و سازهای پیشین در اختیار دارند به شما بدهند.

استفاده از نور طبیعی خورشید

هنگامی که صحبت از هزینه های مربوط به مصرف انرژی می شود، نور طبیعی بهترین گزینه برای کاهش آن است. علاوه بر آن با استفاده از نور طبیعی می توان هزینه خرید تجهیزات و لامپ روشنایی را کاهش داد. از معمار خود بخواهید که خانه را به گونه ای طراحی کند که نهایت استفاده از نور طبیعی صورت گیرد. این طراحی تنها مختص به نصب پنجره نمی باشد بلکه جهت خانه و زاویه ساخت آن می تواند به میزان قابل توجه در کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی موثر باشد.

قیمت ابزار و تجهیزات روشنایی و برق

%عکس - راهکارهای طراحی خانه کارآمد

هوشمندسازی خانه

حانه خود را به صورت هوشمند طراحی کنید. اگر هدف شما ایجاد خانه ای است که مصرف انرژی را بهینه سازی کند، باید در مورد تکنولوژی فکر کنید. هوشمندسازی خانه مانع از هدررفت انرژی می شود و خانه را با شرایط محیطی تطبیق می دهد. ترموستات هوشمند دمای ساختمان را به صورت خودکار تنظیم می کند و شیشه های هوشمند با تغییر رنگ، میزان ورود نور خورشید به داخل اتاق را با توجه به نیاز گرمایشی یا سرمایشی فضا کنترل می نمایند. یک خانه هوشمند از نظر اقتصادی بسیار مقرون بصرفه است و نقش بسزایی در جلوگیری از اتلاف انرژی ایفا می کند.

سازماندهی خانه

یک خانه سازمان یافته بدین معناست که هر چیزی در جای مشخص خود قرار گرفته باشد. وقتی هر چیز جای مشخص داشته باشد دیگر نیازی به انباری یا فضای خاص برای نگهداری اشیاء اضافه نیست. یک سازماندهی هوشمند به شما اجازه می دهد که سایز خانه و فضاهای اضافی را کوچکتر کنید و گامی موثر در به حدالقل رساندن مصرف انرژی بردارید. با یک طراحی هوشمندانه و نصب اکسسوری در قسمت های مختلف خانه می توان به یک طراحی پایدار دست یافت. قفسه بندی، انواع کابینت، کمدها و اکسسوری ها بهترین راهکار برای ذخیره سازی و نگهداری اشیاء هستند و فضایی مرتب و عاری از هرج و مرج ایجاد می نمایند. هنگامی که یک خانه پایدار طراحی می کنید، اینکه چگونه در آن می خواهید زندگی کنید نیز حائز اهمیت است.%عکس - راهکارهای طراحی خانه کارآمد