بنر آبین تبلیغات
 
بنر کی پلاس تبلیغات
%عکس - راهنمای کامل طراحی اتاق خواب

راهنمای کامل طراحی اتاق خواب

khedmatazma

kianborna

arian

اتاق خواب یکی از مهم ترین اتاق هایی است که فرد باید در آن احساس آرامش کرده و فضای مناسبی برای استرحت افراد فراهم کند. به همین خاطر طراحی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ممکن است تصمیم گیری در این زمینه کمی سخت باشد. اتاق خواب یک اتاق کاملا شخصی بوده و طراحی آن باید با روحیات فرد هماهنگی داشته باشد و به نوعی نشانگر شخصیت او باشد. در این جا به بیان مهم ترین راهکارهای طراحی اتاق خواب که استفاده از آن ها بدون شک در طراحی اتاق تاثیرگذار می باشد، می پردازیم.

چگونگی طراحی اتاق خواب

استفاده از رنگ های ملایم

بهتر است از رنگ های تیره غالب در اتاق خواب استفاده نکنید. استفاده از رنگ های ملایم در طراحی اتاق خواب تاثیر بهتری دارد. استفاده از این رنگ ها باعث ایجاد فضایی مناسب برای استراحت می شود. برای مثال استفاده از طیف رنگی سبز، یاسی و آبی بهترین راهکارهایی است که می توانید مورد استفاده قرار دهید. اگر در اتاق خواب شما حمام مستر وجود دارد، می توانید برای انتخاب رنگ مناسب آن از طیف ملایم تر رنگ های گفته شده استفاده نمایید.

طراحی سقف

سقف را می توان به عنوان دیوار پنجم در اتاق در نظر گرفت. زمانی که بر روی تخت خواب خود دراز می کشید، نگاه شما به سقف می افتد و بنابراین زیبایی آن نیز حائز اهمیت می باشد. برای طراحی سقف می توانید با استفاده از رنگی که با رنگ دیوار تطابق دارد، به طراحی الگوهای مختلف بپردازید. در هنگام انتخاب رنگ باید توجه داشته باشید که از طیف رنگی ملایم تری نسبت به دیوار استفاده نمایید. هم چنین می توانید از انواع استنسیل ها برای طراحی سقف اتاق خواب نیز استفاده کنید. برخی از المان های تزئینی برای سقف نیز وجود دارند که استفاده از آن ها نمای لوکسی به اتاق خواب می بخشد. استفاده از یک لوستر مناسب نیز از دیگر کارهایی است که باید انجام دهید.

به کارگیری یک طراحی ساده

طراحی اتاق خواب نباید پیچیده باشد، بلکه باید ساده بوده و باعث ایجاد فضایی دنج در اتاق خواب شود. در طراحی اتاق خواب به سبک مدرن رعایت سادگی در طراحی یکی از عوامل مهم محسوب می شود. در این طراحی چیدمان وسایل باید به گونه ای باشد که دسترسی به تخت، کمد و میز آرایشی به راحتی صورت گیرد. این بدان معناست که باید از استفاده غیر ضروری وسایل اجتناب شود. در استفاده از وسایل تزئینی در اتاق خواب بهتر است به استفاده از چند نمونه ساده مانند یک عکس خانوادگی بر روی دیوار یا یک شمع روی میز کنار تخت، بسنده کنید.

%عکس - راهنمای کامل طراحی اتاق خواب

استفاده از اِلمان های لوکس

در جهت استفاده از اِلمان های لوکس می توانید از انواع پارچه های زیبا در اتاق خواب استفاده نمایید. استفاده از پتو، ملحفه و پرده مناسب بر روی تخت نیز در این زیر مجموعه قرار می گیرند. برای مثال استفاده از انواع پارچه های فاخر برای پرده، تاثیر بسزایی در زیبایی اتاق خواب می گذارد. استفاده از یک فرش مناسب و نرم نیز می تواند به زیبایی اتاق خواب کمک کند.

استفاده از روش های نورپردازی مناسب

استفاده از یک روش نورپردازی مناسب در زیبایی اتاق خواب تاثیرگذار می باشد. استفاده از سه لایه نورپردازی در اتاق خوب می تواند ایده مناسبی در جهت زیبایی اتاق خواب باشد. منظور از لایه های نورپردازی، نورپردازی عمومی، دکوراتیو و کاربردی می باشد. استفاده از دیمرها برای نورپردازی اتاق خواب ایده خوبی می باشد. در این صورت می توانید میزان نور اتاق را هر اندازه که تمایل داشتید، کم یا زیاد کنید.

%عکس - راهنمای کامل طراحی اتاق خواب

چگونگی طراحی اتاق خواب کوچک

طراحی اتاق خواب های کوچک سخت تر از اتاق خواب های بزرگ می باشد. حتی در صورت استفاده از وسایل کم و کوچک، اتاق خواب های کوچک ممکن است آشفته به نظر آیند. برای مثال استفاده از یک تخت می تواند فضای زیادی در اتاق خواب اشغال کند. اما این بدان معنا نیست که باید استفاده از آن را فراموش کنید. در این جهت این امکان وجود دارد که از انواع تخت خواب های کم جا استفاده نمایید.

%عکس - راهنمای کامل طراحی اتاق خواب

ایجاد نقطه کانونی

در همه اتاق ها، بدون در نظر گرفتن اندازه آن ها نیاز به ایجاد یک نقطه کانونی می باشد. نقطه کانونی به مکانی در اتاق گفته می شود که در نگاه اول توجه افراد را به خود جلب می کنند. در اتاق خواب ها معمولا تخت خواب به عنوان نقطه کانونی اتاق در نظر گرفته می شود. بنابراین می توانید به راحتی و با استفاده از چند بالشت و یک روتختی زیبا از آن المانی چشم نواز بسازید. وجود یک پنجره در اتاق خواب نیز می تواند به عنوان یک نقطه کانونی تلقی شود. از این رو برای تاثیرگذاری بیش تر می توانید با قرار دادن تخت خواب در رو به روی پنجره نمای بسیار زیبایی ایجاد کنید.

باز گذاشتن فضای اتاق

بهتر است استفاده از تخت خواب های بزرگ در اتاق خواب های کوچک را فراموش کنید. چرا که این ایده، مناسب اتاق خواب های کوچک نمی باشد. استفاده از تخت خواب های کوچک باعث می شود فضای اتاق باز بوده و هرج و مرج ایجاد نشود.

%عکس - راهنمای کامل طراحی اتاق خواب

انتخاب رنگ

برای رنگ آمیزی یا انتخاب رنگ کاغذ دیواری اتاق خواب های کوچک بهتر است از رنگ های روشن استفاده نمایید، زیرا استفاده از این رنگ ها به بزرگ تر نشان دادن اتاق خواب کمک می کند. در صورتی که اتاق خواب شما از نور کافی برخوردار است و تمایل به استفاده از نگ های تیره دارید ،می توانید نسبت به رنگ آمیزی یک دیوار با استفاده از رنگ تیره اقدام نمایید.

%عکس - راهنمای کامل طراحی اتاق خواب

استفاده از نور طبیعی

در طراحی اتاق خواب های کوچک بهتر است نهایت استفاده از نور طبیعی را در اتاق داشته باشید. استفاده از نور طبیعی باعث ایجاد فضایی روشن و بزرگ می شود. بنابراین در طراحی اتاق خواب های کوچک بهتر است استفاده از پرده های تیره را فراموش کنید.

%عکس - راهنمای کامل طراحی اتاق خواب

استفاده از آینه

استفاده از آینه یکی از روش هایی است که از آن برای بزرگ تر نشان دادن اتاق استفاده می شود. بهترین مکان برای نصب آینه در مقابل پنجره می باشد. در این صورت آینه نور ورودی را بازتاب کرده و همین امر باعث می شود فضای اتاق بزرگ تر و البته روشن تر شود.

نکات پایانی

آن چه که در این جا به آن اشاره شد، نمونه ای از پرکاربردترین و اساسی ترین ایده هایی است که می توان در طراحی اتاق خواب از آن ها استفاده کرد. توجه به این نکات و استفاده از ایده های شخصی می تواند در اجرای یک طراحی خوب به شما کمک کند.