%عکس - راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه

راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه

kianborna

اگر فضای خانه منظم بوده و هر وسیله ای در جای خود قرار داشته باشد، بدون شک افراد آن خانه آرامش بیش تری داشته و برای پیدا کردن وسایل مورد نظر خود با مشکل رو به رو نخواهند شد. هم چنین منظم بودن خانه یکی از فاکتورهای موثر در زیبایی خانه می باشد. اگر در جهت سازماندهی وسایل خانه از روش های درست استفاده نمایید، اندازه اتاق تاثیری بر این امر نخواهد گذاشت. به کارگیری ایده هایی که در این جا به بیان آن ها می پردازیم، می تواند شما را در انجام این کار یاری کند. ظاهر اتاق می تواند تاثیر بسزایی در حس و حال افراد داشته باشد. هرج و مرج یا مرتب بودن خانه نیز از جمله عواملی است که بر این امر تاثیر می گذارد.

%عکس - راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه

استفاده از وسایل نگهدارنده مناسب

در هنگام تهیه وسایل  در جهت نگهداری از وسایل، به نکات زیر توجه نمایید:

  • مقاومت و طول عمر آن ها از جمله مواردی است که باید در هنگام خرید این گونه وسایل به آن ها توجه نمایید.
  • اندازه وسایل نگهدارنده نیز از جمله عواملی است که در هنگام خرید باید به آن توجه شود. دقت کنید که اندازه ظروف متناسب با محل قرار دادن آن ها باشد.
  • توجه به ظاهر از جمله موارد کلیدی دیگری است که در انتخاب وسایل نگهدارنده باید به آن توجه داشته باشید.
  • این گونه وسایل در نمونه ها و جنس های مختلف مانند شیشه ای، فلزی، پلاستیکی و چوبی وجود دارند و شما می توانید با توجه به سلیقه و نوع نیاز خود انواع مختلف آن را تهیه نمایید.

%عکس - راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه

مرتب کردن کمدها

چگونگی مرتب کردن کمدها نیز زیر مجموعه ای از مرتب کردن و سازماندهی خانه می باشد. در هنگام مرتب کردن کمدها به خاطر داشته باشید که در ابتدا تمامی وسایلی که دیگر به آن ها نیازی ندارید را دور بریزید. با استفاده از باکس های مناسب در داخل کمد می توان از آن ها برای قرار دادن وسایل مختلف استفاده کرد.

%عکس - راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه

استفاده از روش های کاربردی

در هنگام انتخاب روش های سازماندهی وسایل، علاوه بر در نظر گرفتن زیبایی، باید به کاربردی بودن آن نیز توجه نمایید. اگرچه زیبایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما اگر از جنبه کاربردی مناسب نباشد به طور قطع با مشکل مواجه خواهید شد. بنابراین زمانی که به انتخاب محلی مناسب برای نگهداری از وسایل فکر می کنید به یاد داشته باشید که از محلی که فضای کافی برای انجام این کار دارد، استفاده نمایید. برای انتخاب روش های کاربردی، گزینه های زیادی پیش روی شما قرار دارد. برای مثال استفاده از سبدهای تزئینی، شلف های رنگی مناسب و وسایل چند منظوره نمونه ای از روش هایی است که می توانید از آن ها برای سازماندهی وسایل استفاده نمایید. در هنگام انتخاب روش مناسب سازماندهی وسایل به طول عمر وسیله ای که از آن در این جهت استفاده می نمایید نیز توجه کنید.

%عکس - راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه

یه یاد داشته باشید، زمانی روش های انتخابی شما برای نگهداری و سازماندهی وسایل کاربردی خواهد بود که فضای مرتبی در اختیار داشته باشید. نتیجه این فضای مرتب و تمیز ایجاد آرامش در محیط می باشد. اگر فضای اتاق شما بزرگ و یک دست می باشد، می توانید با انتخاب روش درست مجزا سازی اتاق از قسمت های مختلف آن نهایت استفاده صحیح را ببرید. برای انجام این کار می توانید یک دیوار برای مجزا سازی فضا بسازید. این کار نه تنها گزینه ای مدرن در طراحی اتاق های بزرگ شناخته می شود، بلکه استفاده بهینه از کل فضای موجود را ممکن می سازد.

%عکس - راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه

از دیگر ایده هایی که می توانید از آن برای سازماندهی و نگهداری از وسایل استفاده کنید، ساخت کمد هایی زیبا با استفاده از چوب دور تا دور سقف می باشد. اگر این کار به درستی و با رعایت اصول زیبایی شناسی انجام شود، نه تنها باعث زیبایی خانه می شود بلکه این امکان را فراهم می کند که از قسمت هایی که به نظر غیر قابل استفاده می آیند، نهایت استفاده را کرده باشید.

%عکس - راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه

استفاده از نورپردازی مناسب

تاثیر نورپردازی مناسب در حس و حال فضا را نادیده نگیرید. حتی اگر از بهترین مبلمان و طراحی در خانه خود استفاده نمایید اما نورپردازی مناسبی در خانه اجرا نکنید، هیچ یک از زیبایی ها به چشم نمی آید. استفاده از لوسترها باعث ایجاد فضایی دراماتیک در خانه می شود.

%عکس - راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه

استفاده از کمدهای عمودی در آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما کوچک است و فضای کافی برای نگهداری وسایل ندارد، به فکر ساخت کمدهای عمودی که فضای بیش تری در بر خواهند داشت، باشید. در بسیاری از آشپزخانه های مدرن، از قلاب برای آویزان کردن ماهیتابه و ظروفی این چنین استفاده می شود. انجام این روش نیز یکی از گزینه های کاربردی در جهت سازماندهی و استفاده بهینه از فضا می باشد. دیوارهای بلند، بهترین مکان برای ساخت  کمدهای عمودی در نظر گرفته می شوند. با ساخت این کمدها از فضای کافی برای نگهداری وسایل برخوردار خواهید شد.

%عکس - راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه

فضای نگهدارنده دکوراتیو

سازماندهی و مرتب کردن اتاق های کوچک و هم چنین طراحی آن ها به نسبت کار سخت تری نسبت به اتاق های بزرگ می باشد. استفاده از باکس های تزئینی و یا شلف های دیواری از ایده هایی است که علاوه بر ایجاد زیبایی در اتاق، فضای لازم برای نگهداری از یک سری وسایل را ایجاد می کنند. بسیاری از افرادی که در آپارتمان های کوچک زندگی می کنند، از این ایده ها به عنوان ایده های کاربردی یاد می کنند. استفاده از شلف و باکس ها نیازمند صرفه هزینه زیادی نخواهد بود.

%عکس - راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه

نکات آخر

برای استفاده بهینه از فضای اتاق، روش های مختلفی قابل اجرا هستند. برای مثال اگر قصد دارید از کشوی میز آرایش خود نهایت استفاده را داشته باشید، می توانید با استفاده از خلاقیت خود پنلی برای قرار دادن زیورآلات خود درست کرده و آن ها را به بیرون از کشو انتقال دهید. این کارباعث ایجاد زیبایی در طراحی اتاق خواب شما نیز خواهد شد. استفاده از وسایل چند منظوره نیز از دیگر روش هایی است که می توانید از آن استفاده نمایید. اگر در آپارتمانی کوچک زندگی می کنید، پیشنهاد ما استفاده از مبلمان هایی که در زیر آن فضایی برای نگهداری از وسایل تعبیه شده است می باشد. استفاده بهینه از فضای دیوار را نیز فراموش نکنید. ساخت قفسه های کتاب، شلف و کمد دیواری به بهینه سازی فضا کمک زیادی می کند.

%عکس - راهکارهای سازماندهی وسایل در خانه