%عکس - راهنمای جامع طراحی آشپزخانه

راهنمای جامع طراحی آشپزخانه

kianborna

آشپزخانه یکی از قسمت هایی است که افراد تایم زیادی در روز را در آن می گذرانند. حتی اگر از این مکان علاوه بر پخت و پز تنها برای صرف غذا یا صبحانه نیز استفاده شود، زمانی را در آن سپری خواهید کرد. آشپزخانه یکی از قسمت های خانه است که از آن برای هم نشینی خانواده و حتی دوستان استفاده می شود. این بدان معناست که طراحی آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در طراحی آشپزخانه نه تنها به کاربرد بلکه به زیبایی آن نیز باید توجه داشته باشید. در ادامه به بیان ایده هایی در زمینه طراحی آشپزخانه خواهیم پرداخت.

توجه به متریال

توجه به کیفیت متریال در هر قسمت از خانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توجه به این مورد نه تنها بر میزان هزینه پرداختی، بلکه بر میزان دوام و طول عمر آن ها نیز تاثیرگذار می باشد. همان طور که می دانید فضای آشپزخانه آکنده از گرما و بخار می باشد. هم چنین احتمال ایجاد لکه و خراش در آشپزخانه نیز بسیار بالا می باشد. به همین خاطر سهولت تمیز کردن المان های مختلف در آشپزخانه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

%عکس - راهنمای جامع طراحی آشپزخانه

نوآوری در طراحی

یکی از مواردی که در طراحی آشپزخانه کمک می کند، نوآوری در این زمینه می باشد. برای مثال اگر فضای آشپزخانه بزرگ است می توانید از موارد زیر برای طراحی آن کمک بگیرید.

  • شما می توانید از از یک جزیره در میان آشپزخانه هم به عنوان میزی برای صرف غذا و هم به عنوان محلی برای قرار دادن وسایل اضافه استفاده نمایید.
  • وجود یک پنجره بزرگ از ملزومات یک آشپزخانه بزرگ می باشد.
  • استفاده از رنگ بژ در کنار استیل ترکیب بسیار زیبایی برای آشپزخانه می باشد.
  • اگر فضای آشپزخانه بسیار بزرگ است، این امکان وجود دارد که از دو جزیره در آن استفاده نمایید.
  • استفاده از رنگ های تیره در آشپزخانه های بزرگ هیچ محدودیتی ندارد.

%عکس - راهنمای جامع طراحی آشپزخانه

استفاده از نورپردازی صحیح

اجرای یک نورپردازی صحیح در تمامی قسمت های خانه امری چالش برانگیز می باشد. اما شاید انتخاب یک روش صحیح نورپردازی در آشپزخانه سخت تر از سایر قسمت ها باشد. استفاده از نورپردازی صحیح در آشپزخانه های بزرگ و کوچک تاثیر بسزایی دارد. برای مثال ایجاد فضایی روشن به بزرگ تر نشان دادن اتاق نیز کمک می کند. هم چنین نورپردازی بر حس و حال افراد نیز تاثیرگذار می باشد. برای دستیابی به ایده های مختلف در زمینه طراحی آشپزخانه می توانید از مجلات دکوراسیون داخلی نیز کمک بگیرید.%عکس - راهنمای جامع طراحی آشپزخانه

سبک طراحی آشپزخانه

زمانی که صحبت از سبک طراحی آشپزخانه به میان می آید، باید به میزان بودجه ای که در نظر دارید برای انجام این کار صرف کنید نیز توجه داشته باشید. در طراحی آشپزخانه می توانید با به کارگیری ایده های ساده نیز به یک طراحی زیبا دست پیدا کنید. برای مثال اگر توانایی صرف هزینه برای سینک های ظرفشویی را ندارید، می توانید با اجرایی کردن ایده ای دیگر، به سبک طراحی دلخواه خود دست یابید. در طراحی سبک های مختلف تنها وجود یک المان مشخص تاثیرگذار نیست، بلکه مجموعه ای از المان ها در کنار یکدیگر باعث به وجود آمدن سبک مشخصی می شوند. برای طراحی آشپزخانه می توانید از سبک های مختف مانند روستیک و مدرن استفاده نمایید. آگاهی از سبکی که تمایل به استفاده از آن در طراحی داخلی دارید، به شما کمک می کند که از ابتدای راه با یک برنامه منسجم پیش بروید.

%عکس - راهنمای جامع طراحی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه با توجه به نیاز خود

تنها با نگاهی گذرا به آشپزخانه، به طور قطع ایده های زیادی برای طراحی آن به ذهن شما می رسد. در طراحی آشپزخانه توجه به نیازها نیز می تواند تاثیرگذار باشد. برای مثال اگر زمان زیادی برای تمیز کردن آشپزخانه ندارید، باید به فکر استفاده از متریالی باشید که به راحتی پاک می شوند.

طراحی ساده با استفاده از یک رنگ

استفاده از طراحی ساده برای آن دسته از افرادی که به دنبال فضایی تمیز و مرتب هستند مناسب می باشد. به طور قطع خانواده و حتی دوستان شما نیز ممکن است در آشپزخانه حضور پیدا کنند. از این رو برای دستیابی به طراحی که سایر افراد نیز از استفاده آن لذت ببرند، بهتر است از یک رنگ مناسب در جزئیات آشپزخانه نیز استفاده شود. استفاده از رنگ سفید در کنار یک رنگ غالب می تواند نمای بسیار زیبایی ایجاد می کند.

%عکس - راهنمای جامع طراحی آشپزخانه

استفاده از رنگ های مختلف

اگر به دنبال استفاده از خلاقیت و نوآوری در طراحی آشپزخانه هستید، می توانید از رنگ های مختلف در آن استفاده نمایید. این کار باعث ایجاد فضایی مدرن و در عین حال جذاب می شود. در صورتی که تمایل به استفاده از رنگ های مختلف در آشپزخانه دارید، توجه به استفاده از رنگ هایی که با یکدیگر تطبیق پذیری دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی از بهترین راهکارها استفاه از دو طیف مختلف یک رنگ برای کابینت های آشپزخانه می باشد.

استفاده از رنگ های پاستیلی

استفاده از رنگ های پاستیلی باعث ایجاد نمای بسیار زیبایی در آشپزخانه می شود. برای مثال استفاده از رنگ آبی روشن در آشپزخانه باعث ایجاد فضایی آرام بخش می شود. رنگ های پاستیلی تطبیق پذیری خوبی با رنگ های سفید، خاکستری و برنز دارند.

سقف رنگی

در طراحی داخلی عموما کم تر کسی به سقف توجه می کند، اما استفاده از رنگ های مختلف برای طراحی سقف از جمله کارهای خلاقانه بوده و ظاهری متفاوت به آشپزخانه شما می بخشد. برای انجام این کار از رنگ های غالب استفاده نمایید. استفاده از استنسیل ها نیز در این زمینه می تواند به شما کمک کند.

طراحی تک رنگ

زمانی که صحبت از طراحی تک رنگ در آشپزخانه به میان می آید، منظور استفاده تکی از رنگ سفید و یا منحصرا رنگ های سیاه و سفید نمی باشد. شما می توانید برای انجام این کار از هر رنگ مورد علاقه خود استفاده نمایید. تنها به یاد داشته باشید از رنگی استفاده نمایی که در دراز مدت از جود آن لذت ببرید.%عکس - راهنمای جامع طراحی آشپزخانه

نکات پایانی

طراحی آشپزخانه به عنوان یکی از مهم ترین قسمت های خانه از اهمیت زیادی برخوردار است. نکات ذکر شده تنها قسمتی از روش هایی است که می توانید برای دستیابی به یک طراحی زیبا از آن ها استفاده نمایید. برای دستیابی به ایده های گوناگون می توانید از منابع آنلاین و مجلات دکوراسیون داخلی استفاده نمایید.